strona główna

Symptomy używania narkotyków – po czym poznać…

Symptomy używania narkotyków - po czym poznać... | dopalaczeinfo.plPowodów, dla których młodzi ludzie sięgają po narkotyki, jest wiele. Skłonność do ryzyka, chęć przeżycia „niezapomnianych” wrażeń, potrzeba odcięcia się od codziennych trosk i problemów czy poradzenia sobie z niepokojem przed brakiem akceptacji grupy rówieśniczej nie wyczerpują tej długiej listy. Różne są również symptomy używania narkotyków.

Niezależnie od tego, czy młoda osoba zażywa narkotyki incydentalnie, czy też decyduje się na ich regularne używanie, zawsze wystawia się na poważne ryzyko. Potencjalne konsekwencje to w rzeczywistości realne szkody i prawdziwe problemy, które mogą spotkać Twoich bliskich i znajomych eksperymentujących z narkotykami.

Jakie są doraźne symptomy używania narkotyków

Osoba znajdująca się pod wpływem działania substancji psychoaktywnej będzie zachowywała się w inny niż zazwyczaj sposób. Wpływ narkotyku na organizm nie zawsze objawia się w taki sam sposób.
Zależy on między innymi od składu chemicznego, ilości przyjmowanej dawki, sposobu zażycia oraz nastroju osoby przyjmującej narkotyk.

Ważna jest też obecność innych substancji w organizmie (np. leków czy alkoholu), które mogą wejść w reakcję z zażywanym narkotykiem.

Marihuana – sygnały świadczące o jej zażyciu

Wśród najbardziej rozpowszechnionych substancji psychoaktywnych używanych przez młodzież znajduje się marihuana. Tak samo jak inne narkotyki, zażycie marihuany wiąże się z ryzykiem doświadczenia różnych negatywnych konsekwencji.

Wygląd: Zastanawiając się nad tym, czy dana osoba pozostaje pod wpływem działania THC (substancji psychoaktywnej znajdującej się w marihuanie), zwróć uwagę na jej oczy. Rozszerzone źrenice słabo reagujące na zmiany światła i przekrwione spojówki to jedne z cech wyglądu osoby, która użyła konopi indyjskich.

Zapach: Stojąc obok osoby, która zażyła marihuany, prawdopodobnie poczujesz charakterystyczny słodkawy zapach z jej ust. Może być nim również przesiąknięte ubranie i włosy osoby palącej konopie.

Zachowanie: Rozmawiając z osobą, która zażyła marihuany, najprawdopodobniej zauważysz u niej skłonność do częstych dygresji, niemożność skupienia się w rozmowie na danym temacie przez dłuższy czas oraz częste napady śmiechu.

Jednocześnie wybuchy śmiechu nie dadzą się uzasadnić tematem rozmowy lub innymi okolicznościami. Ponadto osoba taka może bardzo dużo mówić i być pobudzona ruchowo lub zupełnie odwrotnie – jej ruchy i mowa będą wydawały się być spowolnione.

Inne: Osoby, które znajdują się pod wpływem THC, mogą mieć ponadto nagłe napady głodu i silną potrzebę zjedzenia czegoś słodkiego.

Ryzyko uzależnienia od narkotyków – jak się zorientować

Jeżeli obserwujemy u znanych nam osób nagłą zmianę trybu życia (np. przesiadywanie do późnych godzin nocnych), stylu ubierania się i izolowanie się od dotychczasowych znajomych, warto zastanowić się nad tym, na ile zmiany te nie są objawem zażywania narkotyków. Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę?

Osoba zażywająca narkotyki może w różnych momentach znikać,nagle przerywać rozmowę i wychodzi „coś załatwić”. Może odbierać krótkie telefony i starać się silniej niż zazwyczaj ukryć to, z kim i o czym rozmawia.

Sygnały nadużywania

Zaniedbywanie i nieprzywiązywanie wagi do swoich obowiązków (np. regularne opuszczanie zajęć szkolnych) może być również symptomem świadczącym o używaniu narkotyków.
Jeżeli dochodzi do tego senność, apatia, częste wpadanie w złość, niedbałość o należyte odżywianie czy wygląd zewnętrzny oraz/lub wyraźne chudnięcie bądź przybieranie na wadze, to powinniśmy naprawdę zacząć się tym niepokoić.

Pożyczanie kolejnych pieniędzy i problemy ze spłatą długów to następne sygnały mogące świadczyć o przyjmowaniu narkotyków.

Co zrobić gdy ktoś przejawia symptomy używania narkotyków

Wiedząc o tym, że któraś ze znanych Ci osób używa narkotyków, możesz nie tylko zasygnalizować jej potrzebę skorzystania z konsultacji u specjalisty, ale również pomóc jej ustrzec się przed realnie niebezpiecznymi sytuacjami.
Osoby pozostające pod działaniem narkotyków nie są bowiem w stanie same w racjonalny sposób oceniać swoich możliwości i potencjalnych zagrożeń.

➥ Poznaj więcej faktów o narkotykach

‣ Zobacz leksykon od A do Z
‣ Informator Poradni narkotykowej on-line

Zobacz też dział nt. pomocy bliskim osobom

Źródło:
Symptomy używania narkotyków omawia również leksykon Poradni narkotykowej on-line

Skip to content