- Narkotyki a problemy psychiczne. Dlaczego substancje psychoaktywne nas nie leczą? 21 lutego 2023czytaj więcej »
Niektórym osobom wydaje się, iż wzięcie narkotyków „pomoże” im zmierzyć się z problemami. Umożliwi pozbycie się nieprzyjemnego napięcia czy lęku. Poczucie ulgi czy lepszego samopoczucia jest jednak chwilowe. Tak naprawdę sięganie po używki często przyczynia się do pogłębienia problemów, nawrotu choroby lub zaostrzenia jej objawów. Jak to dokładnie działa?
- Marihuana medyczna a „zioło” – czym się różnią? 27 grudnia 2022czytaj więcej »
Do połowy 2017 roku zarówno marihuana medyczna, jak i ta używana w innych celach była w Polsce na liście narkotyków. Nie rozróżniano ich, a posiadanie każdego rodzaju było przestępstwem. Sytuacja zmieniła się w 2019 roku, kiedy komisja ds. narkotyków Organizacji Narodów Zjednoczonych przegłosowała wykreślenie marihuany z listy niebezpiecznych substancji objętych szczególną kontrolą. To umożliwiło jej szersze wykorzystywanie w medycynie i badaniach naukowych. Nie oznacza to jednak, że marihuana stała się łatwo dostępna, a każdy jej rodzaj można uznać za zdrowy.
- Dlaczego niektórzy ludzie biorą narkotyki, mimo że są szkodliwe? 22 grudnia 2022czytaj więcej »
Doskonale wiadomo, że narkotyki szkodzą. Prowadzą do problemów psychicznych, samotności, uzależnienia, odbierają urodę i niszczą zdrowie. Negatywne skutki ich używania można wyliczać w nieskończoność. Dlaczego więc ludzie mimo świadomości ryzyka, jakie się z nimi wiąże, decydują się na eksperymentowanie lub regularne ich używanie? Odpowiedzi może być co najmniej kilka.
- E-papierosy – wyniki badań 13 grudnia 2022czytaj więcej »
Temat o używaniu nikotyny chciałoby się skończyć jednym zdaniem – w jakiejkolwiek formie ono występuje, jest niezdrowe. Korzystanie z nowoczesnych papierosów jest jednak bardzo złożone. Dlaczego tzw. wapowanie tak potrafi wciągnąć? Czy to zwykła moda, czy praca naprawdę zdolnych marketingowców? I jaki ma wpływ na nasze zdrowie?
- E-papierosy, liquidy, podgrzewacze tytoniu 13 grudnia 2022czytaj więcej »
Co to są nowoczesne papierosy i czym się od siebie różnią? Nazwa jednej z marek podgrzewacza tytoniu pochodzi od skrótu I Quit Ordinary Smoking, czyli „rzucam tradycyjne palenie” i jest to urządzenie, gdzie tytoń jest podgrzewany, a nie spalany, jak w tradycyjnym papierosie. Natomiast e-papierosy to urządzenie elektryczne, podgrzewające płynny wkład (tzw. liquid) i zamieniające go w aerozol.
- Negatywne przekonania – jak nad nimi pracować i je zmieniać? 30 listopada 2022czytaj więcej »
Kiedy czasem chcesz zrobić coś nowego czy podjąć wyzwanie, to „jakiś” wewnętrzny głos mówi Ci „nie dasz rady”? Albo kiedy wchodzisz do pomieszczenia pełnego nowych ludzi i już „wiesz”, co oni wszyscy o Tobie myślą. Ten wewnętrzny głos to tzw. myśli automatyczne. Pojawiają się same, zupełnie nieproszone i trudno nad nimi zapanować. A skąd się biorą? Z negatywnych przekonań.
- Jakie substancje psychoaktywne są najgorsze? 22 listopada 2022czytaj więcej »
Na to pytanie, niestety, nie ma prostej odpowiedzi. Używanie jakiegokolwiek narkotyku może nieść za sobą negatywne skutki. Ma na to wpływ nie tylko sama substancja, jej skład chemiczny, jej ilość, częstość używania. Ludzie mogą mieć większą lub mniejszą skłonność do uzależnienia. Ale to nie wszystko. Na działanie narkotyku ma również wpływ stan emocjonalny czy kondycja psychiczna użytkownika. Dlatego ta sama substancja, w takiej samej dawce może inaczej zadziałać na różnych ludzi. Przykładowo, u osoby, która cierpi na zaburzenia psychiczne, użycie jakiegokolwiek narkotyku może doprowadzić do nawrotu choroby czy pogłębienia kryzysu psychicznego.
- Jak sobie poradzić z atakami paniki? 5 października 2022czytaj więcej »
Atak paniki to wydarzenie, z którym nie powinniśmy zostawać sami. To sygnał, że potrzebujmy wsparcia. Dlatego już po pierwszym ataku paniki powinniśmy zgłosić się do specjalisty – psychologa czy psychiatry. Podczas spotkań specjalista pomoże nam lepiej zrozumieć to, co się z nami dzieje. Dzięki takiej pracy możemy nauczyć się również, jak rozpoznać zbliżający się atak paniki, jak sobie z nim radzić i jemu zapobiegać.
- Ataki paniki związane z powrotem do szkoły 5 października 2022czytaj więcej »
Czas spędzany w szkole dla jednych jest okresem spotkań z koleżankami i kolegami z klasy, lubianymi nauczycielami. Inni chodzą do szkoły bez większych emocji. Jednak powakacyjne rozpoczęcie nauki może wywołać również stres i niepokój. Zdarza się, że nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, jak duży mogą one mieć na nas wpływ. Skumulowane emocje mogą po prostu wybuchnąć podczas ataku paniki.
