Sterydy anaboliczne – niezdrowe sposoby na imponujący wygląd

Co to są sterydy anaboliczne?

Sterydy anaboliczne to syntetyczna kopia męskich hormonów, głównie testosteronu. Testosteron jest naturalnym hormonem produkowanym przez jądra lub jajniki kobiet. Mężczyźni mają go więcej niż kobiety, dlatego też dużo łatwiej osiągają większą masę mięśniową niż kobiety. Dostarczanie go sobie w postaci jego syntetycznego odpowiednika pozwala nienaturalnie zwiększyć rozmiar i siłę. Zdarza się, że sięgają po nie nielegalnie sportowcy, którzy używają go jako środka dopingującego. Istnieją dwa sposoby zażywania sterydów: doustnie w postaci pigułek lub za pomocą zastrzyków.

 

Skutki brania sterydów anabolicznych

Osiągnięcie nietrwałych efektów zażywania sterydów anabolicznych, takich jak przyrost masy mięśniowej, siły i dumy z własnego wyglądu prowadzić może do trwałego już wyniszczenia organizmu. Na liście negatywnych skutków brania sterydów anabolicznych znajdują się m.in. następujące:

- wzrost ryzyka zawału serca lub udaru mózgu (nawet u młodych ludzi)

- podwyższenie stężenia tzw. złego cholesterolu (wzrasta ryzyko miażdżycy)

- choroby wątroby, w tym nowotwór

- zaburzenia czynności nerek lub ich niewydolność

- depresja  (może prowadzić do pojawienia się myśli samobójczych i samobójstw)

- trądzik

- HIV (wstrzykiwanie sterydów anabolicznych przy niezachowaniu środków ostrożności może prowadzić do zakażenia wirusem)

- tzw. furia sterydowa - nagłe i nasilone napadu agresji

Skutki brania sterydów anabolicznych typowe dla mężczyzn:

-  ginekomastia  (powiększenie piersi)

- kurczenie się jąder

- obniżenie liczby plemników i niepłodność

- wzrost ryzyka raka prostaty

Skutki brania sterydów anabolicznych typowe dla kobiet:

- obniżenie tonu głosu

- wzrost zarostu

- łysienie

- zmiany cyklu miesiączkowego

 

Sterydy anaboliczne w okresie dorastania

Osoby w okresie dorastania nie powinny  zażywać sterydów anabolicznych, dlatego że zaburzają one intensywnie wówczas pracującą gospodarkę hormonalną. Sztuczne dostarczanie hormonu, hamuje jego naturalną produkcję. Jeśli nastolatki nadużywają sterydów anabolicznych, mogą nigdy nie osiągnąć pełnej wysokości, ponieważ sterydy anaboliczne mogą zatrzymać ich wzrost. W młodym wieku zdecydowanie łatwej można osiągnąć wymarzony wygląd za pomocą zdrowej i odżywczej diety oraz regularnych ćwiczeń.

 

Sterydy anaboliczne i uzależnienie

Efekty sterydów utrzymują się w trakcie ich zażywania lub jeszcze jakiś czas po zaprzestaniu ich przyjmowania. Przypomina to napompowany balon, który wymaga ciągłego uzupełniania powietrza. W przypadku zaprzestania brania sterydów pogarsza się nie tylko sylwetka i siła, ale i samopoczucie. Może to prowadzić nawet do depresji. Chcąc sobie z tym poradzić, ludzie sięgają po ich kolejne dawki. Branie sterydów prowadzi do pojawiania się zachowań typowych dla osoby uzależnionej: wzrasta tolerancja (organizm potrzebuje coraz większych ilości substancji), pojawiają się symptomy odstawienne (złe samopoczucie po zaprzestaniu brania), uwaga i aktywność zaczynają się koncentrować na zdobywaniu substancji, nie można zaprzestać zażywania syntetyku, nawet w obliczu pojawienia się negatywnych skutków. Sterydy anaboliczne wpływają bowiem nie tylko na przyrost masy mięśniowej i siły, ale i na funkcjonowanie mózgu. Oddziałują m.in. na układ opioidowy. Dochodzi wówczas do wytwarzania w mózgu substancji (endogennych peptydów opioidowych) przypominających działanie morfiny. Badania naukowe wykazały, że osoby zażywające sterydy anaboliczne są narażone na uzależnienie od opioidów w przyszłości  (heroina, morfina, kodeina).