strona główna

Blog

 • Samokontrola – sposób żeby osiągnąć to, co chcesz 4 sierpnia 2021

  Samokontrola - sposób żeby osiągnąć to, co chceszWartości, samorealizacja, zdrowe życieŻyjemy w przekonaniu, że czasu mamy nieskończenie wiele. Zarówno na to, co dla nas dobre i ważne, jak i na mniej istotne czynności, które jednak sprawiają nam dużą przyjemność. Te ostatnie, często osiągane w prosty sposób, mogą przesłonić nam istotne cele. Dlatego tak ważna jest samokontrola.

  czytaj więcej »
 • Jak rozmawiać, słuchać i rozumieć, co znajomi mówią do Ciebie? 22 lipca 2021

  Jak rozmawiać, słuchać i rozumieć - umiejętność komunikacji to udane negocjacjeRówieśnicze relacje interpersonalneW temacie komunikacji z drugim człowiekiem, powiedzenie „mniej znaczy więcej” jest bardzo często właściwe. Bo im mniej sami gadamy, tym więcej słuchamy drugiego człowieka. Im mniej skupiamy się na tym, żeby robić dobre wrażenie, tym swobodniej i lepiej wypadamy przed drugą osobą.

  czytaj więcej »
 • Stresory – 4 przyczyny powstawania napięć 15 lipca 2021

  Poznaj stresory - kontrolowanie poziomu stresu i radzenie sobie z nimWartości, samorealizacja, zdrowe życieKażdy z nas, w większym lub mniejszym stopniu, doświadcza w swoim życiu pewnego rodzaju napięcia zwanego stresem.
  W niektórych sytuacjach pomaga nam ono podejmować różnego rodzaju wyzwania, w innych – uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie i znacząco wpływa na satysfakcję z życia.

  czytaj więcej »
 • Strefa komfortu a wyjście poza nią – byle nie za daleko! 6 lipca 2021

  Strefa komfortu - to nic złego - wyjście poza nią ma sens gdy korzystamyRówieśnicze relacje interpersonalne Chyba każdy z nas słyszał hasło strefa komfortu – najczęściej występujące w parze z zachętą, by ją przekraczać.
  Choć stawianie czoła nowym wyzwaniom i nauka radzenia sobie ze stresem są bardzo przydatne i potrzebne w życiu, to lepiej z przymrużeniem oka traktować porady, aby to „przekraczanie” fundować sobie za wszelką cenę.

  czytaj więcej »
 • Zarządzanie emocjami – umiejętność opiekowania się sobą 15 czerwca 2021

  zarządzanie amocjamiWartości, samorealizacja, zdrowe życieEmocje to niezwykle złożone stany psychofizyczne wywołujące różne, subiektywne odczucia. Zarządzanie emocjami stanowi pewnego rodzaju fundament, na którym opiera się wiele innych życiowych aspektów. Odkrywanie tych zależności, z początku nie do końca zrozumiałych, jest niesamowicie interesującą przygodą.

  czytaj więcej »
 • Prawa młodzieży i dzieci 11 czerwca 2021

  Prawa młodzieży i dzieciJa w szkole – prawa i obowiązki uczniaWspółczesne społeczeństwo poświęca coraz więcej uwagi dzieciom i nastolatkom, odmiennie niż w przeszłości kształtując prawa młodzieży – jak i jej obowiązki.

  Jednocześnie jednak trudno nie zauważyć, że w opinii młodych ludzi (ale także istotnej części ...

  czytaj więcej »
 • Asertywność i mówienie nie – czy umiesz postawić na swoim? 8 czerwca 2021

  Asertywność - Co to jest asertywnośćRówieśnicze relacje interpersonalne Dopiero gdy zdamy sobie sprawę na czym właściwie nam zależy, możemy nauczyć się bronienia własnych interesów z szacunkiem dla siebie i innych osób. No właśnie, nauczyć – bo asertywność zalicza się do umiejętności nabytych i każdy, w swoim tempie, może ją wykształcić.

  czytaj więcej »
 • Uzależnienie. Pomoc osobie biorącej narkotyki zacznij od siebie 4 czerwca 2021

  Uzależnienie i pomoc osobie biorącej narkotykiRówieśnicze relacje interpersonalne Kiedy zależy nam na kimś przechodzącym przez kryzys, uruchamiają się intensywne emocje, z którymi często trudno sobie poradzić. O spokojną rozmowę jest jeszcze trudniej, gdy w grę wchodzi uzależnienie i narkotyki, obniżające zdolność do racjonalnego myślenia.

  czytaj więcej »
 • Nowa redakcja bloga, nowe teksty 13 maja 2021

  Miło nam poinformować, że opiekę nad blogiem i całym portalem dopalaczeinfo.pl przejęła Fundacja Praesterno. Będziemy systematycznie publikować kolejne materiały na blogu i mamy nadzieję, że zainteresuje Was ich tematyka. Proponujemy kilka działów tematycznych.

  czytaj więcej »
 • Zaopiekuj się sobą – jak wybrać pomoc specjalisty, gdzie szukać porady 2 maja 2021

  Pomoc specjalisty - psycholog, psychiatra, czy psychoterapeutaWartości, samorealizacja, zdrowe życieJeśli zdecydujemy, że potrzebna jest nam pomoc specjalisty, warto zacząć od ustalenia, u kogo szukać porady – u psychologa, psychiatry, czy psychoterapeuty.
  O tym, na czym polega praca każdego z nich dowiesz się z poniższego wpisu.

