strona główna

Blog

 • Nowa redakcja bloga, nowe teksty 13 maja 2021

  Miło nam poinformować, że opiekę nad blogiem i całym portalem dopalaczeinfo.pl przejęła Fundacja Praesterno. Będziemy systematycznie publikować kolejne materiały na blogu i mamy nadzieję, że zainteresuje Was ich tematyka. Proponujemy kilka działów tematycznych.

  czytaj więcej »
 • Zaopiekuj się sobą – jak wybrać pomoc specjalisty, gdzie szukać porady 2 maja 2021

  Pomoc specjalisty - psycholog, psychiatra, czy psychoterapeutaWartości, samorealizacja, zdrowe życieJeśli zdecydujemy, że potrzebna jest nam pomoc specjalisty, warto zacząć od ustalenia, u kogo szukać porady – u psychologa, psychiatry, czy psychoterapeuty.
  O tym, na czym polega praca każdego z nich dowiesz się z poniższego wpisu.

  czytaj więcej »
 • Przemoc psychiczna, narkotyki i depresja – kostki domina? 31 marca 2021

  Przemoc psychiczna, narkotyki i depresja – kostki domina?Media elektroniczne stworzyły zupełnie nową przestrzeń w której pojawia się przemoc psychiczna. Tzw. cyberprzemoc może rozgrywać się i rozpowszechniać na oczach dużo większej liczby osób niż dzieje się to zazwyczaj w przypadku przemocy pozawirtualnej.

  czytaj więcej »
 • Wirus HCV jak bomba zegarowa 30 grudnia 2020

  HCV – wirusowa bomba zegarowaWirus HCV – wywołujący wirusowe zapalenie wątroby typu C – może przez wiele lat nie dawać żadnych typowych objawów. W takiej utajonej postaci potrafi jednak doprowadzić do poważnych schorzeń takich jak marskość wątroby, a nawet nowotwór.

  czytaj więcej »
 • Kiedy ktoś mówi „samobójstwo” – sygnały ostrzegawcze a myśli samobójcze 8 grudnia 2020

  Samobójstwo - sygnały ostrzegawcze a zachowania samobójczeKiedy ktoś w naszym bliskim otoczeniu zaczyna mówić wprost, że ma już wszystkiego dosyć i chce popelnić samobójstwo, zaczynamy się niepokoić. Nie zawsze ten lęk uświadamiamy sobie od razu. Czasami próbujemy bronić się przed nim bagatelizując te sygnały ostrzegawcze: „daj spokój, każdy czasami chciałby zniknąć” czy puszczając je mimo uszu.

  czytaj więcej »
 • Skuteczna nauka zdalna – zarządzanie sobą w czasie pandemii 5 października 2020

  Skuteczna nauka zdalna - zarządzanie sobąCzas izolacji wywołanej pandemią Covid -19 otworzył zupełnie nowe możliwości nauki. Przez kilka miesięcy w szkole czy na studiach nauka zdalna stała się naszą codziennością. Sytuacja epidemiczna w kraju i na świecie jest na tyle dynamiczna, że nauka zdalna może powracać przynajmniej do części placówek czy uczelni.

  czytaj więcej »
 • Izolacja społeczna – jakie to zmiany w życiu młodych ludzi? Część 2 18 lipca 2020

  Jak życie młodych ludzi zmienia izolacja społeczna? Część IIIzolacja społeczna, to niemożność przeżycia zaplanowanych wydarzeń, ważnych uroczystości, wycieczek klasowych, które w przypadku ósmoklasistów czy maturzystów nie odbyły się w ogóle… to niewątpliwa strata. Ten czas się już nie powtórzy.

  czytaj więcej »
 • Izolacja społeczna – jakie to zmiany w życiu młodych ludzi? Część 1 1 lipca 2020

  Jak życie młodych ludzi zmienia izolacja społeczna? Część I Jak będzie wyglądało dalej moje życie? Czy uda mi się dostać na studia? Czy znajdę sobie pracę? Izolacja społeczna wymuszona przez pandemię Covid-19 nie oznacza tylko edukacji online, ograniczenia możliwości spotkań z rówieśnikami, ale przede wszystkim zachwianie poczucia bezpieczeństwa, niepokój o przyszłość, kryzysy w rodzinie.

  czytaj więcej »
 • Prowadzenie po marihuanie – wpływ cannabis na kierowcę 18 marca 2020

  Prowadzenie po marihuanie to względnie nowy temat. Marihuana czasem jest postrzegana jako nieuzależniający i bezpieczny narkotyk, co nie jest zgodne z prawdą. Po pierwsze uzależnia. Po drugie, może prowadzić do obniżenia wydajności mózgu, co objawia się w kłopotach z pamięcią, koncentracją czy motoryką mięśni.

  czytaj więcej »
 • Leki uspokajające i nasenne używane niezgodnie z przeznaczeniem 14 stycznia 2020

  Leki uspokajające i nasenne Leki uspokajające i nasenne przepisywane są przez lekarzy osobom, które mają poważne i utrzymujące się problemy z zasypianiem czy silnym lękiem. Używane zgodnie z zaleceniami lekarza – przez określony czas i w określonej dawce – mogą wspierać proces leczenia niektórych poważnych problemów psychologicznych, takich jak fobia czy depresja.

  czytaj więcej »
 • Narkotyki i mózg a ewolucja: 3 obszary interakcji 14 listopada 2019

