strona główna

Jest wiele powodów do tego, aby uprawiać sport. A jakie są Twoje?

W powiedzeniu „ruch to zdrowie” nie ma cienia przesady. Nie bez powodu Światowa Organizacja Zdrowia zaleca dzieciom i młodzieży (w wieku 5–17 lat) średnio 60 minut codziennej aktywności ruchowej o umiarkowanej lub dużej intensywności. Co najmniej trzy razy w tygodniu powinny to być ćwiczenia aerobowe. To intensywne ćwiczenia, które angażują duże partie mięśni. Należą do nich np. bieganie, pływanie, jazda na rowerze, jazda na rolkach, skakanie na skakance.

Dlaczego warto ćwiczyć? Powodów jest wiele. Sprawdź niektóre z nich

Po pierwsze, poprawia się wydolność organizmu, praca serca, układu krwionośnego, mięśni, kości, co przekłada się na zwiększenie sprawności, wytrzymałości organizmu i poprawę zdrowia ogólnego.

Po drugie, poprawia się wygląd fizyczny. Ciało staje się sprężyste, wzmacniają się mięśnie, uelastycznia się skóra, co pozytywnie wpływa na sylwetkę.

Po trzecie, poprawia się nastrój i zdrowie psychiczne. Podczas wysiłku fizycznego organizm produkuje duże ilości neuroprzekaźników takich jak m.in. endorfina i serotonina. Wyrzut tzw. hormonów szczęścia sprawia, że czujemy się bardziej radośni, uśmiechamy się, mamy więcej energii i motywacji do działania.

Po czwarte, winduje się samoocena. Za wzrostem samooceny nie stoi tylko poprawa wyglądu, ale też siła charakteru, jaką kształtuje sport. Pokonywanie swoich słabości sprawia, że czujemy się silniejsi i pewniejsi siebie.

Po piąte, zwiększa się kreatywność i zdolność uczenia się. Podczas intensywnej aktywności fizycznej organizm pompuje do mózgu więcej tlenu, co przekłada się na zwiększenie jego wydajności. Ale to nie wszystko. Podczas wysiłku w mózgu wytwarza się białko BDNF (z ang. Brain-Derived Neurotrphic Factor), które odpowiada za tworzenie się nowych połączeń komórek nerwowych m.in. w częściach odpowiedzialnych za naukę i zapamiętywanie.

Po szóste, sport zabije skutecznie nudę i sprzyja poznawaniu nowych ludzi, z którymi można aktywnie i ciekawie spędzać czas wolny.

Zdarza się oczywiście, że ze względów zdrowotnych nie możemy być tak aktywni, jak byśmy chcieli. Zawsze warto w takich sytuacjach skonsultować się z lekarzem i dowiedzieć się, jaki rodzaj ćwiczeń możemy wykonywać, aby odnieść jak największe korzyści i sobie przy tym nie zaszkodzić.


Opr. red.

Skip to content