Martwisz się o przyjaciela?

W ostatnim czasie zauważyłe(a)ś u przyjaciela / przyjaciółki albo innej ważnej dla Ciebie osoby niepokojące sygnały, które mogą świadczyć o tym, że ma on/ ona problem z narkotykami?

Ma zmienne nastroje, jest np. dziwnie pobudzony(a) bądź agresywny(a) albo odwrotnie – ospały(a)?

Zdarza się jemu/ jej mówić w bełkotliwy sposób albo miewa niezrozumiałe napady śmiechu? Ma poważne problemy w szkole? Wiesz, że coraz częściej sięga po te używki? Wydaje Ci się, że utracił(a) już kontrolę i coraz bardziej oddala się od swoich bliskich i przyjaciół? Zależy Ci na tym, żeby mu/ jej pomóc, ale nie wiesz jak? Nie mówisz nikomu o jego/ jej problemie z obawy przed tym, że będzie miał(a) problemy w domu albo poczuje się zdradzony(a) przez Ciebie?

Jeżeli czytając powyższe pytania, w Twojej głowie pojawiały się twierdzące odpowiedzi, prawdopodobnie jesteś w sytuacji, w której bliska Ci osoba ma problem z zażywaniem narkotyków i może potrzebować Twojej pomocy.

  1. Narkotyki to substancje psychoaktywne, które w różny sposób wpływają na nasz organizm, w tym w szczególności na mózg (jeżeli chcesz wiedzieć więcej o działaniu konkretnych narkotyków przeczytaj informacje z zakładki Narkotyki od A do Z).     Zażywanie narkotyków zawsze wiąże się z jakimś ryzykiem: utraty ważnych relacji, pracy, swoich marzeń i celów, utraty zdrowia a nawet życia.

    Narkotyki z różną siłą prowadzą też do uzależnienia – w przypadku niektórych substancji można uzależnić się po jednokrotnym zażyciu, inne muszą być używane wiele razy by doprowadzić do uzależnienia. Podobnie jest z ludźmi, którzy je biorą – jedne osoby są bardziej podatne na uzależnienie, inne, przyjmując te same dawki, nie uzależniają się w tym samym okresie czasu. Dlatego zażywając narkotyk zawsze narażasz się na ryzyko uzależnienia.

    Ludzie, którzy są uzależnieni nie umieją kontrolować swoich zachowań związanych z używaniem narkotyków. Przyrzekają sobie i innym, że przestaną używać lub ograniczą używanie, ale wysiłki te są często bezskuteczne. Można powiedzieć, że ta niewielka z pozoru ilość substancji zawładnęła ich życiem. To, wokół czego się koncentrują, to zdobycie i zażycie narkotyku więc często robią różne rzeczy, których później się wstydzą: kradną bliskim pieniądze, oszukują przyjaciół, sprzedają cenne dla siebie rzeczy. Zazwyczaj też ludzie, którzy są uzależnieni od narkotyków nie mają świadomości tego, co się z nimi dzieje – zaprzeczają problemom i oszukują się mówiąc, że kontrolują sytuację.