  Narkotyki i mózg i ewolucja: jakie obszary mózgu zaburzają narkotyki? Mózg to multizadaniowe centrum sterowania z prawdziwego zdarzenia. Z ewolucyjnego punktu widzenia, jest kluczowym narzędziem umożliwiającym adaptację i przetrwanie organizmu. To za sprawą procesu uczenia się. Proces ten odpowiada za interakcje w jakich spotykają się narkotyki i mózg – i wynikające z nich kłopoty.

  czytaj więcej »
 • Jak narkotyki wpływają na wygląd człowieka 4 listopada 2019

  Narkotyki wpływają na wygląd człowieka | dopalaczeinfo.plEksperymentowanie z substancjami psychoaktywnymi wiąże się ze zmianami w ciele. Wszystkie narkotyki wpływają na wygląd – bez względu na rodzaj, pozostawiają trwałe ślady, doprowadzając do przyspieszonego starzenia się i wyniszczenia. Dotyczy to zwłaszcza stanu skóry, włosów, uzębienia czy sylwetki.

  czytaj więcej »
 • Symptomy używania narkotyków – po czym poznać… 27 sierpnia 2019

  Symptomy używania narkotyków - po czym poznać... | dopalaczeinfo.plPowodów, dla których młodzi ludzie sięgają po narkotyki, jest wiele. Skłonność do ryzyka, chęć przeżycia „niezapomnianych” wrażeń, potrzeba odcięcia się od codziennych trosk i problemów czy poradzenia sobie z niepokojem przed brakiem akceptacji grupy rówieśniczej nie wyczerpują tej długiej listy. Różne są również symptomy używania narkotyków.

  czytaj więcej »
 • Marzenie to bogactwo – którego nie można nabyć 23 lipca 2019

  Marzenie to bogactwo | dopalaczeinfo.pl A Ty o czym marzysz? Jakie są Twoje najskrytsze marzenia? Czy w ogóle masz o czym marzyć? Jeżeli nie masz jeszcze odpowiedzi na te pytania, to czas najwyższy je sobie zadać. Uruchom marzenie!

  czytaj więcej »
 • Marilyn Monroe bez happy endu – alkohol i leki zniszczyły amerykański sen 1 czerwca 2019

  alkohol i leki zniszczyły amerykański sen - Marilyn Monroe Marilyn Monroe, a właściwie Norma Jeane Mortenson, w młodości znana także pod nazwiskiem Norma Jeane Baker, to legendarna gwiazda kina lat 50. XX wieku, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Była ucieleśnieniem męskich pragnień, uosobieniem kobiecego piękna i wreszcie – spełnieniem marzeń o wielkiej karierze osoby znikąd.

  czytaj więcej »
 • Budowanie samoakceptacji – część 2. – praktyka 4 marca 2019

  Budowanie samoakceptacji – część 2. - praktyka | dopalaczeinfo.plCzy ktoś, kto jest pewny siebie dostrzega swoje ograniczenia? Czy pewnym siebie jest ktoś, kto myśli o sobie w samych superlatywach? Pewność siebie pomaga w realizowaniu siebie i w tworzeniu dobrych relacji z innymi – zatem to cecha wspierająca budowanie samoakceptacji.

  czytaj więcej »
 • Budowanie samoakceptacji – część 1. – wprowadzenie 8 stycznia 2019

  Budowanie samoakceptacji - proces i bariery | dopalaczeinfo.pl„Polub siebie”, „pokochaj siebie” czy, ostatnio bardzo modne, „bądź lepszą wersją siebie” – takie hasła-klucze często „wyskakują” z gazet i poradników lifestyle’owych proponujących recepty na budowanie samoakceptacji. Ich autorzy przekonują, że to najlepsza droga do osiągnięcia zadowolenia z życia, a nawet pełni szczęścia.

  czytaj więcej »
 • Samookaleczenia – w tyglu nienazwanych emocji 23 listopada 2018

  Samookaleczenia - częsty problem | dopalaczeinfo.plSamouszkodzenia są tematem coraz częściej podejmowanym przez specjalistów, którzy z niepokojem obserwują ten problem zwłaszcza wśród młodych ludzi. Według badań może on dotyczyć 14% polskich nastolatków w wieku 16-19 lat. Jak reagować, jak pomóc, jak radzić sobie z emocjami?

  czytaj więcej »
 • Bliskie relacje dają szczęście 9 września 2018

  Bliskie relacje budują i dają szczęścieBadacze z Uniwersytetu Harvarda przez 75 lat szukali odpowiedzi na pytanie, co ludziom daje największe szczęście. Ostatecznie okazało się, że jego źródłem wcale nie jest kariera czy pieniądze, ale bliskie relacje z innymi ludźmi. Nie tylko sprzyjają one przeżywaniu szczęścia i spełnienia, ale także zachowaniu lepszego zdrowia i dłuższemu życiu.

  czytaj więcej »
 • Jak okres dorastania wpływa na relacje z rodzicem lub opiekunem? 23 lipca 2018

  Okres dorastania - separacja od roli dziecka - relacje bliskimiOkres dorastania jest czasem głębokich zmian, które obejmują wszystkie obszary życia. Najbardziej odczuwalne dotyczą zmieniającego się ciała, które coraz bardziej zaczyna przypominać ciało dorosłego człowieka. Ale silnie odczuwalne są również zmiany w relacjach z najbliższymi osobami.

  czytaj więcej »
Skip to content