strona główna

Blog

 • Relacje rówieśnicze w podejmowaniu decyzji 30 maja 2018

  Relacje rówieśnicze w podejmowaniu decyzjiTo, że relacje rówieśnicze mają na nas wpływ, nie jest żadnym odkryciem Ameryki. Ma to oczywiście, jak wiele innych spraw w życiu, swoje dobre i złe strony.

  czytaj więcej »
 • Stawianie sobie celów – marzenia stają się rzeczywistością 28 grudnia 2017

  Stawianie sobie celów i zarządzanie celamiO ile większość z nas ma swoje marzenia, to zdecydowana mniejszość wyznacza sobie cele. Nabiera to znaczenia zwłaszcza wtedy, kiedy pojawiają się trudności, które wymagają uruchomienia dodatkowych nakładów energii i wysiłku. Bo właściwie jaki cel ma stawianie sobie celów?

  czytaj więcej »
 • Jak mózg się uzależnia – substancje psychoaktywne i ewolucja 20 listopada 2017

  jak mózg się uzależnia od narkotyków - substancje psychoaktywne i neurologiaTo, jak się zachowujemy, jak radzimy sobie z emocjami czy też jakie podejmujemy decyzje zależy od sieci neuronów znajdujących się w różnych strukturach mózgu, rdzenia kręgowego i w obwodowym układzie nerwowym.
  Przekazują sobie one istotne dla funkcjonowania całego organizmu informacje – i odpowiadają za to, jak mózg się uzależnia.

  czytaj więcej »
 • Historia opium – anielska i diabelska twarz 9 listopada 2017

  Historia opium zaczyna się 6 do 8 tys. lat p.n.e. Narkotyki są znane co najmniej od kilku tysięcy lat. Ludzie sięgali po nie z dwóch podstawowych powodów: chęci uśmierzenia bólu fizycznego oraz potrzeby dostarczenia sobie ulgi psychicznej. Historia opium pokazuje jego użycie w obu tych aspektach.

  czytaj więcej »
 • Uwarunkowania używania narkotyków – co skłania do sięgania? 25 września 2017

  Uwarunkowania używania narkotyków - czynniki ryzykai czynniki chroniącePomimo tego, że coraz lepiej znamy biologiczne i psychospołeczne uwarunkowania używania narkotyków, cały czas trudno przewidzieć, czy ktoś po nie sięgnie czy nie. Znamy za to cechy, które prawdopodobieństwo takie zwiększają lub zmniejszają…

  czytaj więcej »
 • Sposoby na kryzys – rozwiązania trudnych sytuacji 12 września 2017

  Sposoby na kryzysPojawienie się trudnych sytuacji czy kryzysów w życiu nigdy nie należy do spraw łatwych. Przy tym nie ma jednego przepisu na radzenie sobie z nimi, który gwarantuje sukces każdemu w każdej sytuacji. Nie oznacza to jednak, że nie istnieją sposoby na kryzys – nawet ten poważny.

  czytaj więcej »
 • Kryzys to wyzwanie – ale też szansa 29 sierpnia 2017

  Kryzys to wyzwanie -i sznsa, punkt zwrotny, wybórTo już jest dla mnie za dużo… Nie dam sobie z tym rady… Najlepiej byłoby się ukryć przed całym światem… Takie myśli mogą sygnalizować pojawienie się trudnej sytuacji lub zwiastują kryzys.

  czytaj więcej »
 • Radzenie sobie z napięciem – co robić? 18 sierpnia 2017

  Radzenie sobie z napięciem - co robić ze stresem?W ostatnich latach półki księgarskie uginają się od poradników radzenia sobie z codziennymi i niecodziennymi sprawami w naszym życiu. Dotyczy to również stresu. Czasem zaglądamy do publikacji w nadziei, że znajdziemy w nich niezawodny przepis na radzenie sobie z napięciem.

  czytaj więcej »
 • Adolescencja – dorastanie to wyzwanie! 4 sierpnia 2017

  Adolescencja - dorastanie to wyzwanie!Adolescencja, bo tak specjaliści nazywają okres dorastania, zaczyna się zwykle w 11. roku życia. Choć do tej pory uważano, że dojrzewanie kończy się ok. 20. roku życia, badania prowadzone w ostatnich latach dowodzą, że mózg pełną dojrzałość osiąga dopiero w wieku 24/25 lat.

  czytaj więcej »
 • W jaki sposób skutecznie się uczyć bez sięgania po szkodliwe substancje? 14 lipca 2017

  W jaki sposób skutecznie się uczyć bez sięgania po szkodliwe substancje?Farmaceutyki czy napoje energetyczne w okresie zdawania ważnych egzaminów dla niektórych osób stają się strategicznym arsenałem środków wspomagających funkcjonowanie. Jednak tego rodzaju „dopalacze” dają wrażenie naenergetyzowania, nie pomagając przy tym skutecznie się uczyć.
  Nie oddziałują bowiem na istotne dla przyswajania wiedzy ośrodki w mózgu, jakimi są np. hipokamp czy korę mózgową.

  czytaj więcej »
 • Mam tę moc – chemiczne wspomagacze nauki 11 lipca 2017

  Mam tę moc – chemiczne wspomagacze nauki - efedryna, kodeina Ważne egzaminy to gorący czas dla niejednego młodego człowieka. Presja czasu i ogrom materiału do opanowania potrafią wygenerować spory stres. Łatwo w takim momencie stracić rozsądek. Wówczas sięganie po chemiczne wspomagacze w postaci środków zawierających pseudoefedrynę czy kodeinę może wydawać się rozwiązaniem.

