(Radosne) Święta

Zapewne wielu młodych ludzi (i nie tylko) z niecierpliwością oczekuje Świąt Bożego Narodzenia. Dni wolne pełne rodzinnych spotkań, pachnąca i przystrojona choinka, barszcz wigilijny z uszkami lub zupa grzybowa na talerzach, upominki i prezenty, czy wreszcie śpiewanie kolęd przy zastawionym smakołykami stole – to tylko nieliczne spośród wielu charakterystycznych symboli corocznych świąt. Według badań CBOS dla zdecydowanej większości z nas najważniejsze w czasie świąt Bożego Narodzenia jest spędzanie czasu z bliskimi, wyjątkowa atmosfera i tradycyjne zwyczaje świąteczne (CBOS, 2011).

Choć dla wielu z nas również tegoroczne święta będą przyjemne, nie dla wszystkich będzie to radosny czas. Samotność i przygnębienie odczuwane w trakcie świąt to nadal temat zbyt rzadko poruszany. Tymczasem aż 2% Polaków deklaruje, że spędza Wigilię samotnie. Większość z tych osób to ludzie w podeszłym wieku, osoby bezdomne lub ci, którzy stracili swoich bliskich. Osamotnienie i przygnębienie mogą pchać również nastolatki do zażycia narkotyku. Nie musi to wynikać z tego, że młoda osoba spędza ten czas samotnie, ale paradoksalnie czuje się bardzo osamotniona w gronie najbliższych. Etap dojrzewania sprzyja konfliktom i napięciom w rodzinie, które, jeżeli nie są wspólnie omawiane i rozwiązywane, prowadzą do wzajemnego oddalenia i osłabienia więzi. Okres świąteczny może bardzo dotkliwie konfrontować z tymi trudnymi doświadczeniami. Wspólne spędzany czas może wzmacniać pragnienie bycia blisko i bycia zrozumianym. Z drugiej jednak strony, kiedy nie udaje się rozwiązać sytuacji konfliktowych i pojawiają się kolejne napięcia w rodzinie, rozczarowanie taką sytuacją może potęgować poczucie osamotnienia i przygnębienia. Rodzice nie są tacy, jakby tego chciały nastoletnie osoby, dzieci nie zachowują się tak, jak chcieliby rodzice. Zdarza się, że pojawiające się w takiej sytuacji przykre i trudne uczucia popychają do sięgania po środki, które w szybki sposób pomagają się od nich odciąć.

Jeżeli wśród Twoich znajomych i przyjaciół są osoby, które czują się przygnębione lub samotne, warto, abyś zaproponował im pomoc. Twoja obecność w święta lub zwyczajny kontakt mogą okazać się bardzo pomocne. Często bowiem oni sami nie są w stanie poprosić o pomoc. Więcej o tym, w jaki sposób możesz pomóc znajdziesz w zakładce: Pomoc/Co możesz zrobić?

Jeżeli Ty czujesz się samotny i przygnębiony, pomyśl, z kim mógł(a)byś na ten temat porozmawiać. Często nie doceniamy tego, że wokół nas są osoby, które mogłyby nas wesprzeć. Jeżeli nie znasz nikogo takiego, zadzwoń do Telefonu Zaufania Fundacji Dzieci Niczyje 116 111. Możesz porozmawiać z nimi o swoich problemach i zmartwieniach. Jeżeli Twój problem dotyczy narkotyków, porozmawiaj z nami. Dane kontaktowe znajdziesz w belce: Porozmawiaj z nami.