strona główna

Mefedron bardzo szybko uzależnia

Mefedron bardzo szybko uzależniaMefedron to substancja z grupy katynonów zsyntetyzowana w latach 20. XX wieku. W latach 2000. odkryto jego recepturę i działanie stymulujące.
Bardzo szybko podbił rynek narkotyków klubowych. Bardzo szybko przyczynił się też do powstania problemów na skalę społeczną – bo mefedron bardzo szybko uzależnia i jest toksyczny.

Co to za substancja

Katynony do grupa chemiczna, której nazwa pochodzi od rośliny ze Wschodniej Afryki – Khat (czuwaliczka jadalna). Jest on popularną używką wśród Somalijczyków. Żucie liści tej rośliny wzmacnia wydolność i hamuje łaknienie (oraz uzależnia podobnie jak papierosy).
Mieszkańcy ogarniętej wojną Somalii, w której ludzie masowo umierają z głodu, w pewnym sensie traktują ją jako sposób ułatwiający im przetrwanie.

Mefedron z samą rośliną Khat nie ma jednak nic wspólnego.
Został zsyntetyzowany jeszcze przed II wojną światową. Po wielu latach (na początku XXI wieku) zaczęto z nim eksperymentować, wykorzystując go jako środek na mszyce – jak zauważono, ta neurotoksyna działała zaburzająco na układ nerwowy owadów. Spodziewano się zatem, że może pomóc w pozbyciu się szkodnika z upraw.
Okazało się jednak, że w taki sam sposób działa nie tylko na owady, ale i na ludzi.

Dlatego mefedron został wpisany na listę substancji zakazanych. W Polsce, jak w wielu innych krajach, jest nielegalny.

Mefedron królem dopalaczy

Co takiego powoduje, że mimo swojej toksyczności i groźnych skutków dla życia i zdrowia, nadal znajdują się ludzie, którzy nie wahają się sięgać po tego typu narkotyk?

Stymulacja

Prawdopodobnie przyczynia się do tego stan, w który dopalacz wprowadza osobę go zażywającą. Ma działanie podobne do ecstasy, amfetaminy i kokainy.
Pod jego wpływem następuje silny wyrzut dopaminy, a w efekcie – następuje silne pobudzenie organizmu. Co więcej, w wyniku wydzielania się neuroprzekaźników obniżających poziom lęku i odczuwania bólu (proenkafilina), a także odczuwanie głodu i senności (serotonina).

Prędkie dobieranie

Gdy narkotyk przestaje działać (efekty jego działania utrzymują się od 2 do 5 godzin), pojawia się silne zmęczenie, poczucie pustki, a także lęk.

Świadomość, że kolejna dawka 4-MMC potrafi zagwarantować powrót do poczucia nadludzkiej mocy, a stan „po” wydaje się nie do wytrzymania na dłuższą metę sprawiają, że mefedron bardzo szybko uzależnia.

Dlaczego mefedron bardzo szybko uzależnia

Jak każdy stymulant mefedron, obok pobudzenia, powoduje szereg nieporządanych efektów – bezpośrednio po zażyciu oraz w dłuższej perspektywie zdrowotnej.

Jak mefedron działa na organizm

Mefedron powoduje nadmierne pocenie. Pot wydzielany pod jego wpływem ma przy tym silną woń przypominającą koci mocz. Charakterystyczne sinienie pojawiające się na rękach i nogach powstaje wskutek skurczu naczyń krwionośnych.
Z kolei skurcze mięśni mogą prowadzić do szczękościsku i zgrzytania zębami. To jednak nie jedyne skutki zażycia dopalacza.

Skutki użycia

Narkotyk jest wdychany przez nos jako proszek lub spożywany w formie kapsułek, kryształków, tabletek itp.

  • zaburzenia psychotyczne (omamy słuchowe – słyszenie tego, co nie istnieje, omamy wzrokowe – widzenie tego, co nie istnieje),
  • niepokój, lęk, zaburzenia paranoidalne (wyobrażenia o byciu prześladowanym, atakowanym),
  • napady agresji i paniki,
  • zahamowanie łaknienia, nudności, wymioty, silne bóle głowy,
  • depresja, myśli samobójcze, samouszkodzenia i samobójstwa (często przez powieszenie się),
  • przyspieszenie pracy serca i wzrost ciśnienia tętniczego krwi, prowadzące do zawałów serca,
  • przegrzanie organizmu i odwodnienie, prowadzące do wielonarządowej niewydolności i śmierci.

Kolejne mutacje

Mefedron, podobnie jak inne dopalacze, jest stale modyfikowany. Dlatego tak trudno zbadać i przewidzieć jego wszystkie szkodliwe skutki. Mieszanie go z innymi substancjami psychoaktywnymi, w tym z alkoholem, tylko potęguje negatywne konsekwencje i zwiększa ryzyko śmierci.

➥ Poznaj więcej faktów o narkotykach

‣ Zobacz leksykon od A do Z
‣ Informator Poradni narkotykowej on-line

Źródła:
D. Semion, Mefedron: tanie złudzenie szczęścia, Focus 11/2015, http://www.focus.pl/czlowiek/mefedron-tanie-zludzenie-szczescia-13406 dostęp: 16.10.2016.
P. Hirniak, Bez trzymanki z mefedronem, Narkopolityka, http://www.narkopolityka.pl/swiat/bliski-wschod/bez-trzymanki-z-mefedronemdostęp: 16.10.2016.
Mephedrone: An Overview of Its Neurotoxic Potential
History of mephedrone, Tony D’Agostino, TD Consultancy

Skip to content