  czytaj więcej »
 • Nieasertywne zachowanie – przyczyny, skutki i… korzyści 21 czerwca 2017

  Nieasertywne zachowanie - przekonania i aseretywnośćRozwijanie asertywności wymaga odkrycia i zrozumienia przyczyn, z powodu których zachowujemy się w sposób niezgodny z naszą wolą. Czasami dotyczy to pewnych sytuacji, w których szczególnie trudno nam uwzględniać własne lub cudze granice psychologiczne.

  czytaj więcej »
 • Granice psychologiczne – złoty środek asertywności 19 maja 2017

  Granice psychologiczne - asertywność jest pozytywna Niewłaściwe rozpoznanie gdzie leżą granice psychologiczne może prowadzić z jednej strony do zachowań uległych, a z drugiej strony do narzucania swojej woli innym, czyli agresji. W opozycji do tego zachowanie asertywne polega na bezpośrednim, uczciwym i stanowczym wyrażaniu wobec innych swoich uczuć, opinii lub potrzeb.

  czytaj więcej »
 • Ryzyko zakażenia HIV – czerwona wstążka cz. 2 4 maja 2017

  Ryzyko zakażenia HIV - gdzie szukać pomocy, gdzie się testowaćOd 1985 r. do końca pierwszego kwartału 2014 r. zarejestrowano na terenie Polski niemal 18 tysięcy przypadków zakażenia wirusem HIV. Jedna trzecia spośród nich związana była z iniekcyjnym (dożylnym) zażywaniem narkotyków. Dane zebrane wśród klientów Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych wskazują, że najwyższe ryzyko zakażenia HIV związane jest z dożylnym przyjmowaniem narkotyków i podejmowaniem ryzykownych kontaktów seksualnych.

  czytaj więcej »
 • Wirus HIV – o czym przypomina czerwona wstążka – cz. 1 6 kwietnia 2017

  Wirus HIV - czerwona wstążka przypomina o AIDSKolorowe wstążki w kształcie odwróconej litery V – jak victory – w XX wieku stały się symbolami wspierania osób zmagających się na co dzień z różnymi trudnościami i chorobami.
  Czerwona wstążka była jednym z pierwszych użytych w tym celu symboli w latach 80. Wówczas w ten właśnie sposób zaczęto zwracać uwagę na zagrożenie jakim jest wirus HIV i wyrażać solidarność z chorymi na AIDS.

  czytaj więcej »
 • Konsekwencje zażycia narkotyku – okazjonalnie to też ryzyko 14 lutego 2017

  Konsekwencje zażycia narkotyku - jeden raz czy okazjonalnie - to też ryzykoMłodym ludziom, którzy decydują się na jednorazowe zażycie narkotyku lub robią to okazjonalnie, może się wydawać, że są w związku z tym bezpieczni. Szczególnie wtedy, gdy sięgają po takie substancje psychoaktywne jak marihuana czy haszysz. Nierzadko ulegają złudzeniu, że konsekwencje zażycia narkotyku nie mogą być groźne.

  czytaj więcej »
 • Dziewczyny sięgające po narkotyki 16 stycznia 2017

  Dziewczyny sięgające po narkotyki robią to coraz częściejJeżeli mielibyśmy wyobrazić sobie młodą osobę, która sięga po narkotyki, prawdopodobnie większość z nas częściej pomyślałaby o chłopaku niż o dziewczynie. Do niedawna skojarzenie to znajdowało potwierdzenie w badaniach – chłopcy zdecydowanie częściej używali środków psychoaktywnych. Jednak dziewczyny sięgające po narkotyki to coraz częstsze zjawisko.

  czytaj więcej »
 • Amy, Amy Winehouse 27 grudnia 2016

  Amy Winehouse - alkohol i narkotyki - mieszanie substancjiCharakterystyczny jazzowo-soulowy „czarny” głos, grube kreski na powiekach w stylu lat 50 tych, wielki kok, tatuaże to były znaki rozpoznawcze Amy Winehouse. Ze względu na rzadko spotykaną barwę głosu nazywaną ją „Janis Joplin naszych czasów”. Porównywano ją też do jazzowo-soulowej wokalistki Niny Simone. Amy Winehouse w tym roku skończyłaby 33 lata.

  czytaj więcej »
 • Używanie substancji wziewnych – dlaczego wracają? 7 grudnia 2016

  Używanie substancji wziewnych a zapachChoć może wydawać się to niezrozumiałe, nierzadko bardzo młode osoby – nawet 11-latkowie – używają klejów, rozpuszczalników czy gazu do zapalniczek, aby się odurzyć. Najnowsze badania dotyczące skali rozpowszechnienia substancji psychoaktywnych wśród młodych Polaków (ESPAD, 2015) wskazują że używanie substancji wziewnych przez młodzież rośnie.
  Co ciekawe, o ich względnej atrakcyjności może świadczyć… zapach.

  czytaj więcej »
 • Środki wziewne – śmiercionośne chemikalia 3 listopada 2016

  Środki wziewne - inhalanty - śmiercionośne chemikaliaŚrodki wziewne, czyli rozpuszczalniki, w porównaniu z narkotykami są łatwo dostępne i tanie. Znajdują się właściwie w zasięgu ręki. Nawet w domu można natknąć się na wiele niebezpiecznych środków. Dlatego ich ofiarami padają dzieci i młodzież.

  czytaj więcej »
Skip to content