strona główna

Palenie raz w tygodniu – też wpływa na mózg

Palenie raz w tygodniu - marihuana a zmiany w mózguBadacze z Massachusetts General Hospital i Northwestern University za pomocą obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (MRI) porównywali ze sobą mózgi młodych ludzi w wieku 18-25. Wykazali wpływ jaki marihuana raz w tygodniu ma na pamięć, zdolność skupienia i in.

Wyniki badań ujawniły różnice w anatomii mózgu osób palących raz w tygodniu, w porównaniu z tymi które nie paliły w ogóle.

Gdzie zachodzą zmiany?

Jedną z nich były zmiany w prążkowiu brzusznym – regionie związanym z funkcjonowaniem układu nagrody, odpowiedzialnym m.in. za motywację czy przetwarzanie pozytywnych informacji.
U osób palących marihuanę ten obszar mózgu miał inny kształt i strukturę w porównaniu z prążkowiem brzusznym u osób niezażywających tego narkotyku.

Odbicie w praktyce

Naukowcy zaobserwowali również większe nieprawidłowości w jądrze półleżącym i ciele migdałowatym u użytkowników marihuany. Wspomniane obszary mózgu związane są z funkcjonowaniem pamięci, uwagą, koncentracją i uczeniem się.

Nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu i budowie, skutkują zaburzeniami pamięci, procesów uwagi i uczenia się.

Palenie raz w tygodniu to całkiem sporo

Wcześniejsze badania na zwierzętach dowodziły, że regularne przyjmowanie THC zawartego w marihuanie powoduje zmiany w tych obszarach mózgu, ale nie wiedziano, czy nieregularne zażywanie może prowadzić do podobnych skutków. Do tej pory naukowcy koncentrowali swoje zainteresowania bowiem na mózgach nałogowych palaczy marihuany.

W przekonaniu naukowców wyniki badań jasno dowodzą, że okazjonalne czy umiarkowane zażywanie marihuany może prowadzić do zmian anatomicznych mózgu.

Dostrzegają potrzebę dalszych badań, które pozwolą zidentyfikować inne skutki umiarkowanego czy okazjonalnego zażywania marihuany.

Nie przesadzasz? – sprawdź

Mylne, choć cały czas powszechne przekonanie, że wypalenie narkotyku od czasu do czasu nie szkodzi zdrowiu jest zatem kolejnym, nieuprawnionym mitem.

Przetestuj się – Czy masz problem z marihuaną?

➥ Szukasz pomocy lub wsparcia?

‣ zasięgnij anonimowej porady e-mail lub na czacie
‣ skorzystaj z młodzieżowego telefonu zaufania

➥ Poznaj więcej faktów o narkotykach

‣ Zobacz leksykon od A do Z
‣ Informator Poradni narkotykowej on-line

Źródło:

Brain changes are associated with casual marijuana use in young adults, The Journal of Neuroscience, 4/15/2014 – dostęp: 20.03.2016

Skip to content