strona główna

Test: czy umiesz słuchać?

Umiejętność aktywnego słuchania jest kompetencją, którą warto rozwijać.

Oznacza słuchanie drugiej osoby z szacunkiem i zaangażowaniem.

Ważne jest skupienie się na tym, co mówi (np. poprzez nieprzerywanie wypowiedzi naszego rozmówcy), okazywanie zainteresowania tym, co mówi (np. poprzez potakiwanie, utrzymywanie kontaktu wzrokowego), dopytywanie o rzeczy, których nie rozumiemy lub nie wiemy i upewnianie się, że dobrze zrozumieliśmy jej wypowiedź (np. mówiąc swoimi słowami to, w jaki sposób rozumiemy jej stanowisko). Dzięki aktywnemu słuchaniu łatwiej jest zrozumieć to, co myślą i przeżywają inni. To pomaga w lepszym porozumieniu się. Ludzie, którzy potrafią słuchać, rzadziej kłócą się z innymi i sprawniej rozwiązują konflikty. Dzięki uważnemu słuchaniu mogą wesprzeć przyjaciół i bliskich w trudnych dla nich sytuacjach.

Sprawdź czy jesteś dobrym słuchaczem wypełniając poniższy test. Składa się on z 6 pytań. Twoim zadaniem jest wybranie jednej z trzech odpowiedzi, która najlepiej opisuje Twoje naturalne zachowanie. Staraj się odpowiadać tak, jak jest, a nie tak, jak chciał(a)byś, żeby było.

1. Twój kolega/Twoja koleżanka przychodzi do Ciebie w odwiedziny i wchodząc zaczyna opowiadać Ci podekscytowany/podekscytowana o tym, co wydarzyło się podczas jego/jej weekendowego wyjazdu. Ty wcześniej słyszałe(a)ś o tym, co się stało od innego znajomego. Co robisz:2. Dyskutujesz ze swoim znajomym/znajomą o jednej sprawie. On/ona ma zupełnie inne zdanie niż Ty na ten temat. W trakcie, gdy przedstawia Ci swoje argumenty, Ty:3. Twój przyjaciel/Twoja przyjaciółka opowiada o kłótni ze swoją sympatią. Jaka będzie Twoja reakcja?4. W trakcie rozmowy ze znajomymi:5. Gdy ktoś Ci o czymś opowiada:6. Rozmawiając z kimś o emocjonującym dla niego wydarzeniu:
Skip to content