strona główna

Ataki paniki związane z powrotem do szkoły

Czas spędzany w szkole dla jednych jest okresem spotkań z koleżankami i kolegami z klasy, lubianymi nauczycielami. Inni chodzą do szkoły bez większych emocji. Jednak powakacyjne rozpoczęcie nauki może wywołać również stres i niepokój. Zdarza się, że nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, jak duży mogą one mieć na nas wpływ. Skumulowane emocje mogą po prostu wybuchnąć podczas ataku paniki.

Czym jest atak paniki?

Atak paniki jest nagłą i zupełnie nieoczekiwaną reakcją organizmu, której nie musi towarzyszyć żaden bodziec wyzwalający. To znaczy, że nie musisz myśleć o szkole, żeby to jej temat wywołał w tobie tak ostrą reakcję emocjonalną.

Czym się objawia atak paniki?

Podczas ataku paniki czujemy ogarniającą falę lęku, która najczęściej przybiera na sile. Osoba nią dotknięta czuje przerażenie, ma subiektywne poczucie braku kontroli nad tym, co się z nią dzieje, a czasami faktycznie nie wie co robi czy mówi. Na dodatek często towarzyszą temu także objawy fizyczne tj.: przyspieszone bicie serca, duszności, ucisk w klatce piersiowej, uczucie gorąca, drżenie rąk, nudności czy mrowienie. Zdarza się także, że podczas ataków paniki dochodzi do hiperwentylacji. Szybkie i głębokie oddychanie obniża poziom dwutlenku węgla w krwi, co jeszcze bardziej pobudza układ nerwowy.

Jak długo może trwać atak paniki?

Atak paniki może trwać od kilku do nawet kilkunastu minut. Warto jednak pamiętać, że taki stan pojawia się nagle i nasila się. Natomiast poradzenie sobie z atakiem paniki może trwać nawet godzinę.

Co wywołuje atak paniki?

Nie do końca są znane przyczyny ataków paniki. Zdaniem badaczy, najprawdopodobniej kluczowe są predyspozycje genetyczne. Jednak najczęściej wystąpienie ataku paniki potęgowane jest przez uwarunkowania środowiskowe – stres, zmęczenie, sposób naszego wychowania (czyli to, czy w ogóle jesteśmy nauczeni radzenia sobie z trudnymi emocjami), a także doświadczanie trudnych sytuacji w historii życia. Ataki paniki czasami współwystępują także z innymi zaburzeniami takimi jak np. choroba afektywna dwubiegunowa.

O tym, jak sobie radzić z atakami paniki przeczytaj w kolejnym artykule.


Paulina Pietrzak

Skip to content