strona główna

Blog

  • Kryzys to wyzwanie – ale też szansa 29 sierpnia 2017

    Kryzys to wyzwanie -i sznsa, punkt zwrotny, wybórTo już jest dla mnie za dużo… Nie dam sobie z tym rady… Najlepiej byłoby się ukryć przed całym światem… Takie myśli mogą sygnalizować pojawienie się trudnej sytuacji lub zwiastują kryzys.

    czytaj więcej »
  • Radzenie sobie z napięciem – co robić? 18 sierpnia 2017

    Radzenie sobie z napięciem - co robić ze stresem?W ostatnich latach półki księgarskie uginają się od poradników radzenia sobie z codziennymi i niecodziennymi sprawami w naszym życiu. Dotyczy to również stresu. Czasem zaglądamy do publikacji w nadziei, że znajdziemy w nich niezawodny przepis na radzenie sobie z napięciem.

    czytaj więcej »
  • Adolescencja – dorastanie to wyzwanie! 4 sierpnia 2017

    Adolescencja - dorastanie to wyzwanie!Adolescencja, bo tak specjaliści nazywają okres dorastania, zaczyna się zwykle w 11. roku życia. Choć do tej pory uważano, że dojrzewanie kończy się ok. 20. roku życia, badania prowadzone w ostatnich latach dowodzą, że mózg pełną dojrzałość osiąga dopiero w wieku 24/25 lat.

    czytaj więcej »
  • W jaki sposób skutecznie się uczyć bez sięgania po szkodliwe substancje? 14 lipca 2017

    W jaki sposób skutecznie się uczyć bez sięgania po szkodliwe substancje?Farmaceutyki czy napoje energetyczne w okresie zdawania ważnych egzaminów dla niektórych osób stają się strategicznym arsenałem środków wspomagających funkcjonowanie. Jednak tego rodzaju „dopalacze” dają wrażenie naenergetyzowania, nie pomagając przy tym skutecznie się uczyć.
    Nie oddziałują bowiem na istotne dla przyswajania wiedzy ośrodki w mózgu, jakimi są np. hipokamp czy korę mózgową.

    czytaj więcej »
  • Mam tę moc – chemiczne wspomagacze nauki 11 lipca 2017

    Mam tę moc – chemiczne wspomagacze nauki - efedryna, kodeina Ważne egzaminy to gorący czas dla niejednego młodego człowieka. Presja czasu i ogrom materiału do opanowania potrafią wygenerować spory stres. Łatwo w takim momencie stracić rozsądek. Wówczas sięganie po chemiczne wspomagacze w postaci środków zawierających pseudoefedrynę czy kodeinę może wydawać się rozwiązaniem.

    czytaj więcej »
  • Nieasertywne zachowanie – przyczyny, skutki i… korzyści 21 czerwca 2017

    Nieasertywne zachowanie - przekonania i aseretywnośćRozwijanie asertywności wymaga odkrycia i zrozumienia przyczyn, z powodu których zachowujemy się w sposób niezgodny z naszą wolą. Czasami dotyczy to pewnych sytuacji, w których szczególnie trudno nam uwzględniać własne lub cudze granice psychologiczne.

    czytaj więcej »
  • Granice psychologiczne – złoty środek asertywności 19 maja 2017

    Granice psychologiczne - asertywność jest pozytywna Niewłaściwe rozpoznanie gdzie leżą granice psychologiczne może prowadzić z jednej strony do zachowań uległych, a z drugiej strony do narzucania swojej woli innym, czyli agresji. W opozycji do tego zachowanie asertywne polega na bezpośrednim, uczciwym i stanowczym wyrażaniu wobec innych swoich uczuć, opinii lub potrzeb.

    czytaj więcej »
  • Ryzyko zakażenia HIV – czerwona wstążka cz. 2 4 maja 2017

    Ryzyko zakażenia HIV - gdzie szukać pomocy, gdzie się testowaćOd 1985 r. do końca pierwszego kwartału 2014 r. zarejestrowano na terenie Polski niemal 18 tysięcy przypadków zakażenia wirusem HIV. Jedna trzecia spośród nich związana była z iniekcyjnym (dożylnym) zażywaniem narkotyków. Dane zebrane wśród klientów Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych wskazują, że najwyższe ryzyko zakażenia HIV związane jest z dożylnym przyjmowaniem narkotyków i podejmowaniem ryzykownych kontaktów seksualnych.

    czytaj więcej »
  • Wirus HIV – o czym przypomina czerwona wstążka – cz. 1 6 kwietnia 2017

    Wirus HIV - czerwona wstążka przypomina o AIDSKolorowe wstążki w kształcie odwróconej litery V – jak victory – w XX wieku stały się symbolami wspierania osób zmagających się na co dzień z różnymi trudnościami i chorobami.
    Czerwona wstążka była jednym z pierwszych użytych w tym celu symboli w latach 80. Wówczas w ten właśnie sposób zaczęto zwracać uwagę na zagrożenie jakim jest wirus HIV i wyrażać solidarność z chorymi na AIDS.

    czytaj więcej »
  • Konsekwencje zażycia narkotyku – okazjonalnie to też ryzyko 14 lutego 2017

    Konsekwencje zażycia narkotyku - jeden raz czy okazjonalnie - to też ryzykoMłodym ludziom, którzy decydują się na jednorazowe zażycie narkotyku lub robią to okazjonalnie, może się wydawać, że są w związku z tym bezpieczni. Szczególnie wtedy, gdy sięgają po takie substancje psychoaktywne jak marihuana czy haszysz. Nierzadko ulegają złudzeniu, że konsekwencje zażycia narkotyku nie mogą być groźne.

