strona główna

Jak narkotyki wpływają na wygląd człowieka

Narkotyki wpływają na wygląd człowieka | dopalaczeinfo.plEksperymentowanie z substancjami psychoaktywnymi wiąże się ze zmianami w ciele. Wszystkie narkotyki wpływają na wygląd – bez względu na rodzaj, pozostawiają trwałe ślady, doprowadzając do przyspieszonego starzenia się i wyniszczenia. Dotyczy to zwłaszcza stanu skóry, włosów, uzębienia czy sylwetki.

Niekorzystne zmiany niekoniecznie pojawiają się w następstwie wieloletniego brania czy uzależnienia. W zależności od substancji, tempo postępujących zmian w ciele może być różne – czasami, jak w przypadku metamfetaminy, wystarcza kilka miesięcy eksperymentowania, by doświadczyć na sobie ich skutków.

Jak poszczególne narkotyki wpływają na wygląd

Nie ma narkotyków, które nie pociągałby za sobą widocznych konsekwencji.
Różne rodzaje narkotyków powodują też mniej lub bardziej odczuwalne w wyglądzie następstwa. Oto najczęstsze przypadłości związane z ich zażywaniem:

Marihuana

– zmiany trądzikowe i wypadanie włosów – THC prowadzi do zwiększenia się poziomu testosteronu, co może skutkować wypadaniem włosów oraz zwiększoną produkcją sebum z gruczołów łojowych skóry a następnie trądzikiem. Dotyczy to zwłaszcza osób, które są podatne na trądzik.

– przyspieszenie procesu starzenia – THC blokuje rozwój kolagenu, który odpowiada za elastyczność i młody wygląd skóry. W konsekwencji prowadzi do przyspieszonego starzenia, a nawet chorób skóry, takich jak łuszczyca czy trądzik różowaty.

– próchnica zębów – THC zmniejsza wydzielanie śliny, która działa bakteriobójczo i pomaga wypłukiwać resztki jedzenia. W takiej sytuacji zęby mogą ulec próchnicy.

Metamfetamina

– wychudzenie – metamfetamina, podobnie jak inne stymulanty, hamuje apetyt. Efektem jej działania, zauważalnym gołym okiem, jest utrata wagi. Ciało staje się niezdrowo wychudzone.

– psucie się zębów i ich wypadanie – suchość w ustach i hamowanie wytwarzania śliny, które pojawiają się po zażyciu metamfetaminy, przyspiesza psucie się zębów (a właściwie ich gnicie) i choroby dziąseł. Ślina bowiem neutralizuje działanie kwasów na zęby.
Przyczynia się do tego wzrost apetytu na słodkie produkty i napoje oraz towarzyszące zażywaniu metamfetaminy charakterystyczne zgrzytanie zębami. To zjawisko dotyczy również młodych osób oraz tych, które krótkotrwale używają stymulantów.

– przyspieszone starzenie się i osłabianie zdolności organizmu do regeneracji – metamfetamina powodując zwężanie się naczyń krwionośnych, ogranicza dopływ krwi do tkanek.
W efekcie zwiększa podatność na uszkodzenia i osłabia zdolności regeneracji organizmu. Skóra traci swoją elastyczność i pokrywa się zmarszczkami wydając się nawet o kilkadziesiąt lat starsza. Wszelkie rany goją się znacznie dłużej niż wcześniej.

– otwarte rany na ciele – osoby zażywające metamfetaminę nierzadko mają otwarte rany na ciele. Powstają one w wyniku samookaleczeń dokonywanych pod wpływem halucynacji. Drapanie ma pomóc wydostać je sobie spod skóry. Ze względu na brak zachowanej higieny, zakażone rany mogę zamieniać się we wrzody.

Kokaina

– deformacja nosa – wciągnie kokainy przez nos powoduje kurczenie się naczyń krwionośnych w jego błonie śluzowej. To sprawia, że zaburzony zostaje dopływ krwi do przegrody nosowej, która nie otrzymuje wystarczającej ilości substancji odżywczych. Ostatecznie chrząstka może ulec całkowitemu zniszczeniu i skruszeniu.

– rany na ciele – podobnie jak w przypadku metamfetaminy, objawem zażywania kokainy mogą być rany na całym ciele, które powstają wskutek halucynacji. Obsesyjne drapanie się prowadzi do powstawania ran na całym ciele i wrzodów.

– obrzęk twarzy – obrzęk twarzy pojawia się wskutek zaburzeń gospodarki wodnej organizmu pod wpływem używania stymulantów.

Krokodyl

Krokodyl to syntetyczny narkotyk, który wśród znanych nowych substancji psychoaktywnych, tzw. dopalaczy, prowadzi do dramatycznych zmian w wyglądzie zewnętrznym. To mieszania kodeiny, czerwonego fosforu, jodu i olejów przemysłowych. Spotykany jest głównie w Rosji. Jest wielokrotnie silniejszy niż heroina i morfina razem wzięte.

Wśród objawów wyniszczenia organizmu przez toksyczną mieszankę znajdują się:

– nieodwracalne uszkodzenia tkanek – najpierw przybierają postać zielonkawych plam na skórze, które zaczyna przypominać łuski krokodyla.

– rozpadanie się ciała – narkotyk prowadzi do tworzenia się niegojących się ran, gnicia ciała i odpadania jego wyniszczonych części.

Sterydy

Nie tylko narkotyki wpływają na wygląd i zdrowie człowieka – również sterydy. Powodują one zaburzenia hormonalne, prowadząc przede wszystkim do wzrostu testosteronu, w czego efekcie mogą wystąpić:

– trądzik

– zanik cech płciowych – w następstwie brania sterydów mężczyźni zaczynają bardziej przypominać kobiety (tzw. feminizacja), a kobiety – mężczyzn (tzw. maskulinizacja).
Obie płci zmagają się z łysieniem. U kobiet z kolei pojawia się zarost w miejscach charakterystycznych dla mężczyzn. Z kolei u mężczyzn zażywanie sterydów prowadzi do powiększenia piersi

– zahamowanie wzrostu – może nastąpić w przypadku zażywania sterydów w okresie dojrzewania

– obrzęk twarzy

Heroina

– przyspieszone starzenie się skóry – odwodnienie i utrata apetytu towarzyszące zażywaniu heroiny pozbawiają organizm podstawowych witamin i minerałów, które odpowiadają również za wygląd skóry. W następstwie skóra ulega wysuszeniu, powstają zmarszczki i siniaki.

– pojawienie się trądziku i ran na skórze – swędzenie skóry wywołane jej przesuszeniem prowadzi do powstawania stanów zapalnych skóry wskutek silnego i niekontrolowanego drapania się.

– pojawienie się ropni lub czyraków – na skutek iniekcji może pojawić się zakażenie skóry, które nie tylko występują na jej powierzchni, ale przede wszystkim rozwija się w głębi w postaci czyraków i ropni. Początkowo delikatne zaczerwienia skóry wypełniają się ropą. Wówczas mogą wymagać interwencji chirurgicznej.

➥ Poznaj więcej faktów o narkotykach

‣ Zobacz leksykon od A do Z
‣ Informator Poradni narkotykowej on-line

Źródła:
R. Lewis, Heroin Effects to the Skin, „Livestrong”, 2011 -dostęp: 28.02.2017
Ch.Steinberg, Your Face on Drugs: Cocaine, “Palm Parntners. Recovey Center”, 2013, – dostęp 20.02.2017
Understanding the Effects of Cannabis on Your Skin, “Marry Jane”, 2015, – dostęp: 28.02.2017.

Skip to content