strona główna

Dopalacze o działaniu reklamowanym jako podobne do marihuany

W reklamie usłyszysz: odprężysz się, rozluźnisz, wprawisz w dobry nastrój.

W rzeczywistości możesz doświadczyć: wymiotów, „gonitwy” myśli, nerwowości, bólów w klatce piersiowej, drgawek, utraty przytomności.

Dopalacze o działaniu reklamowanym jako podobne do marihuany występują w postaci: mieszanek ziołowych, proszku.

Ludzie zażywają je poprzez: palenie.

Ryzyko używania:

 • Przedawkowanie

  Może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń różnych organów wewnętrznych (serce, nerki, wątroba i inne), a w konsekwencji – do utraty życia.

 • Utrata zdrowia

  Ten rodzaj „dopalaczy” jest szczególnie niebezpieczny dla pracy wielu organów wewnętrznych. Może doprowadzić do uszkodzenia nerek, wątroby, układu nerwowego oraz podwyższać tętno i ciśnienie krwi. W konsekwencji może doprowadzić do śmierci.

 • Nieprzyjemne doznania

  Pod wpływem „dopalaczy” z tej grupy można doświadczyć wielu bardzo nieprzyjemnych objawów, m.in.: wymiotów, bólów w klatce piersiowej, drgawek, utraty przytomności.

 • Stany lękowe

  Nasilenie przeżywania złego samopoczucia lub wywołanie takiego stanu to jedna z konsekwencji zażycia „dopalaczy”. Pod ich wpływem zwykły niepokój może nagle przerodzić się w przeraźliwy lęk i panikę.

 • Utrata panowania nad sobą

  Zażycie tego rodzaju „dopalaczy” prowadzi często do „gonitwy” myśli, nerwowości, senności i problemów z wysławianiem się (bełkotliwa mowa). Taka sytuacja naraża na ośmieszenie lub – co gorsza – zwiększa ryzyko ulegania różnego rodzaju wypadkom.

 • Agresja wobec otoczenia

  Osoby, które stają się nerwowe i tracą panowanie nad sobą bywają agresywne wobec innych ludzi.

 • Nieotrzymanie skutecznej pomocy medycznej

  „Dopalacze” o tej samej nazwie mogą zawierać różną mieszankę substancji psychoaktywnych i toksycznych. W związku z tym pracownicy służby zdrowia nie posiadają informacji o tym, jakiego rodzaju substancje i w jakiej ilości znajdują się w organizmie osoby, która zażyła dany narkotyk. Nie zawsze są więc w stanie uratować jej życie.

Skip to content