strona główna

Jak sobie poradzić z atakami paniki?

Atak paniki to wydarzenie, z którym nie powinniśmy zostawać sami. To sygnał, że potrzebujmy wsparcia. Dlatego już po pierwszym ataku paniki powinniśmy zgłosić się do specjalisty – psychologa czy psychiatry. Podczas spotkań specjalista pomoże nam lepiej zrozumieć to, co się z nami dzieje. Dzięki takiej pracy możemy nauczyć się również, jak rozpoznać zbliżający się atak paniki, jak sobie z nim radzić i jemu zapobiegać.

Ataki paniki można zmniejszać działaniami profilaktycznymi. Pomocne w tym są techniki relaksacyjne, aktywność fizyczna czy techniki opanowywania emocji. Te ostatnie przydają się również w pokonywaniu trwającego ataku paniki.

Wybrane techniki opanowywania emocji, pomocne również podczas ataku paniki

  • Świadome oddychanie. Polega ono na uważnym śledzeniu powolnego wdechu przez nos i spokojnym liczeniu do dziesięciu i wydechu oraz liczeniu od dziesięciu do jednego.
  • Wizualizowanie. Próbujemy wyobrazić sobie sytuację, która wprowadza nas w dobry nastrój i relaksuje nas, np. wyobrażamy sobie wymyślone lub realnie istniejące bezpieczne miejsce.
  • Koncentrowanie się na swoim bezpieczeństwie. Podczas tego rodzaju ćwiczenia skupiamy swoją uwagę na tym, co się dzieje z naszym ciałem, dookoła nas. To pomaga uzmysłowić sobie, że nie jesteśmy w stanie zagrożenia.
  • Przekierowanie uwagi. Próbujemy zająć swoją uwagę i myśli czymś innym niż to, co się z nami dzieje, np. próbujemy z kimś rozmawiać na zupełnie inny temat albo np. wkładamy dłonie pod strumień zimnej wody.

Jak pomóc innym w ataku paniki?

Atak paniki nie jest łatwy ani dla osoby, która go doświadcza ani dla tej, która jej w tym towarzyszy. Jeżeli jesteś w takiej sytuacji, po pierwsze spróbuj zachować spokój i zadbaj o bezpieczeństwo swoje i wszystkich uczestników sytuacji. Objawy ataku paniki narastają, a ich kulminacja następuje zazwyczaj po 10 minutach. Co zatem robić? Nie należy podnosić głosu/krzyczeć. Zdecydowanie lepiej będzie wtedy, jeżeli zwrócisz się do osoby przeżywającej atak paniki i przypomnisz jej, że znajduje się w bezpiecznej sytuacji, np. „Jestem tutaj z Tobą” lub „Jesteś bezpieczny/a”. Warto jest znaleźć bezpieczne miejsce, gdzie będziecie mogli usiąść w wygodnej pozycji. Pomocny może być w tej sytuacji kontakt fizyczny, np. dotknięcie dłoni czy położenie swojej ręki na ramieniu drugiej osoby. Co ważne, nie rób tego bez uprzedzenia – w przeciwnym wypadku może to dodatkowo wzbudzić lęk u osoby przeżywającej atak paniki. Możesz spróbować pomóc jej uspokoić oddech i/lub podjąć rozmowę, która pomoże przekierować jej uwagę na inny temat.


Paulina Pietrzak

Skip to content