strona główna

Osamotnienie w czasie radości

osamotnienie, poczucie samotnościWedług badań CBOS (2011 r.) dla zdecydowanej większości z nas najważniejsze w czasie świąt Bożego Narodzenia jest spędzanie czasu z bliskimi, wyjątkowa atmosfera i tradycyjne zwyczaje świąteczne. Lecz nie dla wszystkich będzie to radosny czas – radość dookoła potęguje osamotnienie.

Zapewne wielu młodych ludzi (i nie tylko) z niecierpliwością oczekuje Świąt Bożego Narodzenia. Dni wolne pełne rodzinnych spotkań, pachnąca i przystrojona choinka, barszcz wigilijny z uszkami lub zupa grzybowa na talerzach, upominki i prezenty, czy wreszcie śpiewanie kolęd przy zastawionym smakołykami stole – to tylko nieliczne spośród wielu charakterystycznych symboli corocznych świąt.

Samotność w święta?

Samotność i przygnębienie odczuwane w trakcie świąt to nadal temat rzadko poruszany. Tymczasem aż 2% Polaków deklaruje, że spędza Wigilię samotnie. Większość z tych osób to ludzie w podeszłym wieku, osoby bezdomne lub ci, którzy stracili swoich bliskich.

Osamotnienie – brak bliskości

Osamotnienie i przygnębienie mogą pchać również nastolatki do zażycia narkotyku. Nie musi to wynikać z tego, że młoda osoba spędza ten czas samotnie, ale – paradoksalnie – czuje się bardzo osamotniona w gronie najbliższych.

Konflikty w domu

Etap dojrzewania sprzyja konfliktom i napięciom w rodzinie, które, jeżeli nie są wspólnie omawiane i rozwiązywane, prowadzą do wzajemnego oddalenia i osłabienia więzi. Okres świąteczny może bardzo dotkliwie konfrontować z tymi trudnymi doświadczeniami. Wspólne spędzany czas może wzmacniać pragnienie bycia blisko i bycia zrozumianym.

Z drugiej jednak strony, kiedy nie udaje się rozwiązać sytuacji konfliktowych i pojawiają się kolejne napięcia w rodzinie, rozczarowanie taką sytuacją może potęgować poczucie osamotnienia i przygnębienia.

Rodzice nie są tacy, jakby tego chciały nastoletnie osoby, dzieci nie zachowują się tak, jak chcieliby rodzice. Zdarza się, że pojawiające się w takiej sytuacji przykre i trudne uczucia popychają do sięgania po środki, które w szybki sposób pomagają się od nich odciąć.

Twoja obecność ma znaczenie

Jeżeli wśród Twoich znajomych i przyjaciół są osoby, które czują się przygnębione lub samotne, warto zaproponować im pomoc. Twoja obecność w święta lub zwyczajny kontakt mogą okazać się bardzo pomocne.
Często bowiem oni sami nie są w stanie poprosić o pomoc. Więcej o tym, w jaki sposób możesz pomóc znajdziesz w zakładce: Pomoc – Co możesz zrobić?

➥ Szukasz pomocy lub wsparcia?

Jeżeli odczuwasz osamotnienie i przygnębienie, pomyśl, z kim możesz na ten temat porozmawiać. Często nie doceniamy tego, że wokół nas są osoby, które mogłyby nas wesprzeć.

Jeżeli nie znasz nikogo takiego, zadzwoń do Telefonu Zaufania Fundacji Dzieci Niczyje 116 111. Możesz porozmawiać z nimi o swoich problemach i zmartwieniach. Jeżeli Twój problem dotyczy narkotyków, możesz też odezwać się do Poradni narkotykowej on-line.

‣ skorzystaj z młodzieżowego telefonu zaufania 116111
‣ zasięgnij anonimowej porady e-mail lub porozmawiaj na czacie
Wyszukiwarka placówek pomocowych

Skip to content