strona główna

Ryzyko zakażenia HIV – czerwona wstążka cz. 2

Ryzyko zakażenia HIV - gdzie szukać pomocy, gdzie się testowaćOd 1985 r. do końca pierwszego kwartału 2014 r. zarejestrowano na terenie Polski niemal 18 tysięcy przypadków zakażenia wirusem HIV. Jedna trzecia spośród nich związana była z iniekcyjnym (dożylnym) zażywaniem narkotyków. Dane zebrane wśród klientów Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych wskazują, że najwyższe ryzyko zakażenia HIV związane jest z dożylnym przyjmowaniem narkotyków i podejmowaniem ryzykownych kontaktów seksualnych.

Narkotyki zwiększają ryzyko zakażenia HIV

Kontakt z krwią osoby zakażonej HIV

Niektóre środki psychoaktywne przyjmowane są w iniekcjach, czyli poprzez wstrzyknięcie narkotyku do organizmu. W takim przypadku ryzyko zakażenia HIV zwiększa się szczególnie w sytuacji, gdy osoba zażywająca narkotyk używa tych samych igieł i strzykawek wspólnie z innymi osobami.
W sprzęcie używanym do iniekcji zawsze znajduje się krew (w świetle igły i w końcówce strzykawki), poprzez którą może dojść do zakażenia HIV. Tylko pierwszorazowe użycie jednorazowych strzykawek i igieł gwarantuje ich sterylność.
Nie istnieje bowiem skuteczny sposób dezynfekcji jednorazowych strzykawek, który gwarantowałby całkowitą eliminację ryzyka zakażenia wirusem HIV.

Kontakty seksualne z osobą zakażoną HIV

Największe ryzyko zakażenia HIV pojawia się w sytuacji podejmowania kontaktu seksualnego z osoba zakażoną bez zabezpieczenia.
Nie ma przy tym znaczenia, czy jest to stosunek waginalny, oralny czy analny. Warto pamiętać, że używanie substancji psychoaktywnych zwiększa ryzyko angażowania się w ryzykowane kontakty seksualne.
Obecność substancji psychoaktywnej w organizmie człowieka wpływa na funkcjonowanie jego mózgu i układu nerwowego. W zależności od rodzaju zażywanego narkotyku, nasze zachowanie, percepcja, szybkość reakcji, świadomość itp. zmieniają się. Na jakiś czas tracimy więc dotychczasową kontrolę nad sobą, swoim ciałem i reakcjami.
W takiej sytuacji rzadziej zdajemy sobie sprawę z potencjalnego ryzyka i zagrożeń związanych z sytuacją, w której się znajdujemy. Często bez zastanowienia i odpowiednich hamulców robimy rzeczy, których nie zrobilibyśmy „na trzeźwo”. Możemy też nie mieć wpływu na to, co dzieje się z naszym ciałem.

To wszystko zwiększa możliwość zaistnienia sytuacji ryzykownych, w których może dojść do zakażenia HIV, w tym m.in.:

 • do decyzji o podjęciu kontaktu seksualnego bez użycia prezerwatywy;
 • do podjęcia nieplanowanego kontaktu seksualnego bez użycia prezerwatywy;
 • do stania się ofiarą przestępstwa seksualnego.

Postępuj rozsądnie

Rozsądek i ostrożność zmniejszają ryzyko zakażenia HIV. Postępuj w zgodzie z poniższymi wskazówkami:

 • Zachowaj ostrożność w kontakcie z osobą, która się skaleczyła. Nie pomagaj jej bez użycia jednorazowych rękawiczek.
 • Używaj tylko swoich przyborów kosmetycznych i nie pożyczaj ich innym osobom (nawet najbliższym). Dotyczy to szczególnie maszynek do golenia.
 • Jeżeli z jakiegoś powodu używasz igieł lub strzykawek – zawsze korzystaj z tych jednorazowych i wyrzucaj je po każdym użyciu.
 • Korzystając z pomocy dentysty, usług kosmetyczki bądź wykonując tatuaż, wybieraj sprawdzone miejsca. Zawsze pytaj o to, czy używane narzędzia są sterylne. Jeżeli masz choć cień podejrzeń, że nie – zrezygnuj.
 • Zastanów się, zanim podejmiesz kontakty seksualne (oralne, analne, waginalne) i nigdy nie rób tego bez użycia prezerwatywy. Pamiętaj, że inne środki antykoncepcyjne nie ograniczają ryzyka zakażenia HIV.
 • Nie używaj narkotyków. Zażycie substancji psychoaktywnych zawsze zwiększa ryzyko znalezienia się w sytuacjach, które mogą prowadzić do zakażenia wirusem HIV.

Testuj się

Nie bój się zrobić testu na obecność HIV. Nie warto żyć w niepokoju. Jednocześnie, bez wiedzy o zakażeniu, nie masz jak podjąć odpowiedniego leczenia. Obecnie istnieją leki antyretrowirusowe, które pozwalają na wieloletnie życie z wirusem HIV.

Test możesz wykonać anonimowo i całkowicie bezpłatnie w punktach konsultacyjno-diagnostycznych, najszybciej 12 tygodni po zdarzeniu, w którym mogło dojść do zakażenia HIV.

➥ Gdzie zrobić test na HIV

Adresy punktów znajdziesz na stronie www.aids.gov.pl

➥ Jeśli szukasz pomocy

‣ zajrzyj do poradni internetowej
‣ lub skorzystaj z młodzieżowego telefonu zaufania

Literatura:

 • Program pilotażowy skierowany do osób przyjmujących narkotyki drogą iniekcji (IDU) dotyczący oszacowania rozpowszechnienia zakażeń HIV i HCV wśród iniekcyjnych użytkowników narkotyków z Warszawy i okolic, Społeczny Komitet ds. AIDS, 2014.
 • HIV a narkotyki, dostępne na: http://www.aids.gov.pl/pobierz/3191/
 • Co musisz wiedzieć o HIV i AIDS bez względu na to, gdzie mieszkasz i pracujesz, dostępne na: http://www.aids.gov.pl/pobierz/1891/
 • HIV?! AIDS/! O co kaman?, dostępne na: http://www.aids.gov.pl/pobierz/1888/
Skip to content