strona główna

Potrzebujesz pomocy?

Używasz narkotyków?

Masz wrażenie, że narkotyki pomagają Ci zapomnieć o rzeczywistości i poprawiają Ci nastrój?

Wydaje Ci się, że tracisz nad nimi kontrolę? Psują się Twoje relacje z bliskimi/ znajomymi? Masz coraz więcej problemów w szkole/ na studiach? Coraz mniej spraw wydaje Ci się ważnych i wartych angażowania się? A może nie uważasz, że masz problem z narkotykami, ale zwracają Ci na to uwagę osoby z otoczenia? – Jeżeli na któreś z tych pytań odpowiedziałaś/odpowiedziałeś twierdząco, to sygnał, że możesz mieć problem z narkotykami. Myślałaś/myślałeś już o tym, co lub kto może Ci pomóc?

  1. Dlaczego warto porozmawiać z dorosłym?

    Rozmowa z zaufanym dorosłym może okazać się zarówno dla Ciebie, jak i w konsekwencji dla Twojego przyjaciela bardzo cenna. Dorosły będzie mógł razem z Tobą zastanowić się nad sposobami udzielenia pomocy Twojemu przyjacielowi lub pokieruje Cię do kogoś, kto będzie umiał to zrobić. Dorosła osoba może pomóc ocenić, czy sytuacja jest bardzo poważna i czy jest to moment, w którym Twój przyjaciel potrzebuje specjalistycznej pomocy. Może też dysponować wiedzą, w jaki sposób tę pomoc uzyskać. A jeżeli nie, to będzie mu łatwiej to sprawdzić. Poza tym, rozmowa z osobą, której ufasz, może przynieść ulgę również i Tobie. W sytuacji bowiem, gdy ktoś bliski ma poważne problemy, często sami przeżywamy w związku z tym wiele trudnych emocji, np. lęk, poczucia winy, gniew, smutek. Wsparcie może być w takiej sytuacji nieocenione.
    Przygotowując się do rozmowy z osobą dorosłą pamiętaj, że sam(a) zdecydujesz, ile informacji ujawnisz. To również od Ciebie zależy, z kim porozmawiasz. Ważne, aby była to osoba, przy której będziesz czuł(a) się swobodnie i bezpiecznie. Jeżeli nie znasz nikogo takiego porozmawiaj z nami. Możesz do nas zadzwonić lub wysłać email
    Jesteśmy przekonani, że warto w takiej sytuacji porozmawiać z zaufaną osobą dorosłą. Zwrócenie się o wsparcie z myślą o kimś innym nie oznacza braku lojalności czy zdrady przyjaźni. To wyraz troski o zdrowie i życie drugiej osoby.

  2. Mam problem i szukam pomocy

    Szukając pomocy zwykle stajemy w obliczu pytania, gdzie tę pomoc znaleźć? Najlepiej jest jej szukać najbliżej siebie. Poniżej znajdziesz bazę placówek, które oferują bezpłatną pomoc dla osób z problemem z narkotykami. Skorzystaj z niej, aby znaleźć placówkę jak najbliżej Twojego miejsca zamieszkania. Jeżeli z jakiegoś powodu nie czujesz się gotowy do skorzystania z takiej pomocy albo w Twoich okolicach nie ma takiego ośrodka, porozmawiaj z nami.

