strona główna

Kurt Cobain – kariera, uzależnienie, przerwana historia

Kurt Cobain – przerwana historia. Kariera i uzależnieniePonad dwadzieścia lat temu, 8 kwietnia 1994 r., Kurt Cobain – lider Nirvany, jednego z najpopularniejszych zespołów grunge’owych na świecie, został znaleziony w swoim domu w Seattle. Trzy dni wcześniej zażył potężną dawkę heroiny i zastrzelił się. Dołączył w ten sposób do grona utalentowanych muzyków rockowych zmarłych w wieku 27 lat.

Forever 27

To właśnie po jego śmierci w massmediach zaczęto używać terminu „Forever 27 club” na określenie grupy znanych artystów zmarłych właśnie w tym wieku, takich jak Jimi Hendrix, Janis Joplin, czy Jim Morriso.
Wielu spośród nich, w tym Cobain, miało w swoim krótkim życiu problemy z narkotykami i, pośrednio lub bezpośrednio, ich śmierć się z nimi łączy.

Życie pozarodzinne

Kurt Donald Cobain urodził się 20 lutego 1967 r. Lata dzieciństwa spędził w Aberdeen w stanie Waszyngton w USA – biednym mieście, utrzymującym się głównie z handlu drewnem. Ojciec Kurta był mechanikiem samochodowym. Matka, jak wiele kobiet w tamtych latach, zajmowała się prowadzeniem domu i wychowywaniem dzieci – Kurta i jego młodszej siostry.
Rodzice artysty rozwiedli się, gdy miał on 8 lat.

Od tego czasu dorastający muzyk kilkukrotnie zmieniał miejsce zamieszkania. Jako nastolatek mieszkał jakiś czas z ojcem i jego partnerką, czasem pomieszkiwał u innych osób z rodziny, przyjaciół czy znajomych.

Początek i rozwój nałogu

Już wtedy, w okresie nastoletnim, zaczął zażywać narkotyki i uzależnił się od heroiny. W jednym z wywiadów tak opisywał wczesne lata swojego życia:
Miałem naprawdę dobre dzieciństwo, aż do czasu rozwodu. Wtedy cały mój świat nagle się zmienił. Nie mogłem spojrzeć w twarz niektórym z moich przyjaciół w szkole. Rozpaczliwie chciałem mieć klasyczną, typową rodzinę. Matkę, ojca.

Wielki potencjał

Przyszły lider Nirvany od dzieciństwa interesował się muzyką. Swoją pierwszą gitarę dostał w prezencie na swoje 14. urodziny. Nirvana była drugim współtworzonym przez niego zespołem.
Powstała w 1987 r. formacja w pierwszym składzie obejmowała – poza Kurtem – basistę i kolegę muzyka – Krista Novoselica. Bleach, pierwszy album Nirvany z 1989 r. stał się przebojem lokalnych rozgłośni uniwersyteckich. Kolejny, Nevermind, nagrany już po dołączeniu do zespołu perkusisty Dave’a Grohla, stał się światowym przebojem sprzedanym w milionach egzemplarzy na całym świecie.

Sława

Nirvana przyniosła Kurtowi Cobainowi rozpoznawalność i ogromną sławę. Nie powstrzymała jednak jego nałogu. Kolejna płyta In Utero, zarazem ostatnia wydana za życia artysty (1993 r.), powstała mimo ogromnych trudności związanych z uzależnieniem Kurta od narkotyków.

Walka o „życie”

Mimo wszystko podjął próby ustabilizowania swojego życia. Na początku 1992 r. artysta ożenił się z wokalistką Courtney Love. Kilka miesięcy później został ojcem małej Frances Bean Cobain. Narodziny dziecka niestety nie zatrzymały spirali uzależnienia artysty.

Cobainowi nie udało się już powtórzyć sukcesu Nevermind. Narkotyki bez reszty zdominowały jego życie. Brett Morgen w swoim dokumencie Kurt Cobain: Montage of Heck w niezwykle poruszający, ale i szokujący sposób, dokumentuje uzależnienie muzyka. Zawiera bowiem sceny m.in. przedstawiające jego mocno nieodpowiedzialne zachowanie, w którym naraża swoją córkę: bawi się z nią znajdując się pod wpływem narkotyków…

Leczenie i… klub 27

Ostatnia trasa koncertowa Nirvany po Europie odbyła się na początku 1994 r. Po zakończeniu trasy i powrocie do USA muzyk rozpoczął leczenie z uzależnienia od narkotyków. Uzależnienie Kurta od heroiny było jednak na tyle silne, że nie był on w stanie kontynuować rozpoczętego wcześniej leczenia.

Kilka dni po ucieczce z kliniki znaleziono jego ciało w domu. Ustalono, że Kurt popełnił samobójstwo, po uprzednim zażyciu heroiny.

Źródła:
P.Jankowski, Kurt Cobain – nieznany wywiad, dostęp: 20.09.2016
Kurt Cobain, dostęp: 20.09.2016

Skip to content