strona główna

Quiz: decyzje 10

Klub – dyskoteka, super klimat, tańczysz z Anią, Marek jest z koleżanką, widać Gibona i dilera. Nagle wpada policja. Robi się zamieszanie, policjanci zakuwają w kajdanki dilera i Gibona i wyprowadzają ich. Razem z Markiem obserwujecie co się dzieje. Przez głowę przelatuje Ci myśl: „Dobrze, że to nie ja”.
Warto wziąć pod uwagę, że nawet jednorazowy kontakt z nielegalnymi substancjami może mieć konsekwencje prawne: możesz mieć sprawę o posiadanie lub być wmieszany w postępowanie jako świadek… Na co Ci to?
W świetle obowiązujących przepisów (art. 62 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii) posiadanie każdej ilości narkotyków jest przestępstwem, zagrożonym karą pozbawienia wolności do 3 lat. Postępowanie w takich sprawach może zostać umorzone wyłącznie w szczególnych okolicznościach – gdy ilość narkotyków jest nieznaczna, są one przeznaczone na własny użytek, a ukaranie sprawcy niecelowe. Pamiętaj jednak, że takie sytuacje są rozpatrywane indywidualnie. Natomiast jeśli nie masz 18 lat i z powodu narkotyków lub alkoholu masz konflikt z prawem, Twoja sprawa na pewno trafi do sądu rodzinnego.

Jeżeli masz problemy prawne lub zdrowotne związane z używaniem narkotyków lub alkoholu, dowiedz się o możliwości udziału w programie profilaktyczno-edukacyjnym dla młodzieży FreD goes net, programie Candis – jeśli masz poważny problem z używaniem marihuany – lub w innym programie. Chcesz wiedzieć więcej? Zadzwoń na numer 801 199 990.

koniec powrót na początek »

Skip to content