strona główna

Zaopiekuj się swoim potencjałem

Zaopiekuj się swoim potencjałemWartości, samorealizacja, zdrowe życieFilozofia terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach sugeruje, żeby wyzbyć się sztucznego podziału na zalety i wady na rzecz cech i umiejętności.

To podejście jest mi bardzo bliskie, ponieważ każda z naszych cech i umiejętności, w zależności od kontekstu, może być nam pomocna lub całkowicie nieprzydatna.

Potencjał ma + i –

Przyjrzyjmy się takiemu przykładowi: Załóżmy, że z natury jesteś osobą bardzo skrupulatną. Każde z powierzonych Ci zadań wykonujesz z należytą starannością.
W niektórych sytuacjach może to być Twój ogromny talent, np. gdy realizujesz jakiś ważny projekt, od którego zależy Twoja dalsza edukacja.
W innych – destrukcyjna skłonność, np. gdy przez kilka godzin odrabiasz pracę domową dopieszczając całkowicie nieznaczące szczegóły, a w ostateczności otrzymujesz obniżoną ocenę, bo nie skończyłeś zadania na czas.

Dobrze czy źle? – zależy

Czy wobec tego skrupulatność można nazwać wadą lub zaletą? Według mnie nie.
Jest to po prostu pewnego rodzaju wewnętrzny zasób, który warto wykorzystywać wtedy, gdy jest nam potrzebny.

W podobny sposób możemy podejść do różnych, przytrafiających się nam sytuacji. Wiele rzeczy w naszym życiu nigdy nie powinno się wydarzyć, bo są jedynie niszczące. Niestety, część z tych życiowych kryzysów jest nieunikniona, a jeszcze więcej z nich znajduje się poza obszarem naszego wpływu.

Co nie zabije to… nauczy

Mimo, że nie każda sytuacja nas wzmacnia, to każda może nas czegoś nauczyć. Dlatego po uporaniu się z jakimś trudem warto zastanowić się, czego dobrego dowiedziałem się o sobie dzięki tej wymagającej sytuacji.

Nie chodzi tu o to, by zakłamywać rzeczywistość udając, że wszystko ma sens i jest w porządku.
Chodzi o to, by w chwilach kolejnego zwątpienia mieć świadomość swojej siły i zasobów do stawiania czoła przeciwnościom losu.

Taki sposób myślenia doprowadzi nas do rozwiązań i wzbogaci o kolejne sposoby radzenia sobie z trudnościami.

Jak rozwijać swój potencjał

Z pewnością warto rozwijać się poprzez pielęgnowanie swojego potencjału. Oczywiście, znajomość własnych ograniczeń również jest bardzo ważna. Jednak skupiając się wyłącznie na nich, trudno będzie nam ruszyć z miejsca. Dlatego niezwykle istotne jest to, żeby mieć świadomość swoich wewnętrznych zasobów. Aby tak się stało, warto dopuścić do głosu dumę.

Docenianie samego siebie

Duma jest jedną z ważniejszych emocji. Pozytywnie wpływa na poczucie naszej wartości, motywację i wiarę w to, że osiągniemy sukces. Dzięki niej jesteśmy w stanie doceniać się za proces realizacji celów, a nie jedynie skupiać się na efektach działań, które często pozostają poza naszą kontrolą.
Niestety mówienie o sobie dobrze jest czasami niezwykle trudne.

Wewnętrzny przeciwnik

Dzieje się tak za sprawą krytyka wewnętrznego zamieszkałego w naszej głowie. Ten nieproszony gość często umniejsza naszym zasobom i osiągnięciom. Jednak intensywna praca nad docenianiem samego siebie sprawia, że trudniej zabrać mu głos, a nawet jeśli mu się to udaje, nie jest on zbyt przekonujący.

Dlatego w najbliższych dniach daj odpocząć deficytom i skup się na swoim potencjale. Każdego wieczora, przez 7 dni, zapisuj odpowiedź na pytanie „Czego dobrego dowiedziałam/dowiedziałem się dziś o sobie?”.

W pracy nad wydobywaniem własnego potencjału niezwykle pomaga docenianie samego siebie. Dlatego pozwól swojej dumie wybrzmieć.

Agata Hemmerling-Goc

➥ Szukasz pomocy lub wsparcia?

‣ skorzystaj z młodzieżowego telefonu zaufania 116111
‣ zasięgnij anonimowej porady e-mail lub porozmawiaj na czacie

Skip to content