strona główna

Co możesz zrobić?

Jeżeli osoba z Twojego bliskiego otoczenia ma problem z narkotykami (niezależnie od tego, czy jest to ktoś z Twojej rodziny, znajomych czy przyjaciół) i chcesz jej pomóc, ale nie wiesz, co możesz zrobić, przeczytaj poniższe wskazówki, które przygotowaliśmy z myślą o osobach w takiej sytuacji jak Ty.

Zanim jednak zaczniesz próbować wcielać je w życie musisz wiedzieć, że pomoc komuś, kto ma problem z narkotykami jest bardzo trudnym zadaniem.

Nie zawsze osoba, do której wyciągniesz pomocną dłoń, będzie w stanie z niej skorzystać. Niektórzy ludzie potrzebują wiele czasu, żeby przyznać się do tego, że mają problem. Jest to obciążająca i trudna sytuacja – patrzenie jak ktoś bliski niszczy siebie i swoje życie. Pomagając pamiętaj o tym, że Twoim zadaniem nie jest branie odpowiedzialności za życie i zdrowie przyjaciela, ale wspieranie go w wychodzeniu z problemu.

  1. Twój przyjaciel jeszcze nie skorzystał z pomocy specjalisty. Co możesz zrobić?
    • Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyjaciela, to być gotowym i otwartym na rozmowę z nim. Ważne jest, abyś umiał(a) go wysłuchać i w razie potrzeby pomóc mu poszukać rozwiązania dla nurtujących go spraw. Sprawdź, czy jesteś dobrym słuchaczem wypełniając nasz test i w razie potrzeby postaraj się rozwijać tę umiejętność.
    • Wspieraj i zachęcaj przyjaciela do zmiany. Osoby używające narkotyków często nie mają wystarczającej wewnętrznej determinacji do podjęcia kroków zmierzających do uporania się z problemem lub wytrwania w swoich postanowieniach.
    • Dowiedz się jak najwięcej o pomocy osobom zażywającym narkotyki na terenie Waszego miejsca zamieszkania. Na tej stronie znajdziesz bazę placówek, w których Twój przyjaciel może uzyskać fachową pomoc. Poszukaj danych teleadresowych, przekaż mu namiary i spróbuj zachęcić go do kontaktu ze specjalistą.

    Warto, abyś starał(a) się zachęcić przyjaciela do kontaktu z zaufaną osobą dorosłą. Może to być ktoś z jego rodziny, ze szkoły albo z osób prowadzących zajęcia pozalekcyjne. Jeżeli Twój przyjaciel nie czuje, że ma koło siebie taką osobę dorosłą, ale jest gotowy porozmawiać o swoich problemach, zachęć go do kontaktu z nami.
    Powiedz mu, że jesteśmy gotowi porozmawiać z nim w każdym momencie. Może do nas zadzwonić lub wysłać e-mail

  2. Twój przyjaciel korzysta z pomocy specjalisty. Jak możesz go wspierać?
    • Pomóż przyjacielowi unikać sytuacji i miejsc związanych z jego dotychczasowymi eksperymentami z narkotykami, gdyż mogą stanowić zachętę do kolejnego zażycia narkotyku. Szczególnie w pierwszych miesiącach kontakt z ludźmi, z którymi brało się narkotyki czy miejscami, w których się je zażywało jest zagrażający dla utrzymania abstynencji (czyli niezażywania narkotyków).
    • Pomóż Twojemu przyjacielowi zagospodarować w ciekawy dla niego sposób jego czas wolny. Osoby, które od dłuższego czasu zażywają narkotyki często mają problem w wymyśleniu tego, co innego mogą zrobić ze swoim wolnym czasem. Przedłużająca się nuda może kierować ich ponownie w stronę narkotyków.
Skip to content