strona główna

Narkotyki i hazard – jedno wkręca w drugie i odwrotnie

Narkotyki i hazard idą w parzeAmerykanie przeprowadzili badania na temat relacji jakie łączą narkotyki i hazard w przypadku młodych ludzi. Badaną grupą byli nastolatkowie i młodzi dorośli w wieku 14-21 lat.

Problemy chodzą parami

Badania wykazały, że istnieje korelacja pomiędzy uprawianiem hazardu a częstszym używaniem substancji psychoaktywnych.
Okazało się bowiem, że wśród osób, które piły alkohol, paliły papierosy lub używały marihuany więcej uprawiało również hazard – i to nie tylko okazjonalnie – niż wśród osób nie mających regularnej styczności z substancjami psychoaktywnymi.

W grupie osób, które grały w sposób problemowy, czyli co najmniej raz w tygodniu – znalazło się zdecydowanie więcej osób, które używały substancji psychoaktywnych aniżeli tych, których problem używania substancji nie dotyczył.

Jedna trzecia osób (37%), które piły alkohol, uprawiała równolegle regularny hazard.

Podobna zależność wystąpiła w przypadku osób używających narkotyków. W grupie osób zażywających marihuanę znalazło się dwukrotnie więcej osób mających problem z hazardem (36%) niż wśród tych, którzy jej nie zażywali (15%).

Narkotyki i hazard wzajemnie się nakręcają

Badacze zwrócili uwagę jednocześnie na to, że jedno problemowe zachowanie czy uzależnienie wciąga w drugie. Mając np. problem z alkoholem jest się 23 razy bardziej narażonym na problemy z hazardem.
Badacze wykazali, że osoby grające intensywnie były znacznie bardziej skłonne do sięgania po substancje psychoaktywne niż osoby, które nie grały.

Intensywność używania

Ponadto czas grania i problemy z hazardem były istotnie związane z częstotliwością intensywnego używania alkoholu, marihuany i tytoniu, a także z występowaniem problemów związanych z każdą z trzech wymienionych substancji.
Młodzi mężczyźni uprawiający hazard zażywali marihuanę prawie dwa razy częściej aniżeli ci, którzy nie grali. W grupie osób nieużywających substancji znaczenie mniej znalazło się osób narażonych na nadużywanie hazardowego grania.

Wyniki badań jednoznacznie wskazują, że sięganie po substancje psychoaktywne pociąga za sobą ryzyko popadania w kolejne, wyniszczające uzależnienia i odwrotnie.

Więcej o hazardzie ‣ FAQ na uzaleznieniabehawioralne.pl/
Zobacz też ‣ leksykon od A do Z

Źródło:
G.M. Barnes, J.W. Welte, Ph.D., J.H. Hoffman, M.C. O. Tidwell, Gambling, Alcohol, and Other Substance Use Among Youth in the United States, J Stud Alcohol Drugs. 2009; 70(1): 131-142.http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2629630/, dostęp 20.03.2015

Skip to content