strona główna

Blog

 • Symptomy używania narkotyków – po czym poznać… 27 sierpnia 2019

  Symptomy używania narkotyków - po czym poznać... | dopalaczeinfo.plPowodów, dla których młodzi ludzie sięgają po narkotyki, jest wiele. Skłonność do ryzyka, chęć przeżycia „niezapomnianych” wrażeń, potrzeba odcięcia się od codziennych trosk i problemów czy poradzenia sobie z niepokojem przed brakiem akceptacji grupy rówieśniczej nie wyczerpują tej długiej listy. Różne są również symptomy używania narkotyków.

  czytaj więcej »
 • Marzenie to bogactwo – którego nie można nabyć 23 lipca 2019

  Marzenie to bogactwo | dopalaczeinfo.pl A Ty o czym marzysz? Jakie są Twoje najskrytsze marzenia? Czy w ogóle masz o czym marzyć? Jeżeli nie masz jeszcze odpowiedzi na te pytania, to czas najwyższy je sobie zadać. Uruchom marzenie!

  czytaj więcej »
 • Marilyn Monroe bez happy endu – alkohol i leki zniszczyły amerykański sen 1 czerwca 2019

  alkohol i leki zniszczyły amerykański sen - Marilyn Monroe Marilyn Monroe, a właściwie Norma Jeane Mortenson, w młodości znana także pod nazwiskiem Norma Jeane Baker, to legendarna gwiazda kina lat 50. XX wieku, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Była ucieleśnieniem męskich pragnień, uosobieniem kobiecego piękna i wreszcie – spełnieniem marzeń o wielkiej karierze osoby znikąd.

  czytaj więcej »
 • Budowanie samoakceptacji – część 2. – praktyka 4 marca 2019

  Budowanie samoakceptacji – część 2. - praktyka | dopalaczeinfo.plCzy ktoś, kto jest pewny siebie dostrzega swoje ograniczenia? Czy pewnym siebie jest ktoś, kto myśli o sobie w samych superlatywach? Pewność siebie pomaga w realizowaniu siebie i w tworzeniu dobrych relacji z innymi – zatem to cecha wspierająca budowanie samoakceptacji.

  czytaj więcej »
 • Budowanie samoakceptacji – część 1. – wprowadzenie 8 stycznia 2019

  Budowanie samoakceptacji - proces i bariery | dopalaczeinfo.pl„Polub siebie”, „pokochaj siebie” czy, ostatnio bardzo modne, „bądź lepszą wersją siebie” – takie hasła-klucze często „wyskakują” z gazet i poradników lifestyle’owych proponujących recepty na budowanie samoakceptacji. Ich autorzy przekonują, że to najlepsza droga do osiągnięcia zadowolenia z życia, a nawet pełni szczęścia.

  czytaj więcej »
 • Samookaleczenia – w tyglu nienazwanych emocji 23 listopada 2018

  Samookaleczenia - częsty problem | dopalaczeinfo.plSamouszkodzenia są tematem coraz częściej podejmowanym przez specjalistów, którzy z niepokojem obserwują ten problem zwłaszcza wśród młodych ludzi. Według badań może on dotyczyć 14% polskich nastolatków w wieku 16-19 lat. Jak reagować, jak pomóc, jak radzić sobie z emocjami?

  czytaj więcej »
 • Bliskie relacje dają szczęście 9 września 2018

  Bliskie relacje budują i dają szczęścieBadacze z Uniwersytetu Harvarda przez 75 lat szukali odpowiedzi na pytanie, co ludziom daje największe szczęście. Ostatecznie okazało się, że jego źródłem wcale nie jest kariera czy pieniądze, ale bliskie relacje z innymi ludźmi. Nie tylko sprzyjają one przeżywaniu szczęścia i spełnienia, ale także zachowaniu lepszego zdrowia i dłuższemu życiu.

  czytaj więcej »
 • Jak okres dorastania wpływa na relacje z rodzicem lub opiekunem? 23 lipca 2018

  Okres dorastania - separacja od roli dziecka - relacje bliskimiOkres dorastania jest czasem głębokich zmian, które obejmują wszystkie obszary życia. Najbardziej odczuwalne dotyczą zmieniającego się ciała, które coraz bardziej zaczyna przypominać ciało dorosłego człowieka. Ale silnie odczuwalne są również zmiany w relacjach z najbliższymi osobami.

  czytaj więcej »
 • Relacje rówieśnicze w podejmowaniu decyzji 30 maja 2018

  Relacje rówieśnicze w podejmowaniu decyzjiTo, że relacje rówieśnicze mają na nas wpływ, nie jest żadnym odkryciem Ameryki. Ma to oczywiście, jak wiele innych spraw w życiu, swoje dobre i złe strony.

  czytaj więcej »
 • Stawianie sobie celów – marzenia stają się rzeczywistością 28 grudnia 2017

  Stawianie sobie celów i zarządzanie celamiO ile większość z nas ma swoje marzenia, to zdecydowana mniejszość wyznacza sobie cele. Nabiera to znaczenia zwłaszcza wtedy, kiedy pojawiają się trudności, które wymagają uruchomienia dodatkowych nakładów energii i wysiłku. Bo właściwie jaki cel ma stawianie sobie celów?

