strona główna

Czy powiedzieć dorosłym?

Wielu młodych ludzi na pytanie: Czy powiedzieć dorosłym? reaguje niepokojem i rozdrażnieniem.

Często wydaje im się, że rozmawiając z dorosłymi o narkotykowym problemie przyjaciela okażą się nielojalni.

Obawiają się, że mogą w ten sposób narazić się na złość przyjaciela i stracić jego zaufanie i przyjaźń. Dodatkowo mogą nie być pewni tego, czy problem przyjaciela jest na tyle poważny, że będzie wymagał pomocy dorosłych. Osoby, które mają problem z narkotykami bardzo często nie dopuszczają do siebie myśli, że potrzebują pomocy. Może się więc zdarzyć, że Twój przyjaciel będzie próbował wymusić na Tobie obietnicę, że nie powiesz nikomu dorosłemu o jego problemie. Czy powinieneś/ powinnaś się zgodzić?

 1. Dlaczego warto porozmawiać z dorosłym?

  Rozmowa z zaufanym dorosłym może okazać się zarówno dla Ciebie, jak i w konsekwencji dla Twojego przyjaciela bardzo cenna. Dorosły będzie mógł razem z Tobą zastanowić się nad sposobami udzielenia pomocy Twojemu przyjacielowi lub pokieruje Cię do kogoś, kto będzie umiał to zrobić.Dorosła osoba może pomóc ocenić, czy sytuacja jest bardzo poważna i czy jest to moment, w którym Twój przyjaciel potrzebuje specjalistycznej pomocy. Może też dysponować wiedzą, w jaki sposób tę pomoc uzyskać. A jeżeli nie, to będzie mu łatwiej to sprawdzić. Poza tym, rozmowa z osobą, której ufasz, może przynieść ulgę również i Tobie. W sytuacji bowiem, gdy ktoś bliski ma poważne problemy, często sami przeżywamy w związku z tym wiele trudnych emocji, np. lęk, poczucia winy, gniew, smutek. Wsparcie może być w takiej sytuacji nieocenione.
  Przygotowując się do rozmowy z osobą dorosłą pamiętaj, że sam(a) zdecydujesz, ile informacji ujawnisz. To również od Ciebie zależy, z kim porozmawiasz. Ważne, aby była to osoba, przy której będziesz czuł(a) się swobodnie i bezpiecznie.
  Jeżeli nie znasz nikogo takiego porozmawiaj z nami. Możesz do nas zadzwonić lub wysłać email.
  Jesteśmy przekonani, że warto
  w takiej sytuacji porozmawiać z zaufaną osobą dorosłą. Zwrócenie się o wsparcie z myślą o kimś innym nie oznacza braku lojalności czy zdrady przyjaźni. To wyraz troski o zdrowie i życie drugiej osoby.

Skip to content