strona główna

Rodzina z problemem uzależnienia – jak Whitney Houston?

Rodzina z problemem uzależnieniaWhitney Houston utonęła w hotelowej wannie po przedawkowaniu narkotyków i alkoholu. Kłopoty Bobbi nie były zresztą tajemnicą. Co je spowodowało? Czy rodzina z problemem uzależnienia, w której dorastała, gdzie narkotyki i inne używki były, obok muzyki, na porządku dziennym?

To doświadczenie mogło pchnąć ją do eksperymentowania ze środkami psychoaktywnymi. Ale nie musiało.

Przeszłość nie obciąża

Patrząc na historię słynnej piosenkarki można zastanawiać się nad tym, czy dorastanie w rodzinie, w której jedno z rodziców ma problem z używaniem narkotyków determinuje wystąpienie podobnego problemu u młodego człowieka.

Młodzi ludzie dorastający w rodzinach z problemem uzależnienia nierzadko z pewną dozą niepokoju zerkają na swoją przyszłość. Zdarza się, że zadają sobie samym pytanie o to, czy czeka ich podobny los do ich uzależnionych rodziców.
Szczególnie w sytuacji, gdy rodzic zażywający środki psychoaktywne jest tej samej płci, lęk przed staniem się zależnym od narkotyków w życiu dorosłym może ulec spotęgowaniu.

Rodzina z problemem uzależnienia nie jest przyczyną

Nie geny, wychowanie i zdobyte w dzieciństwie doświadczenia decydują o zażywaniu szkodliwych substancji. Taką ryzykowną decyzję każdy podejmuje sam, za każdym razem, kiedy po nie sięga.

Doświadczenia wyniesione z domu rodzinnego, relacje z rodzicami, wszystko to, czego człowiek doświadcza jako dziecko nie pozostają oczywiście bez znaczenia. Stanowią one pewną bazę, na podstawie której rozwijają się późniejsze relacje i w oparciu o którą podejmowane są kolejne wybory.

Jednak jest sprawą indywidualną to, w jaki sposób zdobyte doświadczenia będą na daną osobę wpływały.

Ludzie bowiem w różny sposób radzą sobie z trudnymi przeżyciami. Jedni poddają się im, inni stawiają im czoła, jeszcze inni starają się od nich odciąć. Ich reakcje są zależne od indywidualnych cech, przeżytych doświadczeń i znaczenia, jakie im przypisują.

Przyszłość jest pod kontrolą

Młodzi ludzie, których środowiskiem była lub jest rodzina z problemem uzależnienia mają często bardzo podobne doświadczenia. Poczucie wstydu, złości, samotności i bezradności to uczucia, które są im dobrze znane.

Jeżeli masz za sobą podobne przeżycia, nie zostawaj z nimi samotnie. Skorzystaj z doświadczenia osób, które świadczą fachową pomoc młodym ludziom z rodzin z problemem uzależnienia.

Człowiek na różnych etapach życia może dokonywać w sobie zmian, rozwijać swój osobisty potencjał, uczyć się w inny sposób rozwiązywać kryzysowe sytuacje i uniezależniać się od przeszłych, trudnych przeżyć.

Pomoc innych to rozsądek, nie porażka

Młodzi ludzie często kojarzą sięganie po pomoc z poczuciem porażki. Ktoś, kto korzysta z pomocy w ich poczuciu jest niesamodzielny, nieporadny, słaby. Takie myślenie wiąże się z wyobrażeniem specjalisty jako osoby, która będzie decydowała o życiu klienta i rozwiązywała jego problemy. W rzeczywistości specjalista nie rozwiązuje cudzych problemów.

Terapeuta nie pójdzie z Tobą do szkoły i nie porozmawia z kolegami, gdy się z nimi pokłócisz.
Nie wybierze też za Ciebie chłopaka czy dziewczyny. To, w czym może Ci natomiast pomóc, to w spojrzeniu na Twoje sprawy z nowej perspektywy, z której będziesz mógł/mogła dostrzec nowe rozwiązania.

➥ Szukasz pomocy lub wsparcia?

‣ zasięgnij anonimowej porady e-mail lub na czacie
‣ skorzystaj z młodzieżowego telefonu zaufania

Skip to content