Czy czasem masz wrażenie, że różne osoby naciskają na Ciebie, żebyś podjął/podjęła określoną decyzję?
Jak sobie radzisz kiedy ktoś wywiera na Ciebie presję? Czy jest Ci łatwo odmówić?
Czy odmawianie przychodzi Ci z trudem? Szczególnie wtedy, kiedy namawiają Cię do czegoś osoby znane lub bliskie? Wszystko jest w porządku, jeżeli kierują się troską o Ciebie i życzliwością, jak wtedy, kiedy przyjaciel wyciąga Cię do kina, aby poprawić Ci kiepski nastrój. Inaczej dzieje się w przypadku, gdy ktoś namawia Cię do czegoś, co nie jest dla Ciebie bezpieczne albo do czegoś, czego nie chcesz.
Namawianie do zażycia narkotyku jest przykładem takiej sytuacji. Poddanie się naciskom, żeby wziąć narkotyki nie sprawi, że poczujesz się lepiej. A wręcz przeciwnie. Środki psychoaktywne nie łączą ludzi, a jedynie pogłębiają samotność i sieją w życiu spustoszenie. Z całą pewnością nie są zatem tym, co pomaga zdobyć przyjaźń, sympatię czy poradzić sobie z napięciem lub przykrymi emocjami.
-
Jak radzić sobie z presją? Wskazówki na początek
Czy już zastanawiałe(a)ś się nad tym, jaki jest Twój pogląd na temat narkotyków? Jeżeli nie, zacznij od tego, aby określić swój stosunek do tych substancji. Dowiedz się o nich więcej czytając zakładkę Narkotyki od A do Z i zastanów się, co Ty sam(a) o nich myślisz. Jeżeli określisz swój punkt widzenia łatwiej Ci będzie pozostać przy swoim zdaniu w momencie, gdy ktoś będzie wywierał na Tobie presję.
Osobom w Twoim wieku często wydaje się, że większość młodych ludzi zażywa narkotyki. Ulegając takim przekonaniom możesz czuć się dziwnie postanawiając nie zażywać narkotyków. Nic bardziej mylnego. W rzeczywistości większość ludzi w Twoim wieku nigdy nie eksperymentowała z narkotykami i nie decyduje się na takie eksperymenty.
Gdy ktoś będzie starał się przekonać Cię do zażycia narkotyku używając argumentów, jak „przecież robią to wszyscy” pamiętaj, że tak nie jest.Zanim staniesz oko w oko z sytuacją, w której ktoś będzie namawiał Cię do zażycia narkotyku, pomyśl w jaki sposób możesz wtedy zareagować. Pomocnym może okazać się przećwiczenie sytuacji odmawiania z kimś zaufanym. Taka osoba nie tylko pomoże Ci wczuć się w sytuację, ale może również zwrócić Ci uwagę na to, co możesz zmienić, by stać się bardziej skuteczn(ą)ym w sztuce asertywnego mówienia „nie”. Praktyczne wskazówki na ten temat znajdziesz w zakładce Presja i co dalej?
Pamiętaj, że przyjaźń nie opiera się na zmuszaniu drugiej osoby do zrobienia tego, czego ona nie chce lub do czego nie jest przekonana. Wielu młodych ludzi boi się odmówić swoim kolegom i koleżankom z obawy przed tym, że stracą przyjaciela czy przyjaciółkę. Jeżeli któryś z Twoich znajomych mówi, że może być Twoim przyjacielem/ przyjaciółką tylko wtedy, gdy będziesz robił(a) to, co on/ ona chce, to znaczy, że nim/ nią nie jest. Przyjaźń opiera się na szacunku i braniu pod uwagę zdania drugiej osoby.
Jeżeli w sytuacji presji masz obawy, że Twoja odmowa spowoduje wykluczenie Cię z grupy znajomych czy przyjaciół, zastanów się przez chwilę, czy oby nie ulegasz mylnemu przekonaniu, że osoby lubiane to te, które ślepo podążają za innymi i nie mają własnego zdania.
Otóż w rzeczywistości osoby, które mają wysoką pozycję w swojej grupie rówieśniczej to ludzie, którzy sami decydują o sobie i nie boją się wyrażać swojego zdania. W ten sposób zyskują szacunek i poważanie swoich kolegów i koleżanek. Tymczasem osoby, które nie mają własnego zdania i z lęku dostosowują się do innych, zazwyczaj wiele tracą w ich oczach. Jeżeli chcesz zyskać szacunek bądź asertywny kiedy ktoś wywiera na Ciebie presję i odważnie mów, co wybierasz.To normalne, że martwisz się o to, co Twoi koledzy i koleżanki pomyślą o Tobie. Nie pozwól jednak by ten niepokój zaważył na podejmowanych przez Ciebie decyzjach. W końcu najważniejsze jest to, co sam(a) myślisz o sobie i jak Ty się czujesz z własnymi wyborami. Pamiętaj też, że nikt inny poza Tobą nie poniesie za nie konsekwencji – nawet w sytuacji, gdy danego wyboru dokonasz za czyjąś namową.
Radzenie sobie w sytuacji kiedy ktoś wywiera na Ciebie presję zależy od naszych indywidualnych predyspozycji i umiejętności oraz od specyfiki sytuacji, w jakiej się znajdujemy. Dlatego jeżeli czujesz, że warto byłoby porozmawiać o swoich sprawach, wątpliwościach czy trudnościach – skorzystaj z możliwości uzyskania anonimowych porad on-line