strona główna

Większość młodych ludzi nie bierze narkotyków – wieści z raportów 2015

Większość młodych ludzi nie bierze narkotyków Ankiety przeprowadzone wśród polskich uczniów w wieku 15-16 lat i 17-18 lat w 2015 roku wykazują, że większość młodych ludzi nie bierze narkotyków. To obala przekonanie wielu osób, że wszyscy lub większość spośród mlodzieży eksperymentuje z narkotykami.

Mniej osób próbuje

Badacze obserwują, że młodzi ludzie w mniejszym stopniu sięgają po nielegalne substancje aniżeli w latach ubiegłych.
kazuje się, że większość młodych ludzi nie tylko nie bierze, ale i też nigdy nie podejmowała żadnych prób z narkotykami.
W zdecydowanej mniejszości znajdują się osoby, które takie doświadczania mają za sobą, a tym bardziej, które próbują regularnie.

Rośnie świadomość

Młodzi ludzie jednocześnie są coraz bardziej świadomi zagrożeń, które wiążą się z sięganiem po narkotyki. W minionym roku badacze zaobserwowali, że w stosunku do lat ubiegłych wzrosła liczba osób, które zdają sobie sprawę z tego, jakie ryzyko niesie za sobą branie narkotyków.

Dopalacze

W odniesieniu do dopalaczy wyniki badań brzmią optymistycznie. W 2015 r. w porównaniu do 2011 r. nie wzrosło używanie dopalaczy przez młodzież. Nadal sięgają po nie tylko nieliczni uczniowie (w okresie 30 dni przed badaniem: nie więcej niż 3% wśród 17-18-latków i nie więcej niż 4% wśród 15-16-latków).

Większość młodych ludzi nie bierze narkotyków

Często słyszy się coś odwrotnego – to są tzw. błędne przekonania normatywne. To znaczy, że wydaje się nam normą coś, co nią nie jest.
Przekonania normatywne należy sprawdzać i korygować, gdyż w dużym stopniu wpływają na nasze decyzje.
Dlatego pamiętaj: Zdecydowana większość młodych ludzi nie bierze narkotyków. Mamy nadzieję, że tak pozstanie.

➥ Poznaj więcej faktów o narkotykach

‣ Zobacz leksykon od A do Z
‣ Informator Poradni narkotykowej on-line

Źródło:
Badanie ESPAD „Używanie Substancji Psychoaktywnych przez Młodzież w 2015 r.”

Skip to content