strona główna

Quiz: decyzje 15

Klub – dyskoteka, super klimat, tańczysz z Anią, Marek jest z koleżanką, widać Gibona i dilera. Gibon uśmiecha się do Ciebie, macha ręką porozumiewawczo. Nagle wpada policja. Robi się zamieszanie, dwóch mężczyzn w cywilu trzyma dilera, Gibon znika w WC, jeden z mężczyzn wskazuje policjantom na Ciebie.
Czy to oznacza kłopoty? Policjant zbliża się i pewnie przeszuka Twoje ubranie. Warto wziąć pod uwagę, że każdy kontakt z dilerem może się skończyć kontaktem z policją. Nigdy nie wiesz czy nie jest on już obserwowany, czy nie toczy się wobec niego jakieś postępowanie. Możesz być wmieszany jako świadek, możesz też sam mieć sprawę o posiadanie nielegalnych substancji.

W świetle obowiązujących przepisów (art. 62 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii) posiadanie każdej ilości narkotyków jest przestępstwem, zagrożonym karą pozbawienia wolności do 3 lat. Postępowanie w takich sprawach może zostać umorzone wyłącznie w szczególnych okolicznościach – gdy ilość narkotyków jest nieznaczna, są one przeznaczone na własny użytek, a ukaranie sprawcy niecelowe.
Pamiętaj jednak, że takie sytuacje są rozpatrywane indywidualnie. Natomiast jeśli nie masz 18 lat i z powodu narkotyków lub alkoholu masz konflikt z prawem, Twoja sprawa na pewno trafi do sądu rodzinnego.

Jeśli to Twój pierwszy raz i jest to niewielka ilość narkotyków, masz jeszcze szanse poprawić swoją sytuację. Zgłoś się do programu dla młodzieży pt. FreD goes net, programu Candis (jeśli masz poważny problem z używaniem marihuany) lub do innego programu. Zapytaj o szczegóły: 801 199 990.

koniec powrót na początek »

Skip to content