strona główna

E-papierosy, liquidy, podgrzewacze tytoniu

Co to są nowoczesne papierosy i czym się od siebie różnią? Nazwa jednej z marek podgrzewacza tytoniu pochodzi od skrótu I Quit Ordinary Smoking, czyli „rzucam tradycyjne palenie” i jest to urządzenie, gdzie tytoń jest podgrzewany, a nie spalany, jak w tradycyjnym papierosie. Natomiast e-papierosy to urządzenie elektryczne, podgrzewające płynny wkład (tzw. liquid) i zamieniające go w aerozol.

Jakie są skutki zdrowotne e-papierosów?

Niestety jeszcze tego nie wiemy. Podgrzewacze tytoniu pojawiły się na światowym rynku dopiero w 2014 roku, co za tym idzie, nie zdążyły być dokładnie przebadane i nie ma zbyt wielu publikacji o ich wpływie na zdrowie. Tak krótki czas obserwacji, jak nowoczesne papierosy wpływają na życie człowieka, sprawia, że nie można się do tego odnieść badawczo. Nie ma jednak wątpliwości, że zawarta w papierosach nikotyna jest uzależniająca i może upośledzać rozwój mózgu w młodym wieku. Aerozol z papierosa, czyli liquid, poza nikotyną, zawiera zazwyczaj glikol propylenowy oraz glicerynę. E-papierosy mogą zawierać także substancje szkodliwe dla organizmu: metale ciężkie jak ołów czy nikiel, acetaldehyd, aceton, akroleina, formaldehyd czy substancje rakotwórcze. Dodatkowo trudno określić dokładną ilość substancji przedostających się do organizmu palacza z e-papierosów, ponieważ zależy to od temperatury, do jakiej podgrzewany jest liquid – im wyższa, tym większe stężenie niebezpiecznych substancji.

Czy e-papierosy są zdrowe?

Nie. Po prostu nie. Nikotyna zalicza się do neurotoksyn i jest silną substancją uzależniającą, która według badań zwiększa produkcję dopaminy w ludzkim organizmie, a zawierają ją i e-papierosy, i podgrzewacze tytoniu. Skład obu produktów nie ogranicza się do nikotyny. W aerozolu z podgrzewaczy tytoniu stężenie swoistych dla tytoniu, rakotwórczych N-nitrozamin jest jedynie trochę niższe niż w dymie z tradycyjnego papierosa, a znacznie wyższe niż w przypadku aerozolu wytwarzanego podczas użytkowania e-papierosa. Warto pamiętać, że co roku z powodu chorób związanych z nikotynizmem umiera 1,6 miliona Europejczyków, a w Polsce papierosy pali aż 9 milionów osób[1]Konsumpcja nikotyny. Raport z badań ilościowych dla Biura Sprawa Substancji Chemicznych (2021), Centrum Badań Opinii Społecznej, Warszawa. … Continue reading. Problem dotyczy więc ogromnej grupy.

E-papierosy a uzależnienia

E-papierosy są tolerowane społecznie – ich zapach jest przyjemny, można je łatwo schować, a ludzie dookoła czasem nie zwracają na nie uwagi, wychodząc z założenia, że nie są one szkodliwe dla otoczenia. Zdarza się, że ludzi palą w restauracjach, w pracy czy nawet na zajęciach. To jednak bardzo złudne. Trujące związki z cudzego podgrzewacza tytoniu czy e-papierosa znajdują się nie tylko we wdychanym przez palacza aerozolu, lecz także w tym wydychanym.

Przez to, że e-papierosy są bardziej dyskretne, ludzie sięgają po nie częściej. Dodatkowo liquidy w e-papierosach są dostępne w wielu wersjach, w związku z tym każdy może wybrać ulubiony smak. Lekarze i terapeuci ostrzegają, że to wręcz sprzyja uzależnieniom – im coś jest smaczniejsze, tym częściej po to sięgamy.

Elektroniczne papierosy w niektórych środowiskach stały się modne – używają ich czasem aktorzy czy influencerzy. Przedstawiane są niekiedy jako atrybut nowoczesnego wizerunku, który dodaje pewności siebie, czy ułatwia integrowanie z innymi.

Z pewnością nie wolno lekceważyć ryzyka związanego z używaniem e-papierosów, bo choć ich atrakcyjny wygląd czy słodki zapach mogą sugerować, że nie szkodzą, w rzeczywistości nawet te bez nikotyny w swoim składzie mogą okazać się szkodliwe. Cały czas trwają na ten temat badania naukowe.


Paulina Pietrzak

Przypisy

Przypisy
1 Konsumpcja nikotyny. Raport z badań ilościowych dla Biura Sprawa Substancji Chemicznych (2021), Centrum Badań Opinii Społecznej, Warszawa. https://www.gov.pl/web/chemikalia/monitorowanie-rynku-e-papierosow
WHO report on the global tabacco epidemic 2019: offer help to quit tabacco use. https://www.who.int/publications/i/item/9789241516204.
Skip to content