- Dlaczego diagnozowanie się przez media społecznościowe nie jest dobrym pomysłem? 4 sierpnia 2022czytaj więcej »
„Dzień dobry! Przyszedłem do pani, bo w social mediach zdiagnozowałem sobie Zespół Aspergera. Chciałem to sprawdzić” – to słowa, które można usłyszeć w gabinetach psychologicznych. Czy to dobrze? Czy media społecznościowe ułatwiają pracę psychologom i służą samopoznaniu? Wyjaśnijmy to.
- Chcesz więcej zdziałać? Więcej śpij! 5 lipca 2022czytaj więcej »
Spanie wydaje ci się stratą czasu lub po prostu tak „wychodzi”, że codziennie kładziesz się bardzo późno spać? Zamiast zalecanych minimum ośmiu godzin dziennie, przesypiasz sześć lub nawet mniej? Sprawdź, dlaczego podkrążone oczy to jedna z najlżejszych konsekwencji takiego trybu życia.
- Jest wiele powodów do tego, aby uprawiać sport. A jakie są Twoje? 5 lipca 2022
W powiedzeniu „ruch to zdrowie” nie ma cienia przesady. Nie bez powodu Światowa Organizacja Zdrowia zaleca dzieciom i młodzieży (w wieku 5–17 lat) średnio 60 minut codziennej aktywności ruchowej o umiarkowanej lub dużej intensywności. Co najmniej trzy razy w tygodniu powinny to być ćwiczenia aerobowe. To intensywne ćwiczenia, które angażują duże partie mięśni. Należą do nich np. bieganie, pływanie, jazda na rowerze, jazda na rolkach, skakanie na skakance.
- Emocje związane z kończeniem szkoły 27 maja 2022czytaj więcej »
Zbliżający się koniec roku szkolnego zapowiada upragnione wakacje i odpoczynek po miesiącach wy
tężonej nauki i przygotowań do egzaminów. Dla uczniów klas ósmych i maturzystów ten czas ma szczególne znaczenie. Wiąże się przecież z rozstawaniem się z kolegami i koleżankami z klasy, z nauczycielami. Z tym, co tak bardzo już dobrze znałeś/znałaś. A nawet dobre i wyczekiwane zmiany bywają stresujące. - Jak radzić sobie ze stresem przed egzaminem? 15 maja 2022czytaj więcej »
Każdy test powoduje u Ciebie ból brzucha i nie wyobrażasz sobie pisania egzaminów? Przeczytaj, co możesz zrobić, żeby ten dzień uczynić bardziej znośnym.
- Wiesz, że social media zakłamują rzeczywistość. Ale czy wiesz, że i tak ma to na Ciebie wpływ? 25 marca 2022czytaj więcej »
To nie będzie tekst o tym, żeby zrezygnować z social mediów. Wszyscy ich używamy i to się raczej nie zmieni, bo na dobre zajęły istotne miejsce w naszej codzienności. Ważne, by – jak ze wszystkiego w życiu – korzystać z nich świadomie.
- Zaopiekuj się swoim odżywianiem 29 grudnia 2021czytaj więcej »
Zdrowie – według definicji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) – to pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny, a nie tylko brak choroby. Badania naukowe pokazują, że prawidłowy sposób odżywiania w znaczący sposób wpływa na nasze ogólne samopoczucie. Instytut Żywności i Żywienia regularnie publikuje tzw. Piramidę Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży, która w graficzny sposób przedstawia zasady prawidłowego żywienia oraz kluczowe elementy stylu życia.
- Pasywna agresja – czym właściwie jest i co jest z nią nie tak? 9 grudnia 2021czytaj więcej »
Rówieśnicze relacje interpersonalne Pasywna agresja (często używamy angielskiej nazwy passive-aggressive behaviour – zachowanie pasywno-agresywne) cechuje się wyrażaniem negatywnych uczuć w sposób pośredni, wysyłaniem sprzecznych sygnałów do rozmówcy.
- Czeka Cię trudna rozmowa z bliską osobą? Pamiętaj o kilku wskazówkach 3 grudnia 2021czytaj więcej »
Rówieśnicze relacje interpersonalne Jest mnóstwo rodzajów trudnych rozmów i każda ma swoją specyfikę. Na przykład rozmowa o pracę należy do tych bardziej formalnych, kiedy staramy się pokazać z najlepszej strony jako pracownik, a nie opowiadać o życiu prywatnym. Rozmowa z bliską osobą pod pewnymi względami może wyglądać podobnie.
- Niezależność – luksus, na który każdy może sobie pozwolić 23 listopada 2021czytaj więcej »
Rówieśnicze relacje interpersonalne Przywykliśmy do rozumienia przez niezależność pewnej wygody. Na przykład jako niezależności od rodziców, kiedy przestajemy z nimi mieszkać i nie wpływają już na nasze decyzje. Często za słowem „niezależność” od razu pada „finansowa”, bo bez stałego źródła dochodu możliwość podejmowania różnych decyzji jest mocno ograniczona.
- Regeneracja – zaopiekuj się swoim odpoczynkiem 10 listopada 2021czytaj więcej »
Wartości, samorealizacja, zdrowe życie Dzisiejsze tempo życia wymaga wysoko rozwiniętej umiejętności zarządzania sobą w czasie. Myślę, że większość z nas mogłaby przyznać sobie w tej dziedzinie medal – ale czy w nadmiarze obowiązków nie zapominamy o wygospodarowaniu czasu na jeden z najważniejszych aspektów naszego życia jakim jest regeneracja ciała i umysłu?