  3. Czego mogę się spodziewać szukając pomocy?

    Leczenie dla osób mających problem z narkotykami jest w Polsce bezpłatne. Umówienie się na rozmowę z terapeutą nie oznacza jeszcze podjęcia leczenia. W trakcie pierwszych rozmów, które nazywamy konsultacjami, specjalista zada Ci kilka pytań, które pomogą mu ocenić, czy i ewentualnie jakiej pomocy potrzebujesz. Jeżeli terapeuta po rozmowie z Tobą stwierdzi, że jest Ci potrzebna terapia, to w trakcie spotkania porozmawia z Tobą o tym. Zaproponuje Ci leczenie i opowie w jaki sposób będzie ono przebiegało.
    Zazwyczaj terapie polegają na rozmowach. W trakcie spotkań poruszane są różne kwestie, np. odkrywanie przyczyn, dla których sięga się po narkotyki, co można zrobić, aby nie brać narkotyków, w jaki sposób poradzić sobie z problemami, które pojawiły się wskutek brania narkotyków. W różnych momentach terapeuta może zalecić korzystanie z różnych form pomocy. Zanim to się stanie na pewno wyjaśni, dlaczego dana forma pracy jest wskazana. Wówczas w zależności od etapu leczenia i problemu korzysta się z terapii grupowej, indywidualnej, rodzinnej. Czasami z paru form równolegle.
    Terapia w zależności od indywidualnej sytuacji może trwać różny okres czasu. Zwykle trzeba się liczyć z kilkunastoma miesiącami pracy nad sobą.
    Niektóre osoby mające problem z narkotykami, potrzebują przez jakiś czas przebywać w specjalnym ośrodku. W nim korzystają z różnych form pomocy. To rozwiązanie jest szczególnie wskazane dla osób, które borykają się z licznymi problemami związanymi z używaniem narkotyków. Inne osoby z kolei mogą korzystać z terapii prowadzonej ambulatoryjnie. Oznacza to, że mają wyznaczone terminy spotkań ze specjalistą i przychodzą do ośrodka lub poradni na umówione wizyty.
    Osoby, które są uzależnione od narkotyków niekiedy potrzebują odtrucia organizmu (detoksykacji) zanim będą mogły rozpocząć terapię. Narkotyki to przecież trucizna! Samo odtrucie nie oznacza oczywiście wyleczenia. To dopiero dobry początek drogi.

  4. Rozmawianie pomaga

    Nie bój się pytać w trakcie wizyt o rzeczy, których nie wiesz, nie rozumiesz bądź o takie, które wywołują w tobie niepokój lub zniechęcają Cię do dalszych spotkań. Terapeuta na pewno odpowie na Twoje pytania i wyjaśni wątpliwości.
    Staraj się w trakcie rozmów z terapeutą szczerze opowiadać o poruszanych kwestiach. Jednak zawsze Ty decydujesz o zakresie spraw, o których chcesz rozmawiać z terapeutą. Specjalista zobowiązany jest do przestrzegania tajemnicy zawodowej, a więc to, co mu powiesz pozostanie między wami. Jeżeli terapeuta uzna, że jest coś, o czym warto, żeby np. wiedzieli Twoi bliscy – porozmawia z Tobą o tym i wspólnie uzgodnicie, co zrobić w takiej sytuacji. Wyjątek od tej reguły dotyczy sytuacji, w których życie osoby, z którą rozmawia specjalista jest zagrożone (np. wtedy, kiedy myśli ona o popełnieniu samobójstwa). Wówczas obowiązkiem terapeuty jest zrobienie wszystkiego, co może pomóc uratować takiej osobie życie. Oznacza to np. kontakt z rodzicami, służbą zdrowia. Nawet jednak wtedy uprzedza o tym, co zamierza zrobić.

  5. Przyłapano Cię na używaniu narkotyków lub alkoholu? Zgłoś się do programu FreD

    Program FreD adresowany jest do osób młodych w wieku 14-21 lat, które używają substancji psychoaktywnych w sposób okazjonalny lub szkodliwy. Celem zajęć jest podniesienie wiedzy uczestników na temat szkodliwości używania substancji psychoaktywnych oraz zachęcenie ich do oceny indywidualnego ryzyka używania substancji psychoaktywnych oraz w efekcie do zmiany postaw i zachowania – ograniczenia używania substancji lub abstynencji. Program realizowany jest w formie 8-godzinnych zajęć warsztatowych. Więcej informacji na temat programu znajdziesz na stronie www.programfred.pl

  6. Nie pozwól by trawa Cię przerosła – zapisz się do programu Candis

    CANDISto indywidualny, krótkoterminowy program terapeutyczny dla osób mających problemy z powodu używania marihuany lub haszyszu. W programie mogą uczestniczyć osoby powyżej 16 roku życia, które chciałyby ograniczyć lub zrezygnować z używania konopi. Program obejmuje z reguły 10 sesji trwających 90 min. każda, które realizowane są w ciągu od 2 do 3 miesięcy i mają charakter indywidualnych rozmów z terapeutą. Terapia jest bezpłatna. Więcej informacji na temat programu znajdziesz na stronie www.candisprogram.pl

Skip to content