Narkotykowe halloween

W zależności od narkotyku tempo postępujących zmian w ciele może być różne. Niekorzystne zmiany niekoniecznie pojawiają się w następstwie wieloletniego brania czy uzależnienia. Czasami wystarcza kilka miesięcy eksperymentowania, jak w przypadku metamfetaminy, by doświadczyć na sobie ich skutków. Nierzadko osoby, które podejmują decyzję o zakończeniu eksperymentowania są zaskoczone widokiem niekorzystnych i nieodwracalnych zmian w swoim wyglądzie.

       Zażywanie narkotyków nie pozostaje obojętne dla zdrowia i życia. Zostawia przy tym trwałe ślady w wyglądzie zewnętrznym, doprowadzając do przyspieszonego starzenia się i wyniszczenia. Dotyczy to zwłaszcza stanu skóry, włosów, uzębienia czy sylwetki. Nie ma narkotyków, które nie pociągałby za sobą podobnych konsekwencji. Bez względu na ich rodzaj pojawiają się mniej lub bardziej odczuwalne w wyglądzie następstwa.

Marihuana

- zmiany trądzikowe i wypadanie włosów – THC prowadzi do zwiększenia się poziomu testosteronu, co może skutkować wypadaniem włosów oraz zwiększoną produkcją sebum z gruczołów łojowych skóry a następnie trądzikiem. Dotyczy to zwłaszcza osób, które są podatne na trądzik.

- przyspieszenie procesu starzenia – THC blokuje rozwój kolagenu, który odpowiada za elastyczność i młody wygląd skóry. W konsekwencji prowadzi do przyspieszonego starzenia, a nawet chorób skóry, takich jak łuszczyca czy trądzik różowaty.

- próchnica zębów – THC zmniejsza wydzielanie śliny, która działa bakteriobójczo i pomaga wypłukiwać resztki jedzenia. W takiej sytuacji zęby mogą ulec próchnicy.

Metamfetamina

- wychudzenie - metamfetamina, podobnie jak inne stymulanty, hamuje apetyt. Efektem jej działania, zauważalnym gołym okiem, jest utrata wagi. Ciało staje się niezdrowo wychudzone.

- psucie się zębów i ich wypadanie – suchość w ustach i hamowanie wytwarzania śliny, które pojawiają się po zażyciu metamfetaminy, przyspiesza psucie się zębów (a właściwie ich gnicie) i choroby dziąseł. Ślina bowiem neutralizuje działanie kwasów na zęby. Przyczynia się do tego wzrost apetytu na słodkie produkty i napoje oraz towarzyszące zażywaniu metamfetaminy charakterystyczne zgrzytanie zębami. To zjawisko dotyczy również młodych osób oraz tych, które krótkotrwale używają stymulantów.

- przyspieszone starzenie się i osłabianie zdolności organizmu do regeneracji – metamfetamina powodując zwężanie się naczyń krwionośnych, ogranicza dopływ krwi do tkanek. W efekcie zwiększa podatność na uszkodzenia i osłabia zdolności regeneracji organizmu. Skóra traci swoją elastyczność i pokrywa się zmarszczkami wydając się nawet o kilkadziesiąt lat starsza. Wszelkie rany goją się znacznie dłużej niż wcześniej.

- otwarte rany na ciele – osoby zażywające metamfetaminę nierzadko mają otwarte rany na ciele. Powstają one w wyniku samookaleczeń dokonywanych pod wpływem halucynacji. Drapanie ma pomóc wydostać je sobie spod skóry. Ze względu na brak zachowanej higieny, zakażone rany mogę zamieniać się we wrzody.

Kokaina

- deformacja nosa – wciągnie kokainy przez nos powoduje kurczenie się naczyń krwionośnych w jego błonie śluzowej. To sprawia, że zaburzony zostaje dopływ krwi do przegrody nosowej, która nie otrzymuje wystarczającej ilości substancji odżywczych. Ostatecznie chrząstka może ulec całkowitemu zniszczeniu i skruszeniu.

- rany na ciele – podobnie jak w przypadku metamfetaminy, objawem zażywania kokainy mogą być rany na całym ciele, które powstają wskutek halucynacji. Obsesyjne drapanie się prowadzi do powstawania ran na całym ciele i wrzodów.

- obrzęk twarzy – obrzęk twarzy pojawia się wskutek zaburzeń gospodarki wodnej organizmu pod wpływem używania stymulantów.

Krokodyl

Krokodyl to syntetyczny narkotyk, który wśród znanych nowych substancji psychoaktywnych, tzw. dopalaczy, prowadzi do dramatycznych zmian w wyglądzie zewnętrznym. To mieszania kodeiny, czerwonego fosforu, jodu i olejów przemysłowych. Spotykany jest głównie w Rosji. Jest wielokrotnie silniejszy niż heroina i morfina razem wzięte. Wśród objawów wyniszczenia organizmu przez toksyczną mieszankę znajdują się:

- nieodwracalne uszkodzenia tkanek – najpierw przybierają postać zielonkawych plam na skórze, które zaczyna przypominać łuski krokodyla.

- rozpadanie się ciała – narkotyk prowadzi do tworzenia się niegojących się ran, gnicia ciała i odpadania jego wyniszczonych części.

Sterydy

Zaburzenia hormonalne, które wywołują sterydy prowadzą przede wszystkim do wzrostu testosteronu. W następstwie tego pojawia się:

- trądzik,

- zanik cech płciowych – w następstwie brania sterydów mężczyźni zaczynają bardziej przypominać kobiety (tzw. feminizacja), a kobiety – mężczyzn (tzw. maskulinizacja). Obie płci zmagają się z łysieniem. U kobiet z kolei pojawia się zarost w miejscach charakterystycznych dla mężczyzn. Z kolei u mężczyzn zażywanie sterydów prowadzi do powiększenia piersi,

- zahamowanie wzrostu – może nastąpić w przypadku zażywania sterydów w okresie dojrzewania,

- obrzęk twarzy.

Heroina

- przyspieszone starzenie się skóry – odwodnienie i utrata apetytu towarzyszące zażywaniu heroiny pozbawiają organizm podstawowych witamin i minerałów, które odpowiadają również za wygląd skóry. W następstwie skóra ulega wysuszeniu, powstają zmarszczki i siniaki.

- pojawienie się trądziku i ran na skórze – swędzenie skóry wywołane jej przesuszeniem prowadzi do powstawania stanów zapalnych skóry wskutek silnego i niekontrolowanego drapania się.

- pojawienie się ropni lub czyraków – na skutek iniekcji może pojawić się zakażenie skóry, które nie tylko występują na jej powierzchni, ale przede wszystkim rozwija się w głębi w postaci czyraków i ropni. Początkowo delikatne zaczerwienia skóry wypełniają się ropą. Wówczas mogą wymagać interwencji chirurgicznej.

 

Źródła:

R. Lewis, Heroin Effects to the Skin, „Livestrong”, 2011 [http://www.livestrong.com/article/54081-heroin-effects-skin/-dostęp: 28.02.2017]

Ch.Steinberg, Your Face on Drugs: Cocaine, “Palm Parntners. Recovey Center”, 2013, [http://blog.palmpartners.com/your-face-on-drugs-cocaine/ - dostęp 20.02.2017]

Understanding the Effects of Cannabis on Your Skin, “Marry Jane”, 2015, [https://www.merryjane.com/health/understanding-the-effects-of-cannabis-on-your-skin – dostęp: 28.02.2017].