Substancje psychoaktywne i hazard – jedno wkręca w drugie i odwrotnie

Amerykanie przeprowadzili badania na temat współwystępowania zażywania narkotyków i uprawiania hazardu wśród młodych ludzi. Sprawdzili to na grupie osób w wieku 14-21 lat.

            Badania wykazały, że istnieje związek pomiędzy używaniem substancji psychoaktywnych a hazardem. Okazało się bowiem, że część osób, które piły alkohol, paliły papierosy lub zażywały marihuanę uprawiały również hazard, i to nie tylko okazjonalnie.

            W grupie osób, które grały w sposób problemowy (czyli co najmniej raz w tygodniu) znalazło się zdecydowanie więcej osób, które używały substancji psychoaktywnych aniżeli tych, których problem używania substancji nie dotyczył. Jedna trzecia osób (37%), które piły alkohol, uprawiało równolegle regularny hazard. Podobna zależność wystąpiła w przypadku osób używających narkotyków. W grupie osób zażywających marihuanę znalazło się dwukrotnie więcej osób mających problem z hazardem (36%) niż wśród tych, którzy jej nie zażywali (15%).

            Badacze zwrócili uwagę jednocześnie na to, że jedno problemowe zachowanie czy uzależnienie wciąga w drugie. Mając np. problem z alkoholem jest się 23 razy bardziej narażonym na problemy z hazardem. Badacze wykazali, że hazardowi gracze byli znacznie bardziej skłonni do sięgania po substancje psychoaktywne niż osoby, które nie grały. Ponadto czas grania i problemy z hazardem były istotnie związane z częstotliwością intensywnego używania alkoholu, marihuany i tytoniu, a także z występowaniem problemów związanych z każdą z trzech wymienionych substancji. Młodzi mężczyźni uprawiający hazard zażywali marihuanę prawie dwa razy częściej aniżeli ci, którzy nie grali. W grupie osób nieużywających substancji znaczenie mniej znalazło się osób narażonych na nadużywanie hazardowego grania.

            Wyniki badań jednoznacznie wskazują, że sięganie po substancje psychoaktywne pociąga za sobą ryzyko popadania w kolejne, wyniszczające uzależnienia i odwrotnie.

 

Źródło:

G.M. Barnes, J.W. Welte, Ph.D., J.H. Hoffman, M.C. O. Tidwell, Gambling, Alcohol, and Other Substance Use Among Youth in the United States, J Stud Alcohol Drugs. 2009; 70(1): 131-142.http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2629630/ [dostęp 20.03.2015]