strona główna

Blog

 • Dlaczego diagnozowanie się przez media społecznościowe nie jest dobrym pomysłem? 4 sierpnia 2022

  „Dzień dobry! Przyszedłem do pani, bo w social mediach zdiagnozowałem sobie Zespół Aspergera. Chciałem to sprawdzić” – to słowa, które można usłyszeć w gabinetach psychologicznych. Czy to dobrze? Czy media społecznościowe ułatwiają pracę psychologom i służą samopoznaniu? Wyjaśnijmy to.

  czytaj więcej »
 • Chcesz więcej zdziałać? Więcej śpij! 5 lipca 2022

  Spanie wydaje ci się stratą czasu lub po prostu tak „wychodzi”, że codziennie kładziesz się bardzo późno spać? Zamiast zalecanych minimum ośmiu godzin dziennie, przesypiasz sześć lub nawet mniej? Sprawdź, dlaczego podkrążone oczy to jedna z najlżejszych konsekwencji takiego trybu życia.

  czytaj więcej »
 • Jest wiele powodów do tego, aby uprawiać sport. A jakie są Twoje? 5 lipca 2022

  W powiedzeniu „ruch to zdrowie” nie ma cienia przesady. Nie bez powodu Światowa Organizacja Zdrowia zaleca dzieciom i młodzieży (w wieku 5–17 lat) średnio 60 minut codziennej aktywności ruchowej o umiarkowanej lub dużej intensywności. Co najmniej trzy razy w tygodniu powinny to być ćwiczenia aerobowe. To intensywne ćwiczenia, które angażują duże partie mięśni. Należą do nich np. bieganie, pływanie, jazda na rowerze, jazda na rolkach, skakanie na skakance.

  czytaj więcej »
 • Emocje związane z kończeniem szkoły 27 maja 2022

  Zbliżający się koniec roku szkolnego zapowiada upragnione wakacje i odpoczynek po miesiącach wy
  tężonej nauki i przygotowań do egzaminów. Dla uczniów klas ósmych i maturzystów ten czas ma szczególne znaczenie. Wiąże się przecież z rozstawaniem się z kolegami i koleżankami z klasy, z nauczycielami. Z tym, co tak bardzo już dobrze znałeś/znałaś. A nawet dobre i wyczekiwane zmiany bywają stresujące.

  czytaj więcej »
 • Jak radzić sobie ze stresem przed egzaminem? 15 maja 2022

  Każdy test powoduje u Ciebie ból brzucha i nie wyobrażasz sobie pisania egzaminów? Przeczytaj, co możesz zrobić, żeby ten dzień uczynić bardziej znośnym.

  czytaj więcej »
 • Wiesz, że social media zakłamują rzeczywistość. Ale czy wiesz, że i tak ma to na Ciebie wpływ? 25 marca 2022

  To nie będzie tekst o tym, żeby zrezygnować z social mediów. Wszyscy ich używamy i to się raczej nie zmieni, bo na dobre zajęły istotne miejsce w naszej codzienności. Ważne, by – jak ze wszystkiego w życiu – korzystać z nich świadomie.

  czytaj więcej »
 • Zaopiekuj się swoim odżywianiem 29 grudnia 2021

  Zdrowie – według definicji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) – to pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny, a nie tylko brak choroby. Badania naukowe pokazują, że prawidłowy sposób odżywiania w znaczący sposób wpływa na nasze ogólne samopoczucie. Instytut Żywności i Żywienia regularnie publikuje tzw. Piramidę Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży, która w graficzny sposób przedstawia zasady prawidłowego żywienia oraz kluczowe elementy stylu życia.

  czytaj więcej »
 • Pasywna agresja – czym właściwie jest i co jest z nią nie tak? 9 grudnia 2021

  Pasywna agresja – czym właściwie jest i co jest z nią nie tak? Rówieśnicze relacje interpersonalne Pasywna agresja (często używamy angielskiej nazwy passive-aggressive behaviour – zachowanie pasywno-agresywne) cechuje się wyrażaniem negatywnych uczuć w sposób pośredni, wysyłaniem sprzecznych sygnałów do rozmówcy.

  czytaj więcej »
 • Czeka Cię trudna rozmowa z bliską osobą? Pamiętaj o kilku wskazówkach 3 grudnia 2021

  Czeka Cię trudna rozmowa z bliską osobą? Pamiętaj o tych kilku wskazówkach Rówieśnicze relacje interpersonalne Jest mnóstwo rodzajów trudnych rozmów i każda ma swoją specyfikę. Na przykład rozmowa o pracę należy do tych bardziej formalnych, kiedy staramy się pokazać z najlepszej strony jako pracownik, a nie opowiadać o życiu prywatnym. Rozmowa z bliską osobą pod pewnymi względami może wyglądać podobnie.

  czytaj więcej »
 • Niezależność – luksus, na który każdy może sobie pozwolić 23 listopada 2021

  Niezależność – luksus, na który każdy może sobie pozwolić Rówieśnicze relacje interpersonalne Przywykliśmy do rozumienia przez niezależność pewnej wygody. Na przykład jako niezależności od rodziców, kiedy przestajemy z nimi mieszkać i nie wpływają już na nasze decyzje. Często za słowem „niezależność” od razu pada „finansowa”, bo bez stałego źródła dochodu możliwość podejmowania różnych decyzji jest mocno ograniczona.

  czytaj więcej »
 • Regeneracja – zaopiekuj się swoim odpoczynkiem 10 listopada 2021

