strona główna

Regeneracja – zaopiekuj się swoim odpoczynkiem

Zaopiekuj się odpoczynkiem - regeneracja ciała i umysłuWartości, samorealizacja, zdrowe życie Dzisiejsze tempo życia wymaga wysoko rozwiniętej umiejętności zarządzania sobą w czasie. Myślę, że większość z nas mogłaby przyznać sobie w tej dziedzinie medal – ale czy w nadmiarze obowiązków nie zapominamy o wygospodarowaniu czasu na jeden z najważniejszych aspektów naszego życia jakim jest regeneracja ciała i umysłu?

Uwzględniamy w planach lekcje szkolne, godziny zajęć dodatkowych, czas na wykonanie prac domowych czy nauki do sprawdzianów, obecność na ważnych wydarzeniach i szereg innych zajętości, które pojawiają się w różnych etapach naszego życia. Niestety, odpoczynek i regeneracja często schodzą na dalszy plan.

Dlatego poświęćmy im teraz należytą uwagę i postarajmy się podejść do tematu regeneracji naszego organizmu z największą dbałością.

Regeneracja przywraca równowagę

Prawidłowa regeneracja pozwala przywrócić nasz organizm do tzw. homeostazy, czyli stanu wewnętrznej równowagi.

Co ciekawe, nasza fizyczna i psychiczna kondycja wzajemnie na siebie oddziałują. Dlatego, aby kompleksowo zadbać o zdrowie, warto abyśmy uwzględniali w swoich planach zarówno czas dla ciała, jak i dla umysłu.

Odpoczynek to nie lenistwo

W życiu każdego człowieka niezwykle ważny jest regularny odpoczynek oraz zdrowy sen. Odpoczynek przez wiele osób niesłusznie mylony jest z lenistwem. Jednak oba te stany znacząco się od siebie różnią.

Lenistwo, to niechęć do podjęcia jakiegokolwiek wysiłku.

Z kolei odpoczynek polega na zapewnieniu sobie przerwy od wykonywania aktywności, w celu zredukowania zmęczenia. Dobrym pomysłem jest wówczas zajęcie się czymś, co sprawia nam przyjemność.

W zależności od naszych aktualnych potrzeb może to być spotkanie z ważnymi dla nas osobami (np. przyjaciółmi, znajomymi czy rodzicami), słuchanie muzyki, aktywność fizyczna, kontakt z naturą czy czytanie książki.

Tylko my wiemy, co w danej chwili przyniesie nam ukojenie. Dlatego jeśli czujemy, że potrzebujemy odpocząć – dajmy sobie na to przestrzeń i przyzwolenie. To niezwykle ważne, ponieważ brak fizycznej lub psychicznej regeneracji niesie za sobą szereg konsekwencji zdrowotnych.

Sen to zdrowie

Zdrowy sen, czyli jedna z najprostszych a zarazem najczęściej zaniedbywanych form regeneracji całego naszego organizmu, jest równie niezbędny dla zachowania naszego zdrowia, co odpoczynek.

Brak odpowiedniej ilości i jakości snu negatywnie oddziałuje na cały nasz organizm. Niepełnowartościowy sen może powodować obniżenie nastroju, zaburzenia koncentracji i pamięci, bóle głowy czy poczucie nieustannego zmęczenia.

Ponadto, długie okresy bezsenności zwiększają podatność naszego organizmu na stres oraz obniżają odporność na infekcje.

Przepis na zdrowy sen

Zdrowy sen to doskonały sposób na regenerację zarówno naszego ciała, jak i umysłu. Dlatego warto wprowadzić do swojego życia kilka prostych nawyków, które zapewnią nam lepsze samopoczucie.

Przed snem:

  1. Zadbajmy o dokładne przewietrzenie pokoju – optymalna temperatura w sypialni powinna wynosić od ok. 18 do 22°C,
  2. Unikajmy korzystania z urządzeń emitujących niebieskie światło (telefony, tablety, komputery, telewizory itp.), ponieważ hamuje ono uwalnianie melatoniny, czyli naturalnie występującej w naszym organizmie substancji, zaczynającej wydzielać się po zapadnięciu zmroku, aby przygotować nasz organizm do snu,
  3. Zjedzmy lekki posiłek nie później niż 2 godziny przed położeniem się do łóżka, w przeciwnym razie będziemy zmuszać nasz układ trawienny do wzmożonej pracy,
  4. Jeśli jesteśmy aktywni fizycznie, trenujmy nie później niż 2 godziny przed położeniem się do łóżka, ponieważ intensywny ruch rozgrzewa i pobudza nasze ciało. Jeżeli mamy taką ochotę, sięgnijmy po ćwiczenia relaksacyjne – na przykład rozciąganie czy spacer,
  5. Ograniczmy kofeinę (zawiera ją kawa, czarna herbata, cola czy napoje energetyczne), która pobudza nasz organizm i tym samym utrudnia zaśnięcie,
  6. Postarajmy się zrelaksować, ponieważ stres powoduje wydzielanie przez organizm kortyzolu (hormon stresu), który sprawia, że stajemy się bardziej uważni i pobudzeni. Dobrym wieczornym rytuałem może okazać się trening oddechowy.

Ponadto starajmy się spać minimum 8 godzin oraz wprowadzić do naszego życia stałe pory zasypiania i pobudki. Dzięki temu nasz organizm przyzwyczai się do określonego rytmu dobowego i efektywniej będzie mógł się regenerować.

Agata Hemmerling-Goc

Skip to content