Najnowsze wieści z raportów – młodzi ludzie i narkotyki

Badania przeprowadzone wśród polskich uczniów ostatnich klas gimnazjum (15-16 lat) i klas ponadgimnazjalnych (17-18 lat) w 2015 roku dowodzą, że większość młodych ludzi nie bierze narkotyków. Czy Ty również jesteś w tej grupie? Mamy nadzieję, że tak.

Badacze obserwują, że młodzi ludzie w mniejszym stopniu sięgają po nielegalne substancje aniżeli w latach ubiegłych.  Okazuje się, że większość młodych ludzi nie tylko nie bierze, ale i też nigdy po nie nie sięgała. W zdecydowanej mniejszości znajdują się osoby, które takie doświadczania mają za sobą.

Młodzi ludzie jednocześnie  są coraz bardziej świadomi zagrożeń, które wiążą się z sięganiem po narkotyki. W minionym roku badacze zaobserwowali, że w stosunku do lat ubiegłych wzrosła liczba osób, które zdają sobie sprawę z tego, jakie ryzyko niesie za sobą branie narkotyków.

Dopalacze

W odniesieniu do dopalaczy wyniki badań  brzmią optymistycznie. W 2015 r. w porównaniu do 2011 r. nie wzrosło używanie dopalaczy przez młodzież. Nadal sięgają po nie tylko nieliczni uczniowie (w okresie 30 dni przed badaniem: nie więcej niż 3% wśród 17-18-latków i nie więcej niż 4% wśród 15-16-latków).

 

Zdecydowana większość młodych ludzi trzyma się z daleka od narkotyków. Mamy nadzieję, że ta grupa będzie się stale powiększać!

Źródło:

Badanie ESPAD „Używanie Substancji Psychoaktywnych przez Młodzież w 2015 r.” http://www.cinn.gov.pl/portal?id=907006