strona główna

Zakażenie HIV – narkotyki zwiększają ryzyko

Zakażenie HIV - narkotyki zwiększają ryzyko | Aids awareness boardJeden z amerykańskich aktorów komediowych – Charlie Sheen – przyznał w programie „Today” stacji NBC, że od czterech lat jest nosicielem wirusa HIV. Media spekulują na temat tego, czy aktor narażał na zakażenie HIV kobiety, z którymi spotykał się w tym okresie.

Naraziłby je tym samym na ogromne niebezpieczeństwo, jakim jest zakażenie wirusem HIV, a w następstwie jego nieleczenia – rozwój AIDS.

Obecność narkotyków

Jednocześnie od lat wiadomo, że Charlie Sheen jest uzależniony od alkoholu i narkotyków. Nie zrezygnował z nich nawet wówczas, kiedy okazało się, że jest nosicielem wirusa HIV.
Przypadek aktora przypomina o zagrożeniu, które niesie za sobą zażywaniem narkotyków.

Jak przenosi się HIV

HIV jest wirusem, którym można zakazić się m.in. poprzez kontakty seksualne podejmowane bez zabezpieczenia w postaci prezerwatywy (która jednak nie daje stuprocentowej ochrony przed zakażeniem) oraz poprzez krew (np. w przypadku osoby zażywającej narkotyki dożylnie – wirus przenoszony jest poprzez krew na używanej igle i strzykawce).

Nie można natomiast zakazić się wirusem HIV przez podanie ręki czy używanie wspólnych naczyń.

Dlaczego osobie używającej łatwiej o zakażenie HIV

Osoba zażywająca narkotyki lub uzależniona ma większe prawdopodobieństwo zakażenia HIV.

Seks

Narkotyki zwiększają zagrożenie zakażeniem HIV przede wszystkim dlatego, że zwiększają ryzyko podejmowania przypadkowych lub niechcianych kontaktów seksualnych bez odpowiedniego zabezpieczenia.

Ludzie znajdujący się pod wpływem środków psychoaktywnych często tracą kontrolę nad swoim zachowaniem i robią rzeczy, których nie zrobiliby „na trzeźwo”.

Są też bardziej podatni na manipulację ze strony otoczenia i bezbronni. Zdarza się również, że osoby uzależnione od narkotyków są gotowe zrobić wszystko, żeby je zdobyć. Brak funduszy może popychać je do uprawiania prostytucji.
W takiej sytuacji bardzo łatwo o zakażenie śmiertelnym wirusem.

Kontakt z krwią

Po drugie, niektóre narkotyki zażywane są za pomocą zastrzyków (iniekcji).
W sytuacji, gdy strzykawki są używane przez różne osoby, zwiększa się prawdopodobieństwo zakażenia wirusem HIV poprzez krew. W końcówce strzykawki i w świetle igły zawsze bowiem znajduje się choćby jej odrobina.

Jeżeli ktoś jest nosicielem HIV może w ten sposób zakazić następne osoby. Jeżeli ktoś myśli, że wystarczy zdezynfekować strzykawki i igły, jest w błędzie. Na pewno zmniejsza to ryzyko, ale go nie eliminuje.

Brak opanowania

Ponadto osoba znajdująca się pod wpływem narkotyków nie zachowuje się w racjonalny sposób – zazwyczaj nie zastanawia się nad tym, co robi i jakie to może mieć konsekwencje dla jej zdrowia i życia. Dodatkowo, osoby uzależnione od tych substancji będą „na głodzie” często gotowe są wiele zaryzykować byleby tylko zdobyć narkotyk.

Więcej o wirusie HIV

Uwaga na nowe opiaty!

➥ Szukasz pomocy lub wsparcia?

‣ skorzystaj z młodzieżowego telefonu zaufania 116111
‣ zasięgnij anonimowej porady e-mail lub porozmawiaj na czacie

Skip to content