Depresja. Lecz się. Nie sięgaj po narkotyki

Czy pogorszony nastrój oznacza depresję?

23 lutego obchodziliśmy Dzień Walki z Depresją. Depresja, według danych WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) jest z jedną z głównych przyczyn popychających ludzi do samobójstwa. Nie jest również tajemnicą, że depresji może towarzyszyć skłonność do nadużywania środków psychoaktywnych, takich jak narkotyki czy dopalacze. Środki te mogą wydawać się pomocnym sposobem na chwilowe polepszenie nastroju czy zapomnienie o problemach. Ale to tylko pozornie. Badania wskazują, że wśród osób z zaburzeniami psychicznymi około 30% używa różnych substancji psychoaktywnych, w tym również narkotyków. Jednocześnie wśród porównywalnej grupy osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych (ok 30-50%) występują poważne zaburzenia psychiczne. Jak więc możesz się domyślać narkotyki i dopalacze nie leczą depresji. Mogą jedynie nasilać już występujące problemy.

Czy pogorszony nastrój oznacza depresję?

Każdemu z nas od czasu do czasu zdarza się mieć gorszy nastrój, jak zwykło się mówić „doła”. W niektórych chwilach możemy czuć, że na nic nie mam ochoty, nikt nas nie rozumie i nic nam nie wychodzi. Takie poczucie może towarzyszyć nam od czasu do czasu, bez względu na wiek. Zazwyczaj jednak po kilku godzinach czy paru dniach uczucie smutku i niezadowolenia mija i zaczynamy bardziej pozytywnie patrzeć na otaczający nas świat. Jeżeli jednak nasz pogorszony nastrój nie znika (utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie), a poczucie bezradności, osamotnienia i obojętności nasila się, może to być pierwszy, dostrzegalny objaw depresji.

Jak rozpoznać depresję?

Osoba doświadczająca depresji zaczyna tracić zainteresowanie tymi sprawami, które wcześniej były dla niej ważne i sprawiały jej przyjemność. Coraz rzadziej angażuje się ona w swoje dotychczasowe zajęcia, zainteresowania i pasje, często oddala się od swoich bliskich i przyjaciół. Przestaje dostrzegać uroki życia – ma poczucie, że w jej życiu nie ma nic, co mogłoby ją cieszyć. Smutek i poczucie rezygnacji to jedne z przeżyć, które dominują w codziennym życiu osoby z depresją. Nierzadko myśli ona o śmierci i pojawiają się w jej głowie myśli o odebraniu sobie życia. Wykonywanie prostych dotychczas zadań i czynności zaczyna sprawiać jej trudność, a decyzje wydają się zbyt trudne do podjęcia. Problemy z koncentracją uwagi i myśleniem to kolejne z charakterystycznych objawów depresji.

Osoba z depresją często czuje się zmęczona i źle sypia. Czasami problemy ze snem przejawiają się w bezsenności, innym razem w nadmiernej senności. Ponadto mogą pojawić się problemy związane z jedzeniem: brak apetytu lub nadmierny apetyt. Można często zaobserwować również spowolnienie reakcji, szybsze męczenie się i utratę sił. Bywa, że depresji towarzyszy sięganie po substancje psychoaktywne. W takiej sytuacji są one brane po to, aby w szybki sposób poprawić sobie nastrój i dostarczyć nowych wrażeń. Chwila pobudzenia i odcięcia od przykrych emocji trwa jednak krótko i nie przynosi pozytywnych zmian. Wręcz przeciwnie.

Czy depresja może być Twoim problemem?

Depresja jest zaburzeniem, które można skutecznie leczyć. Im szybciej skontaktujesz się ze specjalistą, tym skuteczniej będzie mógł Ci pomóc. Depresję diagnozuje lekarz, w tym przypadku psychiatra. On również decyduje o tym, czy niezbędne jest zażywanie leków antydepresyjnych. Podstawową formą leczenia depresji jest jednak psychoterapia. To dzięki wsparciu i pomocy psychoterapeuty możesz rozwiązać różne problemy, które doprowadziły do powstania depresji.

Jeżeli przynajmniej połowa poniższych twierdzeń pasuje do Ciebie, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą. Nie sięgaj po narkotyki.

  • Prawie każdego dnia czuję się smutny(a).
  • Często czuję, że chce mi się płakać.
  • Przestały mnie cieszyć rzeczy, które kiedyś sprawiały mi przyjemność.
  • Prawie każdego dnia czuję się zmęczony(a) i nie chce mi się niczego robić.
  • Często czuję się senny(a) lub cierpię na bezsenność.
  • Straciłe(a)m apetyt lub przybrałe(a)m na wadze.
  • Mam kłopoty z koncentracją uwagi i rozwiązywaniem zadań, które do tej pory nie sprawiały mi trudności.
  • Czuję się niewiele warty(a).

Zdarza mi się myśleć o śmierci i/lub o samobójstwie.