Bezpiecznie na imprezie

Obecność narkotyków sprawiła, że chodzenie na imprezy nie może odbywać się w atmosferze zupełnej beztroski. Czy wchodząc do klubu pamiętasz o tym, żeby zachować czujność i zadbać o swoje bezpieczeństwo?

Sprawdź, czy jesteś wystarczająco ostrożny(a), odpowiadając na poniższe pytania:
• Czy zdarza Ci się chodzić do klubu w pojedynkę?
• Czy zdarza Ci się zapomnieć, gdzie zostawiłe(a)ś pity przez siebie napój?
• Czy zdarza Ci się pić alkohol w sposób niekontrolowany?

Jeżeli choć na jedno pytanie udzieliłe(a)ś odpowiedzi twierdzącej, oznacza to, że narażasz się na niebezpieczne sytuacje. Należy do nich zagrożenie związane z tzw. pigułką gwałtu. Mimo że najczęściej mówi się o niej w kontekście dziewczyn i młodych kobiet, mogą one również dotyczyć chłopaków i mężczyzn. Narkotyk ten wywołuje bezwładność, senność i amnezję bez wglądu na wiek i płeć. W przypadku kobiet substancja ta jest wykorzystywana do dokonywania przestępstwa seksualnego. Osoba która padła ofiarą takiej sytuacji nie jest w stanie bronić się i niczego nie pamięta.
 Pigułka gwałtu (GHB) to kwas gamma-hydroksymasłowy, który w śladowych ilościach występuje w organizmie. Niebezpieczny staje się wówczas, kiedy zostaje wprowadzony do organizmu w większym stężeniu. Często jest wykorzystywany do obezwładniania ofiary na imprezach. Stąd nazywany jest czasem „narkotykiem dyskotekowym”. Nie ma zapachu, smaku i jest bezbarwny. Dlatego tak łatwo zmieszać go z napojem, sokiem czy alkoholem. Zaczyna działać w ciągu 15-30 minut od przyjęcia. To narkotyk, który we krwi jest wykrywalny do około 8 godzin, a w moczu do około 12. Dlatego tak ważne jest szybkie reagowanie. GHB może prowadzić do utraty świadomości na kilka godzin. To w zupełności wystarcza, aby zamroczoną osobę (np. tłumacząc się chęcią pomocy) wyprowadzić z klubu lub udać się do mniej zatłoczonego miejsca i dokonać przestępstwa: gwałtu lub kradzieży.
 Zdarza się, że ludzie sami eksperymentują z GHB, dlatego że w małych ilościach wykazuje działanie podobne do alkoholu. Jednak to, w jaki sposób organizm zareaguje na substancję zależy od cech indywidualnych i trudno jest ostatecznie przewidzieć konsekwencje. Jednocześnie łatwo o zatrucie GHB. Już odrobinę większe dawki mogą wywołać wymioty, złe samopoczucie, zawroty głowy. A idąc dalej: drgawki czy śpiączkę.

 Jeżeli idziesz na imprezę, uważaj na siebie i na swoich przyjaciół oraz znajomych. Możesz zadbać o siebie i o nich przestrzegając kilku podstawowych zasad:
• Nie chodź na imprezy w pojedynkę. Jeżeli wiesz, że ktoś bliski na to się decyduje, dowiedz się, dokąd idzie i umówcie się na kontakt, np. co godzinę.
• Jeżeli idziesz na imprezę w grupie, umówcie się na regularny kontakt i sprawdzanie, co się z kim dzieje.
• Nie zostawiaj otwartego napoju. Jeżeli jesteś ze znajomymi, możecie ustalić, kto po kolei będzie pilnował Waszych rzeczy i napojów.
• Nie przyjmuj drinków i innych napojów od nieznajomych.
• Jeżeli pijesz alkohol, nie doprowadzaj się do stanu utraty kontroli.
• Jeżeli po wypiciu napoju źle się poczujesz, zwróć się o pomoc do kogoś, kogo znasz spoza imprezy. Szybka i przytomna reakcja może uratować Cię przed nadużyciem.
• Jeżeli ktoś z Twoich znajomych nagle gorzej się poczuje, nie pozostawiaj go bez opieki.
• Nie oddalaj się od znajomych.