  czytaj więcej »
 • Przemoc psychiczna, narkotyki i depresja – kostki domina? 31 marca 2021

  Przemoc psychiczna, narkotyki i depresja – kostki domina?Media elektroniczne stworzyły zupełnie nową przestrzeń w której pojawia się przemoc psychiczna. Tzw. cyberprzemoc może rozgrywać się i rozpowszechniać na oczach dużo większej liczby osób niż dzieje się to zazwyczaj w przypadku przemocy pozawirtualnej.

  czytaj więcej »
 • Wirus HCV jak bomba zegarowa 30 grudnia 2020

  HCV – wirusowa bomba zegarowaWirus HCV – wywołujący wirusowe zapalenie wątroby typu C – może przez wiele lat nie dawać żadnych typowych objawów. W takiej utajonej postaci potrafi jednak doprowadzić do poważnych schorzeń takich jak marskość wątroby, a nawet nowotwór.

  czytaj więcej »
 • Kiedy ktoś mówi „samobójstwo” – sygnały ostrzegawcze a myśli samobójcze 8 grudnia 2020

  Samobójstwo - sygnały ostrzegawcze a zachowania samobójczeKiedy ktoś w naszym bliskim otoczeniu zaczyna mówić wprost, że ma już wszystkiego dosyć i chce popelnić samobójstwo, zaczynamy się niepokoić. Nie zawsze ten lęk uświadamiamy sobie od razu. Czasami próbujemy bronić się przed nim bagatelizując te sygnały ostrzegawcze: „daj spokój, każdy czasami chciałby zniknąć” czy puszczając je mimo uszu.

  czytaj więcej »
 • Skuteczna nauka zdalna – zarządzanie sobą w czasie pandemii 5 października 2020

  Skuteczna nauka zdalna - zarządzanie sobąCzas izolacji wywołanej pandemią Covid -19 otworzył zupełnie nowe możliwości nauki. Przez kilka miesięcy w szkole czy na studiach nauka zdalna stała się naszą codziennością. Sytuacja epidemiczna w kraju i na świecie jest na tyle dynamiczna, że nauka zdalna może powracać przynajmniej do części placówek czy uczelni.

  czytaj więcej »
 • Izolacja społeczna – jakie to zmiany w życiu młodych ludzi? Część 2 18 lipca 2020

  Jak życie młodych ludzi zmienia izolacja społeczna? Część IIIzolacja społeczna, to niemożność przeżycia zaplanowanych wydarzeń, ważnych uroczystości, wycieczek klasowych, które w przypadku ósmoklasistów czy maturzystów nie odbyły się w ogóle… to niewątpliwa strata. Ten czas się już nie powtórzy.

  czytaj więcej »
 • Izolacja społeczna – jakie to zmiany w życiu młodych ludzi? Część 1 1 lipca 2020

  Jak życie młodych ludzi zmienia izolacja społeczna? Część I Jak będzie wyglądało dalej moje życie? Czy uda mi się dostać na studia? Czy znajdę sobie pracę? Izolacja społeczna wymuszona przez pandemię Covid-19 nie oznacza tylko edukacji online, ograniczenia możliwości spotkań z rówieśnikami, ale przede wszystkim zachwianie poczucia bezpieczeństwa, niepokój o przyszłość, kryzysy w rodzinie.

  czytaj więcej »
 • Prowadzenie po marihuanie – wpływ cannabis na kierowcę 18 marca 2020

  Prowadzenie po marihuanie to względnie nowy temat. Marihuana czasem jest postrzegana jako nieuzależniający i bezpieczny narkotyk, co nie jest zgodne z prawdą. Po pierwsze uzależnia. Po drugie, może prowadzić do obniżenia wydajności mózgu, co objawia się w kłopotach z pamięcią, koncentracją czy motoryką mięśni.

  czytaj więcej »
 • Leki uspokajające i nasenne używane niezgodnie z przeznaczeniem 14 stycznia 2020

  Leki uspokajające i nasenne Leki uspokajające i nasenne przepisywane są przez lekarzy osobom, które mają poważne i utrzymujące się problemy z zasypianiem czy silnym lękiem. Używane zgodnie z zaleceniami lekarza – przez określony czas i w określonej dawce – mogą wspierać proces leczenia niektórych poważnych problemów psychologicznych, takich jak fobia czy depresja.

  czytaj więcej »
 • Narkotyki i mózg a ewolucja: 3 obszary interakcji 14 listopada 2019

  Narkotyki i mózg i ewolucja: jakie obszary mózgu zaburzają narkotyki? Mózg to multizadaniowe centrum sterowania z prawdziwego zdarzenia. Z ewolucyjnego punktu widzenia, jest kluczowym narzędziem umożliwiającym adaptację i przetrwanie organizmu. To za sprawą procesu uczenia się. Proces ten odpowiada za interakcje w jakich spotykają się narkotyki i mózg – i wynikające z nich kłopoty.

  czytaj więcej »
 • Jak narkotyki wpływają na wygląd człowieka 4 listopada 2019

  Narkotyki wpływają na wygląd człowieka | dopalaczeinfo.plEksperymentowanie z substancjami psychoaktywnymi wiąże się ze zmianami w ciele. Wszystkie narkotyki wpływają na wygląd – bez względu na rodzaj, pozostawiają trwałe ślady, doprowadzając do przyspieszonego starzenia się i wyniszczenia. Dotyczy to zwłaszcza stanu skóry, włosów, uzębienia czy sylwetki.

  czytaj więcej »
Skip to content