  czytaj więcej »
 • Jak mózg się uzależnia – substancje psychoaktywne i ewolucja 20 listopada 2017

  jak mózg się uzależnia od narkotyków - substancje psychoaktywne i neurologiaTo, jak się zachowujemy, jak radzimy sobie z emocjami czy też jakie podejmujemy decyzje zależy od sieci neuronów znajdujących się w różnych strukturach mózgu, rdzenia kręgowego i w obwodowym układzie nerwowym.
  Przekazują sobie one istotne dla funkcjonowania całego organizmu informacje – i odpowiadają za to, jak mózg się uzależnia.

  czytaj więcej »
 • Historia opium – anielska i diabelska twarz 9 listopada 2017

  Historia opium zaczyna się 6 do 8 tys. lat p.n.e. Narkotyki są znane co najmniej od kilku tysięcy lat. Ludzie sięgali po nie z dwóch podstawowych powodów: chęci uśmierzenia bólu fizycznego oraz potrzeby dostarczenia sobie ulgi psychicznej. Historia opium pokazuje jego użycie w obu tych aspektach.

  czytaj więcej »
 • Uwarunkowania używania narkotyków – co skłania do sięgania? 25 września 2017

  Uwarunkowania używania narkotyków - czynniki ryzykai czynniki chroniącePomimo tego, że coraz lepiej znamy biologiczne i psychospołeczne uwarunkowania używania narkotyków, cały czas trudno przewidzieć, czy ktoś po nie sięgnie czy nie. Znamy za to cechy, które prawdopodobieństwo takie zwiększają lub zmniejszają…

  czytaj więcej »
 • Sposoby na kryzys – rozwiązania trudnych sytuacji 12 września 2017

  Sposoby na kryzysPojawienie się trudnych sytuacji czy kryzysów w życiu nigdy nie należy do spraw łatwych. Przy tym nie ma jednego przepisu na radzenie sobie z nimi, który gwarantuje sukces każdemu w każdej sytuacji. Nie oznacza to jednak, że nie istnieją sposoby na kryzys – nawet ten poważny.

  czytaj więcej »
 • Kryzys to wyzwanie – ale też szansa 29 sierpnia 2017

  Kryzys to wyzwanie -i sznsa, punkt zwrotny, wybórTo już jest dla mnie za dużo… Nie dam sobie z tym rady… Najlepiej byłoby się ukryć przed całym światem… Takie myśli mogą sygnalizować pojawienie się trudnej sytuacji lub zwiastują kryzys.

  czytaj więcej »
 • Radzenie sobie z napięciem – co robić? 18 sierpnia 2017

  Radzenie sobie z napięciem - co robić ze stresem?W ostatnich latach półki księgarskie uginają się od poradników radzenia sobie z codziennymi i niecodziennymi sprawami w naszym życiu. Dotyczy to również stresu. Czasem zaglądamy do publikacji w nadziei, że znajdziemy w nich niezawodny przepis na radzenie sobie z napięciem.

  czytaj więcej »
 • Adolescencja – dorastanie to wyzwanie! 4 sierpnia 2017

  Adolescencja - dorastanie to wyzwanie!Adolescencja, bo tak specjaliści nazywają okres dorastania, zaczyna się zwykle w 11. roku życia. Choć do tej pory uważano, że dojrzewanie kończy się ok. 20. roku życia, badania prowadzone w ostatnich latach dowodzą, że mózg pełną dojrzałość osiąga dopiero w wieku 24/25 lat.

  czytaj więcej »
 • W jaki sposób skutecznie się uczyć bez sięgania po szkodliwe substancje? 14 lipca 2017

  W jaki sposób skutecznie się uczyć bez sięgania po szkodliwe substancje?Farmaceutyki czy napoje energetyczne w okresie zdawania ważnych egzaminów dla niektórych osób stają się strategicznym arsenałem środków wspomagających funkcjonowanie. Jednak tego rodzaju „dopalacze” dają wrażenie naenergetyzowania, nie pomagając przy tym skutecznie się uczyć.
  Nie oddziałują bowiem na istotne dla przyswajania wiedzy ośrodki w mózgu, jakimi są np. hipokamp czy korę mózgową.

  czytaj więcej »
 • Mam tę moc – chemiczne wspomagacze nauki 11 lipca 2017

  Mam tę moc – chemiczne wspomagacze nauki - efedryna, kodeina Ważne egzaminy to gorący czas dla niejednego młodego człowieka. Presja czasu i ogrom materiału do opanowania potrafią wygenerować spory stres. Łatwo w takim momencie stracić rozsądek. Wówczas sięganie po chemiczne wspomagacze w postaci środków zawierających pseudoefedrynę czy kodeinę może wydawać się rozwiązaniem.

  czytaj więcej »
 • Nieasertywne zachowanie – przyczyny, skutki i… korzyści 21 czerwca 2017

  Nieasertywne zachowanie - przekonania i aseretywnośćRozwijanie asertywności wymaga odkrycia i zrozumienia przyczyn, z powodu których zachowujemy się w sposób niezgodny z naszą wolą. Czasami dotyczy to pewnych sytuacji, w których szczególnie trudno nam uwzględniać własne lub cudze granice psychologiczne.

  czytaj więcej »
Skip to content