strona główna

Emocje związane z kończeniem szkoły

Zbliżający się koniec roku szkolnego zapowiada upragnione wakacje i odpoczynek po miesiącach wy
tężonej nauki i przygotowań do egzaminów. Dla uczniów klas ósmych i maturzystów ten czas ma szczególne znaczenie. Wiąże się przecież z rozstawaniem się z kolegami i koleżankami z klasy, z nauczycielami. Z tym, co tak bardzo już dobrze znałeś/znałaś. A nawet dobre i wyczekiwane zmiany bywają stresujące.

Jakich emocji możesz się spodziewać kończąc szkołę?

Czas, gdy kończymy szkołę, najsilniej chyba kojarzymy z ekscytacją i radością. Już pewnie nie raz, czekając na ten moment, nie mogłe(a)ś się go doczekać. Klasa ósma, a w szczególności ostatni rok szkoły średniej czy zawodowej, to zwykle czas wysiłku, przygotowań do egzaminów, których wyniki decydują o tym, czy dostaniemy się do upragnionych szkół lub czy zdobędziemy staż albo pracę. Perspektywa zakończenia tego długiego procesu edukacji z pewnością wzbudza mieszaninę ulgi i ekscytacji. Kończenie szkoły oznacza również zamykanie kolejnego etapu w swoim życiu. Świadomość tego z pewnością wzbudza pewną satysfakcję i przyjemność. Jeżeli wszystko układa się dobrze, prawdopodobnie odczujesz dumę z wykonanej przez siebie pracy. Jeżeli nie udało Ci się z różnych powodów osiągnąć tego, na czym Ci zależało, być może poczujesz niedosyt czy rozczarowanie. Pamiętaj, że to nie koniec świata i zawsze możesz różne rzeczy w swoim życiu naprawiać i znaleźć własną drogę.

Kiedy wreszcie TEN moment kończenia szkoły nadejdzie, może się okazać, że poza radością doświadczać będziesz smutku. Nauka w szkole, poza obowiązkami, to czas poznawania kolegów i koleżanek, tworzenia się przyjaźni. Czasami takich na całe życie. W tym momencie możesz jeszcze nie wiedzieć, z kim uda Ci się utrzymać kontakt, a z kim nie. Może zatem robić Ci się smutno, kiedy będziecie się rozstawać.

Kończąc szkołę możesz również doświadczać niepokoju i zagubienia. Coś tracisz, a nie wiesz przecież jeszcze, co przyniesie przyszłość, czy uda Ci się dostać do wymarzonej szkoły średniej, na upragnione studia czy zdobyć pracę i jak się w nowym miejscu odnajdziesz. Nie wiesz, czy to, co „nowe”, będzie lepsze niż to, co do tej pory znałeś/znałaś. Takie wątpliwości są zupełnie naturalne.

Czy trzeba coś z tym emocjami zrobić?

Najważniejsze jest, aby dać sobie przeżyć te emocje, traktując je jako coś normalnego. Każdy ważny proces w Twoim życiu będzie niósł za sobą różne, czasami silne i skrajne emocje. Zmiany, nawet te pozytywne, wiążą się bowiem z utratą poczucia kontroli, bezpieczeństwa i przewidywalności. W poradzeniu sobie z tymi emocjami pomaga chwila refleksji, dzięki której możesz się na spokojnie zastanowić nad tym, co czujesz i z jakiego powodu oraz rozmowa z kimś zaufanym.

opr. redakcja

Skip to content