strona główna

Bezpiecznie na imprezie – uwaga na ecstasy / MDMA

Ecstasy - tabletka zawierająca MDMAImprezy, okazje, sylwester, karnawał. Wyjątkowy czas spotkań ze znajomymi i przyjaciółmi, wspólnych zabaw i poznawania nowych ludzi. Możne się zdarzyć, że podczas imprezy ktoś zaproponuje ci jakiś pobudzający narkotyk, np. ecstasy lub MDMA.

Te nielegalne substancje psychoaktywne bywają bowiem postrzegane jako środek wprowadzający w „dobry nastrój”, „rozluźniający” czy „wzmacniający przeżycia”.

Działanie ecstasy i MDMA

Ecstasy to mieszanka zawierająca MDMA – psychodelik o silnie pobudzającym działaniu. Zwykle mają postać kolorowej tabletki z wytłoczonym wizerunkiem lub znakiem, albo kapsułki.

Ecstasy, tak jak inne stymulanty, wywołuje szereg reakcji organizmu dających subiektywne odczucie przypływu siły, pobudzenie postrzegania (w tym pobudzenia seksualnego), euforycznego samopoczucia. Sprzyja dzięki temu przełamywaniu barier nieśmiałości – ludzie pod wpływem ecstasy chcą się „zaprzyjaźniać” ze wszystkimi wokół siebie. Sprawiają wrażenie, jakby kochali cały świat.

Potencjalne zagrożenia

Zażycie ecstasy równocześnie pociąga za sobą wiele nieprzyjemnych doznań, a co gorsza, niesie za sobą zagrożenie dla zdrowia i życia. Wzrasta ciśnienie krwi, przyspiesza rytm serca, kurczą się włókna mięśniowe oraz naczynia krwionośne dostarczające krew do narządów wewnętrznych.

Hipertermia i hiponatremia

MDMA podwyższa również temperaturę ciała, powodując powstanie hipertermii (przegrzania). Jej objawami są m.in. utrata przytomności, nudności, wymioty.

Przegrzanie nasila jednocześnie pragnienie.
przypadku wypicia dużej ilości wody w krótkim czasie, krew zostaje do takiego stopnia wyjałowiona z niezbędnych do pracy komórek elektrolitów, że prowadzi to do kolejnego niebezpiecznego dla zdrowia i życia zjawiska – hiponatremii.

Jej objawami są m.in. drgawki, osłabienie.
Szkodliwe skutki zażycia ecstasy objawiają się również omdleniami, drgawkami, szczękościskiem i zgrzytaniem zębami, wymiotami, nudnościami, niekontrolowanymi ruchami.

Rozważ to

To wszystko trudno określić mianem „dobrej zabawy”. Negatywne działanie ecstasy potęguje się, jeżeli mieszamy narkotyk z innymi substancjami psychoaktywnymi (inne narkotyki, alkohol) czy napojami energetyzującymi. Napoje energetyczne, mimo że są ogólnie dostępne, nie są zupełnie bezpieczne. Nasilają działanie narkotyków i potęgują ich negatywne skutki, doprowadzając m.in. do odwodnienia.

***Pomóż innym w razie potrzeby

Jeżeli widzisz na imprezie kogoś, z kim dzieje się coś niepokojącego, wezwij pomoc medyczną albo pomóż tej osobie znaleźć się w najbliższym szpitalu. Nigdy nie mamy pewności jaką ilość substancji psychoaktywnych przyjęła dana osoba.
Nigdy nie wiemy również, jaki był skład zażytego przez nią narkotyku i zawartych w nim zanieczyszczeń. Narkotyki produkowane są nielegalnie i nigdy nie wiadomo ile i jakie substancje się w nich znajdują.
Każde zażycie narkotyku niesie za sobą ryzyko – może nie tylko odebrać zdrowie, ale i życie.

➥ Poznaj więcej faktów o narkotykach

‣ Zobacz leksykon od A do Z
‣ Informator Poradni narkotykowej on-line

➥ Szukasz pomocy lub wsparcia?

‣ skorzystaj z młodzieżowego telefonu zaufania 116111
‣ zasięgnij anonimowej porady e-mail lub porozmawiaj na czacie

Skip to content