    czytaj więcej »
  • Dziewczyny sięgające po narkotyki 16 stycznia 2017

    Dziewczyny sięgające po narkotyki robią to coraz częściejJeżeli mielibyśmy wyobrazić sobie młodą osobę, która sięga po narkotyki, prawdopodobnie większość z nas częściej pomyślałaby o chłopaku niż o dziewczynie. Do niedawna skojarzenie to znajdowało potwierdzenie w badaniach – chłopcy zdecydowanie częściej używali środków psychoaktywnych. Jednak dziewczyny sięgające po narkotyki to coraz częstsze zjawisko.

    czytaj więcej »
  • Amy, Amy Winehouse 27 grudnia 2016

    Amy Winehouse - alkohol i narkotyki - mieszanie substancjiCharakterystyczny jazzowo-soulowy „czarny” głos, grube kreski na powiekach w stylu lat 50 tych, wielki kok, tatuaże to były znaki rozpoznawcze Amy Winehouse. Ze względu na rzadko spotykaną barwę głosu nazywaną ją „Janis Joplin naszych czasów”. Porównywano ją też do jazzowo-soulowej wokalistki Niny Simone. Amy Winehouse w tym roku skończyłaby 33 lata.

    czytaj więcej »
  • Używanie substancji wziewnych – dlaczego wracają? 7 grudnia 2016

    Używanie substancji wziewnych a zapachChoć może wydawać się to niezrozumiałe, nierzadko bardzo młode osoby – nawet 11-latkowie – używają klejów, rozpuszczalników czy gazu do zapalniczek, aby się odurzyć. Najnowsze badania dotyczące skali rozpowszechnienia substancji psychoaktywnych wśród młodych Polaków (ESPAD, 2015) wskazują że używanie substancji wziewnych przez młodzież rośnie.
    Co ciekawe, o ich względnej atrakcyjności może świadczyć… zapach.

    czytaj więcej »
  • Środki wziewne – śmiercionośne chemikalia 3 listopada 2016

    Środki wziewne - inhalanty - śmiercionośne chemikaliaŚrodki wziewne, czyli rozpuszczalniki, w porównaniu z narkotykami są łatwo dostępne i tanie. Znajdują się właściwie w zasięgu ręki. Nawet w domu można natknąć się na wiele niebezpiecznych środków. Dlatego ich ofiarami padają dzieci i młodzież.

    czytaj więcej »
  • Mefedron bardzo szybko uzależnia 25 października 2016

    Mefedron bardzo szybko uzależniaMefedron to substancja z grupy katynonów zsyntetyzowana w latach 20. XX wieku. W latach 2000. odkryto jego recepturę i działanie stymulujące.
    Bardzo szybko podbił rynek narkotyków klubowych. Bardzo szybko przyczynił się też do powstania problemów na skalę społeczną – bo mefedron bardzo szybko uzależnia i jest toksyczny.

    czytaj więcej »
  • Kurt Cobain – kariera, uzależnienie, przerwana historia 18 października 2016

    Kurt Cobain – przerwana historia. Kariera i uzależnieniePonad dwadzieścia lat temu, 8 kwietnia 1994 r., Kurt Cobain – lider Nirvany, jednego z najpopularniejszych zespołów grunge’owych na świecie, został znaleziony w swoim domu w Seattle. Trzy dni wcześniej zażył potężną dawkę heroiny i zastrzelił się. Dołączył w ten sposób do grona ...

    czytaj więcej »
  • Narkotyczne działanie ayahuaski – „pnącze duchów i śmierci” 21 września 2016

    Narkotyczne działanie ayahuaski Na portalach internetowych, reklamujących środki zmieniające świadomość, można natknąć się na pełne zachwytu opisy działania wywaru ayahuaski. „Napój bogów” czy „święte pnącze duchów” to tylko niektóre z metaforycznych określeń na narkotyczne działanie ayahuaski, dodające magiczną niemal moc tajemniczemu specyfikowi.

    czytaj więcej »
  • Mieszanie substancji psychoaktywnych – alkohol i narkotyki 13 września 2016

    Mieszanie substancji psychoaktywnych – alkohol i narkotykiWydawałoby się, że nikt o zdrowych zmysłach nie zdecydowałyby się na picie zabójczego koktajlu. Przypadki zatruć, zgonów, samobójstw i ataków agresji rozpowszechnione w mediach i internecie potwierdzają coś przeciwnego.
    Takim zabójczym koktajlem trzeba nazwać mieszanie substancji psychoaktywnych, zwłaszcza alkoholu i narkotyków.

    czytaj więcej »
  • Sterydy anaboliczne: doping sportowy i doping amatorski 24 sierpnia 2016

    Sterydy anaboliczne: doping sportowy i doping amatorskiMożna zaryzykować stwierdzenie, że duże imprezy sportowe organizowane na przestrzeni wielu lat, takie jak olimpiady czy mistrzostwa świata, nie mogą wręcz obyć się bez kolejnych afer dopingowych. Sportowcy jednak nie są ich jedynymi użytkownikami. Sterydy anaboliczne znajdują swoich amatorów również wśród młodych ludzi dążących do poprawy sylwetki czy dodania sobie pewności siebie.

    czytaj więcej »
  • Syntetyczne kannabinoidy, czyli dopalacze udające marihuanę 2 sierpnia 2016

    Syntetyczne kannabinoidy, czyli dopalacze udające marihuanęCzy kadzidełko albo olejek do e-papierosów starannie zamknięte w kolorowym opakowaniu, opatrzone egzotycznie brzmiącymi nazwami, jak K2, Spice, Black Mamba mogą przewrócić życie do góry nogami?
    Zdecydowanie tak. Zwłaszcza jeśli coś udają – tak jak syntetyczne kannabinoidy, mające naśladować działanie marihuany.

    czytaj więcej »
Skip to content