  Zaopiekuj się odpoczynkiem - regeneracja ciała i umysłuWartości, samorealizacja, zdrowe życie Dzisiejsze tempo życia wymaga wysoko rozwiniętej umiejętności zarządzania sobą w czasie. Myślę, że większość z nas mogłaby przyznać sobie w tej dziedzinie medal – ale czy w nadmiarze obowiązków nie zapominamy o wygospodarowaniu czasu na jeden z najważniejszych aspektów naszego życia jakim jest regeneracja ciała i umysłu?

  czytaj więcej »
 • Zaopiekuj się… relacje a rozmowa 20 października 2021

  Relacje a sposób mówienia Wartości, samorealizacja, zdrowe życieCzłowiek jest istotą społeczną, co oznacza, że potrzebuje obecności innych ludzi. Badania pokazują, że dobre relacje w znaczącym stopniu przekładają się na zadowolenie z życia. Dodatkowo, ta tak zwana sieć wsparcia społecznego jest jednym z czynników chroniących nasze zdrowie psychiczne.

  czytaj więcej »
 • Wydajny, efektywny, produktywny – czy człowiek osiąga szczęście starając się żyć jak maszyna? 13 października 2021

  Wydajny, efektywny, produktywny – a szczęście?Rówieśnicze relacje interpersonalne Organizacja czasu, budowanie nawyków, samodyscyplina, produktywność – hasła, których używa się wprost, lub subtelnie przemyca zarówno w prywatnych rozmowach jak i reklamach. Mogą dotyczyć nauki, pracy, sportu, diety, czy nawet spędzania czasu z rodziną lub relaksu. Ale czy rzeczywiście dają szczęście?

  czytaj więcej »
 • Zaopiekuj się swoim potencjałem 5 października 2021

  Zaopiekuj się swoim potencjałemWartości, samorealizacja, zdrowe życieFilozofia terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach sugeruje, żeby wyzbyć się sztucznego podziału na zalety i wady na rzecz cech i umiejętności.

  czytaj więcej »
 • Własny cel można znaleźć – pytając 14 września 2021

  Pytania a właściwy dla siebie celRówieśnicze relacje interpersonalneTo nie jest zachęta do proszenia wszystkich o przysługi czy liczenia na to, że pomimo braku starań z naszej strony „polecimy z fartem” dzięki uprzejmości innych.
  Chodzi o świadomość tego jaki mamy cel i co możemy dla siebie zyskać, jeśli stłumimy strach przed odmową lub niepowodzeniem i zastąpimy go proaktywną postawą zarówno względem życiowych wyzwań, jak i relacji międzyludzkich.

  czytaj więcej »
 • Przekonania i ocenianie. Szybko to brzydko – a nawet głupio 3 września 2021

  Przekonania i ocenianieRówieśnicze relacje interpersonalne Świadomie lub nie, mamy swoje przekonania dotyczące innych ludzi – nie tylko znajomych czy nauczycieli, ale całych grup społecznych lub etnicznych. Przekonania te często są wartościujące, czyli przyjmują formę ocen. Z czego wynika łatwość, z jaką oceniamy innych i jaki ma wpływ na nas samych? Jakie mamy przekonania na swój temat i czy na pewno są słuszne?

  czytaj więcej »
 • Zadbaj o swoje… myśli automatyczne 23 sierpnia 2021

  Poznaj swoje myśli automatyczneWartości, samorealizacja, zdrowe życieMyśląc rozmawiasz z samym sobą. Jesteś swoim najczęstszym i najcenniejszym rozmówcą. Dlatego przyjrzyj się, czy Twoje wewnętrzne dyskusje budują i pozwalają wzrastać, czy przeciwnie – sprawiają, że tracisz siłę, gdy zdominują je negatywne myśli automatyczne.

  czytaj więcej »
 • Samokontrola – sposób żeby osiągnąć to, co chcesz 4 sierpnia 2021

  Samokontrola - sposób żeby osiągnąć to, co chceszWartości, samorealizacja, zdrowe życieŻyjemy w przekonaniu, że czasu mamy nieskończenie wiele. Zarówno na to, co dla nas dobre i ważne, jak i na mniej istotne czynności, które jednak sprawiają nam dużą przyjemność. Te ostatnie, często osiągane w prosty sposób, mogą przesłonić nam istotne cele. Dlatego tak ważna jest samokontrola.

  czytaj więcej »
 • Jak rozmawiać, słuchać i rozumieć, co znajomi mówią do Ciebie? 22 lipca 2021

  Jak rozmawiać, słuchać i rozumieć - umiejętność komunikacji to udane negocjacjeRówieśnicze relacje interpersonalneW temacie komunikacji z drugim człowiekiem, powiedzenie „mniej znaczy więcej” jest bardzo często właściwe. Bo im mniej sami gadamy, tym więcej słuchamy drugiego człowieka. Im mniej skupiamy się na tym, żeby robić dobre wrażenie, tym swobodniej i lepiej wypadamy przed drugą osobą.

  czytaj więcej »
 • Stresory – 4 przyczyny powstawania napięć 15 lipca 2021

  Poznaj stresory - kontrolowanie poziomu stresu i radzenie sobie z nimWartości, samorealizacja, zdrowe życieKażdy z nas, w większym lub mniejszym stopniu, doświadcza w swoim życiu pewnego rodzaju napięcia zwanego stresem.
  W niektórych sytuacjach pomaga nam ono podejmować różnego rodzaju wyzwania, w innych – uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie i znacząco wpływa na satysfakcję z życia.

  czytaj więcej »
Skip to content