strona główna

Środki wziewne – śmiercionośne chemikalia

Środki wziewne - inhalanty - śmiercionośne chemikaliaŚrodki wziewne, czyli rozpuszczalniki, w porównaniu z narkotykami są łatwo dostępne i tanie. Znajdują się właściwie w zasięgu ręki. Nawet w domu można natknąć się na wiele niebezpiecznych środków. Dlatego ich ofiarami padają dzieci i młodzież.

Nie wszyscy potrafią sobie uzmysłowić, jak szkodliwe dla mózgu i organizmu jest wdychanie takich „podręcznych” środków chemicznych. Potrafią truć, a nawet doprowadzić do nagłej śmierci już po pierwszym ich użyciu.

Środki wziewne czyli narkotyzacja przez wdychanie

Na długiej liście środków wziewnych wykorzystywanych do narkotyzowania – tzw. inhalantów – znajdują się m.in.: benzyna, kleje, rozpuszczalniki, farby i lakiery, zmywacze do paznokci, gaz do zapalniczek.
W produktach tych występują lotne związki chemiczne, takie jak toluen, benzen, ksylen, aceton i wiele innych.

Używanie inhalantów

Zazwyczaj ludzie, którzy używają ich do narkotycznej inhalacji wdychają opary, używając foliowych worków, nasączonych materiałów lub poprzez rozpylanie bezpośrednio do nosa lub ust.

Środki wziewne bardzo szybko dostają się do krwiobiegu i wywołują narkotyczne doświadczenia. Z racji tego, że ich działanie trwa bardzo krótko, chcąc je przedłużyć, ludzie powtarzają wdychanie substancji wielokrotnie. Pojawiają się halucynacje, omamy, zamglone widzenie, dzwonienie w uszach, problemy z koordynacją, które ustępują bólom głowy, nudnościom, senności, znieruchomieniu, przygnębieniu, utracie czucia.

Ryzyko śmierci

Mogłoby to wydawać się nie tak całkiem groźne, gdyby nie to, że nawet jednorazowa, eksperymentalna narkotyczna inhalacja może zakończyć się zgonem.
Śmierć następuje w następstwie zatrzymania pracy serca, uduszenia toksycznymi oparami (wtedy, kiedy dochodzi do utraty przytomności podczas wdychania), uszkodzenia dróg oddechowych (nagłe ochłodzenie dróg oddechowych, opuchnięcie gardła) oraz w wyniku wypadków, śpiączki.

Działanie na organizm

W przypadku dłuższego stosowania, środki wziewne powodują wyniszczanie organizmu. Używając chemikaliów jako środków do narkotyzowania można spodziewać się nieodwracalnych uszkodzeń włókien nerwowych i komórek mózgowych (poprzez niedotlenienie).
Pierwsze skutkują poważnymi neurologicznymi objawami, w tym drżeniem ciała, problemami z poruszaniem się czy mówieniem. Drugie w zależności od części mózgu, której uszkodzenie dotyczy, prowadzi do upośledzenia umiejętności myślenia, uszkodzenia słuchu czy wzroku.

Następstwa zdrowotne stosowania środków wziewnych

 • uszkodzenie serca,
 • niewydolność wątroby,
 • osłabienie mięśni,
 • osłabienie układu odpornościowego,
 • zwiększone ryzyko białaczki,
 • uszkodzenie szpiku kostnego.

Nieodwracalność tych skutków oznacza, że nie cofają się nawet wtedy, jeżeli ktoś przestanie je brać. Przypomina to przejście przez drzwi, za którymi nie ma powrotu…

Rozpoznanie używania inhalantów

Sięganie po chemikalia zostawia po sobie rozpoznawalne ślady.

Przedmioty, zapachy, wygląd

 • zapachy chemiczne w wydychanym powietrzu lub na ubraniu,
 • farby lub inne plamy na twarzy, rękach lub ubraniach,
 • puste spraye, pojemniki po rozpuszczalnikach, materiały nasączone środkami chemicznymi,
 • katar lub krwawienie z nosa,
 • krosty, pęknięcia, wrzody w okolicach ust,
 • utrata wagi.

Zachowanie:

 • mdłości,
 • brak koncentracji i koordynacji,
 • drażliwość.

➥ Poznaj więcej faktów o substancjach wziewnych

➥ Leksykon dopalaczeinfo
➥ Informator na stronie Poradni on-line

Źródła:

Inhalants https://teens.drugabuse.gov/drug-facts/inhalants – dostęp 25.06.2016

Środki wziewne (kleje) http://www.narkomania.org.pl/informacje-o-narkotykach/srodki-wziewne-kleje/- dostęp 28.06.2016

Skip to content