strona główna

Mieszanie substancji psychoaktywnych – alkohol i narkotyki

Mieszanie substancji psychoaktywnych – alkohol i narkotykiWydawałoby się, że nikt o zdrowych zmysłach nie zdecydowałyby się na picie zabójczego koktajlu. Przypadki zatruć, zgonów, samobójstw i ataków agresji rozpowszechnione w mediach i internecie potwierdzają coś przeciwnego.
Takim zabójczym koktajlem trzeba nazwać mieszanie substancji psychoaktywnych, zwłaszcza alkoholu i narkotyków.

O eksperymentowanie z narkotykami zdecydowanie łatwiej podczas imprez. Wówczas zdarza się zapominać, że alkohol spożywany równocześnie z narkotykami potęguje ich szkodliwe działanie.

Mieszanie substancji – droga w nieznane

Skutki mieszanek są jednak w wielu przypadkach nieprzewidywalne. Nigdy do końca nie wiemy, jak dany organizm na nie zareaguje. Nigdy również nie wiemy, jaki skład mają oferowane narkotyki. Nie są przecież w żaden sposób kontrolowane.

Alkohol i marihuana

Alkohol powoduje szybsze wchłanianie się THC, czym jednocześnie zaostrza szkodliwe działanie narkotyku. Pojawiają się zawroty głowy, nudności i wymioty. Daleko trudniejsze do wytrzymania są skutki psychologiczne zażycia takiej mieszanki. Mogą wystąpić wówczas: panika, lęk i zaburzenia psychotyczne. W przypadku zmodyfikowanej chemicznie marihuany, której jest coraz więcej na nielegalnym rynku, a która może zawierać bardzo silne stężenie THC, szkodliwe skutki są zwielokrotnione.

Alkohol i kokaina

Kokaina działa euforycznie, a alkohol uspokajająco. Takie połączenie przypomina mieszankę wybuchową i nie tylko dlatego, że przyjęcie obu substancji nasila zachowania agresywne. Kokaina maskuje odczuwalne skutki upojenia alkoholem.
W efekcie można ulec złudzeniu, że jest się bardziej trzeźwym niż w rzeczywistości i przekroczyć krytyczną dawkę alkoholu i narkotyku. W tej sytuacji bardzo łatwo o niebezpieczne zatrucia czy wypadki.

Obie substancje przyjmowane razem wpływają na zwiększoną produkcję toksycznej substancji w wątrobie – kokatylenu (etylen kokainy), który wzmacnia euforyczne i pobudzające działanie kokainy.

Jednocześnie nie tylko uszkadza wątrobę, ale i powoduje drgawki, niewydolność serca, a nawet śmierć w wyniku zatrzymania akcji serca.

Alkohol i ecstasy

Ecstasy działa silnie pobudzająco. Przyspiesza tętno, zwiększa się temperatura ciała i ciśnienie krwi. Mieszanie jej z alkoholem prowadzi do przegrzania, które może skończyć się udarem cieplnym, a nawet zgonem. Obie substancje bowiem odwadniają. Alkohol, który działa moczopędnie, powoduje utratę płynów.

Ecstasy ze względu na swoje pobudzające właściwości, sprawia, że człowiek poci się jeszcze mocniej. To właśnie ta kombinacja środków jest najczęściej odpowiedzialna za przypadki śmierci związanych z ecstasy. Powoduje ponadto obciążenie wątroby, nerek. Wywołuje nudności i wymioty.

Warto pamiętać, że w przypadku tej mieszanki niebezpieczne jest zarówno picie zbyt małej, jak i zbyt dużej ilości wody. Dostarczenie organizmowi zbyt dużej ilości wody w krótkim czasie powoduje bowiem zaburzenia gospodarki elektrolitowej, przewodnienie, które prowadzi m.in. do obrzęku mózgu.

Alkohol i amfetamina

Mieszanie substancji pobudzających i alkoholu jest praktyką równie popularną co niebezpieczną. Amfetamina jako substancja stymulująca przyspiesza ciśnienie krwi, oddech, tętno. Zwiększa też temperaturę ciała i może, podobnie jak ecstasy, prowadzić do odwodnienia organizmu.

Alkohol potęguje to działanie. Podobnie jak w przypadku kokainy, amfetamina połączona z alkoholem prowadzi do utraty kontroli nad swoim zachowaniem i nasila zachowania agresywne.

Po takiej mieszance łatwo również o przeszacowanie swoich możliwości, które może zakończyć się poważnymi w skutkach wypadkami.

Alkohol i heroina

W przypadku tego połączenia alkohol pogłębia spowalaniające działanie heroiny. Zwalnia wówczas tętno i oddech, które mogą prowadzić nawet do zatrzymania oddechu, utraty przytomności i śmierci. Zaburzenia koordynacji, senność podnoszą również ryzyko wypadków. Nawet niewielka ilość alkoholu obniża ilość heroiny wystarczającą do śmiertelnego przedawkowania. Często to ta właśnie mieszanka jest odpowiedzialna za zgony po zażyciu heroiny.

Alkohol i dopalacze

Dopalacze, w zależności od swojego składu chemicznego, mają silne działanie pobudzające, halucynogenne lub uspokajające, o działaniu podobnym do marihuany. Ich zażycie pociąga za sobą łańcuch reakcji w organizmie, które mogą skończyć się śmiercią.
Dopalacze, pobudzając lub spowalniając funkcjonowanie układu nerwowego i krwionośnego, prowadzą do zawałów serca lub śpiączki.
Zaburzenia psychiczne, w tym m.in. zaburzenia psychotyczne, niekontrolowane ataki agresji i autoagresji to niektóre z długiej listy dramatycznych konsekwencji ich spożycia.

Mieszanie substancji psychoaktywnych – czy to z alkoholem, czy różnych narkotyków – potęguje i pogłębia ich szkodliwe działanie. W przypadku dopalaczy pobudzających zwielokrotnia prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca, a w przypadku dopalaczy uspokajających – śpiączki.

Skutki takiej mieszanki są bardzo trudne do przewidzenia dlatego, że nigdy nie wiadomo, co tak naprawdę zawierają w sobie dopalacze. Ich skład chemiczny stale się zmienia. Oznacza to, że pod tą samą nazwą sprzedawane są różne syntetyki.

Producenci cały czas tworzą nowe ich wersje, jeżeli tylko któraś ze składowych substancji trafia na listę substancji nielegalnych.

➥ Poznaj więcej faktów o narkotykach

➥ zobacz leksykon od A do Z
Informator Poradni narkotykowej on-line

➥ Szukasz pomocy lub wsparcia?

‣ zasięgnij anonimowej porady e-mail lub na czacie
‣ skorzystaj z młodzieżowego telefonu zaufania
‣ Ogólnopolski Telefon Zaufania „Narkotyki – Narkomania” 801 199 990, czynny codziennie w godzinach 16-21

Źródła:
Alcohol and illegal drugs www.drinkaware.co.uk, dostęp: 27.05.2016.

Skip to content